Naga MarketsGórnik wydobywający Bitcoin BTCBitcoin nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Tylko od drugiej połowy czerwca br. jego cena spadła bowiem o ponad 6700 USD, co stanowił 48%. Tak znaczna deprecjacja z pewnością dała się we znaki górnikom, którzy muszą mierzyć się ze spadkiem rentowności ich działalności. 


Ostatnie miesiące z 12,5 BTC za blok

Z najnowszych informacji wynika jednak, że mimo, iż z powodu niekorzystnych cen rynkowych, większość dużych górników wydobywała w tym roku kryptowaluty ze stratą, to w praktyce nie doprowadziło to jednak do ich kapitulacji, jak się wcześniej spodziewano. Wręcz przeciwnie, wiele przedsiębiorstw zintensyfikowało swoje działania, by wykorzystać ostatnie miesiące, gdy nagroda za wydobycie bloku wynosi jeszcze 12,5 BTC.

Ostatnie miesiące roku były jednym z okresów, w których wydobycie odbywało się poniżej progu rentowności. Charles Edwards wskazuje, że minione 12 miesięcy było najmniej rentownym okresem od 5 lat.

Ci górnicy, którzy w przeszłości osiągnęli wysokie zyski mogli pozwolić sobie jednak na przetrzymanie wydobytych BTC z nadzieją na wzrost ich wartości. Pozostaje jednak pytanie, jak długo będą oni w stanie wytrzymać i co stanie się po halvingu, gdy nagroda za wydobycie bloku spadnie o 50% do 6,25 BTC?

Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi, negatywnymi skutkami spadku ceny BTC, górnicy mają możliwość handlu na rynku kontraktów terminowych, co może w przynajmniej pewnym stopniu zrekompensować im część strat ze sprzedaży wydobytych BTC.

Mimo, iż nie da się określić jednolitego, wspólnego dla wszystkich progu rentowności wydobycia BTC, to szacuje się, że średni koszt plasuje się na poziomie między 7 tys. a 8 tys. USD. Ci górnicy, którzy wynegocjowali ze swoimi dostawcami energii lepsze ceny prądu mogą sobie pozwolić jednak na wydobycie BTC przy znacznie niższych cenach. Według przybliżonych szacunków próg rentowności chińskich elektrowni wodnych wynosi 3 500 USD. Niewielu jednak ma dostęp do aż tak taniej energii elektrycznej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRajd na funcie – możliwe scenariusze. Dlaczego czas decyzji Wyspiarzy staje się czasem niepewności inwestorów?
Następny artykułKurs funta GBP/PLN spada do 5,05 zł. Rynek czeka na wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here