Naga MarketsPo prostu uwielbiam momenty przejścia, gdzie pary walutowe przechodzą z trendu wzrostowego do spadkowego lub na odwrót. Przejścia te są bardzo trudne do handlu, ale jednocześnie, kiedy już rozumiesz jak je odczytywać, możesz wznieść swój trading na wyższy poziom i zrozumieć prawie każdy wykres cen.

Dwie bardzo ważne reguły w tym kontekście tradingu to “wyczerpanie” i “odrzucenie” i te koncepcje price action zawsze można znaleźć w miejscach przejścia. W moim własnym tradingu, a także w naszej strefie członkowskiej omawiamy te punkty cały dzień, ponieważ kiedy już je rozpoznasz, Twój trading ulegnie przemianie. Niezależnie od tego czy jesteś traderem podążającym za trendem, handlującym na odwrócenie, czy też w zakresie, znajomość tego zagadnienia udoskonali handel każdego z nich.

Wyczerpanie

Ruchy wyczerpania po silnych okresach trendu występują często i da się je łatwo zaobserwować. Formacje wyczerpania pokazują stopniową zmianę w sentymencie i powolne przejście.Wyczerpanie #1 – Utrata momentum

Zacznijmy najpierw od czystego wykresu. Po lewej stronie widzimy silny byczy trend z długimi zielonymi świecami i momentum. Potem nagle pojawia się długi knot, a następnie świece stają się coraz mniejsze, aż wreszcie zaczynamy widzieć czerwone świeczki. Podobnie jak z piłką rzuconą w górę: pierwszy ruch jest szybki, a następnie powoli wytraca momentum do czasu osiągnięcia szczytu. Trendy często zachowują się tak samo.

Wyczerpanie #2 – Głowa z ramionami

Głowa z ramionami jest zdecydowanie moją ulubioną formacją i świetnie pokazuje wyczerpanie. Na szczycie mamy głowę, a kiedy już widzimy prawe ramię wiemy, że trend się wyczerpał, ponieważ cena nie jest wstanie wznieść się na nowy szczyt, a następnie tworzy niższy dołek. Oznacza to, że kupujący nie byli już zainteresowani, a wcześniej wkroczyli sprzedający. Kiedy wreszcie przełamana zostaje linia szyi, formacja jest potwierdzona, a rynek się obraca.

Wyczerpanie #3 – Dywergencja z momentum

Do odszukania wyczerpania na rynku możemy użyć także dywergencji RSI. Dywergencja oznacza, że fale trendu stają się krótsze i słabsze co wskazuje wyczerpanie rynku. Choć nadal może wyglądać to na trend spadkowy (niższe dołki), akcja cenowa wytraca momentum gdy porównamy fale, a także rozmiar i liczbę niedźwiedzich świec.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

Odrzucenie

Formacje odrzucenia lub pułapki jeśli chcesz je tak nazwać również są często spotykane na końcu trendu oraz cechują się większą zmiennością i impulsywnością niż ruchy wyczerpania. Podczas gdy wyczerpanie ukazuje stopniową zmianę z jednego kierunku trendu do drugiego, odrzucenie może nastąpić w ciągu jednej lub kilku świec.

Odrzucenie #1 – Odbicie od wsparcia / oporu 

Poniższy wykres ukazuje klasyczne odrzucenie na poziomie wsparcia / oporu. W momencie gdy świeca się formowała zapewne wyglądało to na wybicie i kontynuację ruchu spadkowego, ale kiedy świeca się zamknęła wszyscy przedwcześnie sprzedający zostali uwięzieni w pułapce, a handel odbywał się na znacznie wyższych poziomach. Świece odrzucenia zazwyczaj mają długie cienie przebijające poprzedni dołek lub szczyt. Dość często przy formacjach odrzucenia zdarzają się także świece objęcia.

Odrzucenie #2 – Podwójne dno

Poniższy zrzut ekranu pokazuje odrzucenie na podwójnym dnie. Cena ruszyła w kierunku dołka, a potem natychmiast zawróciła i ruszyła w górę. Wielu traderów używa swingów jako punktów odniesienia w swoim tradingu, a zatem naruszenia i odrzucenia sprawują się tak dobrze.

FOMO trader, który przegapił trend spadkowy jest chętny, by do niego dołączyć i wierzy, że wybicie wsparcia to dobry sygnał. Wchodzi zbyt wcześnie i zostaje złapany na odrzucenie. Jeśli Ci się to przytrafia, upewnij się, że masz za sobą lekturę jednego z moich ostatnich wpisów, w którym dziele się bardzo ważną zasadą, którą stosuje dla wszystkich moich transakcji: unikaj FOMO i popraw swoje transakcje.

Odrzucenie #3 – Przebicie wstęgi Bollingera

I na koniec, skok poza wstęgę Bollingera również może być formacją odrzucenia. Wstęgi Bollingera mierzą siłę trendu i dostarczają informacji o prawdopodobnym korytarzu w jakim będzie poruszać się cena – naruszenie wstęg ukazuje ekstremalne zachowanie.

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Na wykresie poniżej widzimy, że po długim trendzie cena podejmuje ostateczną próbę ruchu na niższe poziomy, ale smart money wypakowują się z pozycji krótkich, a następnie odwracają cenę do kierunku północnego. W naszej strefie pro uczymy się jak handlować taki ‘spike’, gdyż jest to potężna formacja.

Wskazówka: Odchylenie standardowe wstęg Bollingera ustawiam na wartość 2.5, tak by łapały one tylko absolutne ekstrema, a dzięki temu uniknąć można wielu fałszywych sygnałów. Bez zagłębiania się zbytnio w szczegóły, odchylenie standardowe o wartości 2.5 oznacza, że 99% wszystkich ruchów cenowych zmieści się w zakresie pomiędzy dwoma wstęgami. Skok ceny poza wstęgę jest zatem rzadkim i ważnym sygnałem.

Formacje odrzucenia i wyczerpania dobrze jest znać bez względu na to jakim typem tradera jesteś. Traderzy podążający za trendem mogą wykorzystać te informacje do ujeżdżania trendu lub wyjścia z transakcji kiedy prawdopodobne jest odwrócenie; jako trader handlujący na odwrócenie, wykorzystuję je do wchodzenia w transakcje, tak by wcześniej dostać się do nowego trendu.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here