Naga MarketsSpadek wartości akcjiAkcje HSBC i Standard Chartered spadły w poniedziałek do najniższego poziomu od co najmniej 1998 r. Jest to reakcja na doniesienia medialne wskazujące, iż grupa banków, w tym dwa wymienione oraz m.in. Barclays i Deutsche Bank transferowały na przestrzeni prawie dwóch dekad rzekomo duże sumy funduszy, w stosunku co do których były spore podejrzenia, iż pochodzą z przestępstw.

  • Wyciekły raporty o podejrzanych działaniach banków
  • Banki przenosiły dla firm zarejestrowanych w rajach podatkowych

Banki transferowały środki pochodzące z przestępstw

W sieci pojawiły się artykuły opierające się na wyciekłych raportach o podejrzanych działaniach (SAR), składanych przez banki i inne firmy finansowe w sieci egzekwowania prawa w zakresie przestępstw finansowych Departamentu Skarbu USA (FinCen).

Akta zawierały informacje o transakcjach o wartości ponad 2 bilionów dolarów, które miały miejsce w latach 1999-2017, i które zostały uznane przez wewnętrzne departamenty ds. zgodności z przepisami instytucji finansowych za podejrzane.

Ponad 2100 SAR-ów, które same w sobie niekoniecznie są dowodem nadużyć, zostało pozyskanych przez BuzzFeed News i udostępnione International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) i innym organizacjom medialnym.

ICIJ poinformowało, że wyciekłe dokumenty stanowiły niewielki ułamek raportów złożonych w FinCEN. Pokazały one jednak, że banki często przenosiły fundusze dla firm, które były zarejestrowane w rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, i nie znały ostatecznego właściciela konta.

W niektórych przypadkach banki przenosiły nielegalne fundusze nawet po tym, jak amerykańscy urzędnicy ostrzegli je, że jeśli nadal będą robić interesy z przestępcami lub skorumpowanymi reżimami, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

W oświadczeniu skierowanym w niedzielę do firmy Reuters HSBC stwierdził, że wszystkie informacje dostarczone przez ICIJ mają charakter historyczny. Bank powiedział, że od 2012 r. rozpoczął wieloletnią reformację swojej zdolności do walki z przestępczością finansową.

Barclays uważa natomiast, że wypełnił wszystkie swoje zobowiązania prawne i regulacyjne, w tym w odniesieniu do sankcji amerykańskich.

Akcje Standard Chartered najniżej od 22. lat

Spoglądając na notowaniach tych banków dostrzec można jednak, że doniesienia te przyczyniły się do spadku notowań ich akcji. Papiery Wartościowe spółki Standard Chartered spadały w trakcie poniedziałkowego handlu o niemal 6 proc. powiększając tym samym zasięg trwającej od listopada ub.r. spadków do ponad 54 proc. Licząc natomiast od szczytów z listopada 2010 r., akcje spółki osunęły się aż o 82 proc. osiągając dziś najniższy poziom od października 1998 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDolar zaczyna tydzień od umocnienia. Euro wraca poniżej 1,18 USD
Następny artykułKurs dolara silny, S&P 500 traci 4. dzień z rzędu. Komentuje David Jones
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here