Naga MarketsWydarzenia geopolityczne i plotki, to w ostatnich miesiącach jedne z najpopularniejszych czynników wywołujące wzmożoną zmienność na światowych rynkach walut. Tym razem dynamiczne osunięcie euro zawdzięczać można EBC i rzekomym doniesieniom co do planów obcięcia prognoz inflacyjnych na następne 3 lata podczas zaplanowanego na jutro podsumowania posiedzenia polityki pieniężnej.


Wszystkiemu winne niższe ceny energii

Portal Bloomberg powołując się na źródła bezpośrednio związane z Europejskim Bankiem Centralnym twierdzi, że cięcia prognoz inflacyjnych mają być związane z niższymi cenami energii (przede wszystkim ropy). Najnowsze projekcje Rady Prezesów wskazują na dynamikę inflacyjną w okolicach 1,5% aż do 2019 roku, co jest osłabieniem o 0,1-0,2 p.p. wobec marcowych prognoz.

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC mniej optymistyczne. Zdaniem Bloomberga bank obetnie prognozy inflacyjne na trzy następne lata. Źródło: EBC, Bloomberg

Taki ruch w wykonaniu EBC utwierdzi w przekonaniu sporą część ważnych decydentów europejskich, że należy zachować szczególną ostrożność podczas prób komunikowania i wdrażania programów wyjścia z obecnej silnie dostosowawczej polityki pieniężnej.

Sama inflacja konsumencka strefy euro w tym roku jest bardzo zmienna – osiągając w lutym maksima na wysokości 2%, w maju osuwając się natomiast 1,4%. EBC liczy natomiast na utrzymanie jej stabilnych poziomów tuż pod dwuprocentowym progiem.

Euro wyraźnie traci w związku z najnowszymi plotkami

W przeciągu ostatniego tygodnia pogłoski pochodzące bezpośrednio z EBC już po raz drugi odbijają się na cenie wspólnej waluty. Jak informowaliśmy 31 maja, agencja prasowa Reutera twierdziła, że Mario Draghi szykuje się do zmiany dotychczasowej polityki pieniężnej i rozpoczęcia procesu jej normalizacji (co wywołało umocnienie euro). Dzisiejsza informacja nie jest już jednak tak korzystna i na parach ze wspólną walutą obserwowano dynamiczne, krótkoterminowe spadki.

EUR/USD H1 – prawie 70 pipsów w dół po doniesieniach, test minimów z 2 czerwca

Podobną dynamikę spadków obserwowano także na Eurofuncie. Notowania chwilowo osuwały się poniżej czerwcowych minimów okolic 0.8695, które obecnie testują od dołu, co może być okazją do kontynuowania deprecjacji:

EUR/GBP H1

Jutro „Super Czwartek”, podczas którego emocje zapewnią nam brytyjskie wybory i właśnie posiedzenie EBC. Warto zachować szczególną ostrożność podczas handlu na parach z GBP i EUR.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here