Naga MarketsBill Diviney, starszy ekonomista w ABN AMRO przedstawił krótki wgląd w nadchodzące wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, które odbędą się dzisiaj. Według aktualnych sondaży Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona ma wygrać większość, bo około 340 mandatów. Z kolei jej główny rywal Partia Pracy może liczyć na około 230 mandatów. Petr Krpata z ING przedstawił możliwe scenariusze wyników wyborów i ich wpływu na funta szterlinga.


Zobacz również: Funt szterling (GBP) dopiero rozpoczyna falę wzrostową?

Ryzyko wyborów w Wielkiej Brytanii dla funta szterlinga – ABN AMRO

Obywatele Wielkiej Brytanii idą dziś do urn wyborczych, a pierwsze wyniki powinniśmy poznać w piątek rano. Najnowsze sondaże wciąż pokazują konserwatystów ze sporą przewagą, a sondaż wyborczy Britain Elects zmienił się z 11,2 punktów przewagi na początku kampanii do 9,7 pkt na dzień dzisiejszy. Poszczególne ankiety wahają się od 6 do 15 punktów przewagi nad Partią Pracy. Gdyby ostateczny wynik był bliższy dolnej granicy tego przedziału, moglibyśmy skończyć z zawieszonym parlamentem – napisano w raporcie.

Sondaże regionalne sugerują jednak, że podczas gdy obie główne partie osiągnęły zyski kosztem mniejszych partii podczas kampanii, głosowanie „Pozostania” w UE jest znacznie bardziej podzielone między Partię Pracy i Liberalnych Demokratów niż głosowanie „Wyjścia” podzielone między Konserwatystów, a Brexit Party. Ułatwi to konserwatystom uzyskanie większości, a polityczne szanse bukmacherskie na dalszą kadencję premiera Borisa Johnsona wzrosły z 72% implikowanego prawdopodobieństwa na początku kampanii do 80% na dzień dzisiejszy, zgodnie z PredictIt.

Wybory w Wielkiej Brytanii: Możliwa asymetryczna reakcja funta szterlinga – ING

Mężczyzna trzymający w ręce torebkę z flagą UKAkcja cenowa GBP po wyborach będzie asymetryczna; mniej wyraźne zyski w przypadku wyniku przyjaznego rynkowi w porównaniu z bardziej znaczącymi stratami przy wyniku niekorzystnym dla rynku, wyjaśnił Petr Krpata, główny dyrektor ds. walut w regionie EMEA i IR w ING.

Duża większość dla Partii Konserwatywnej byłaby postrzegana jako oczekiwany wynik przyjazny dla rynku i prowadzący do dodatkowych zysków dla funta. Większość Partii Konserwatywnej, powiedzmy 30-40 i więcej, byłaby bardziej pozytywna, ponieważ zmniejszyłaby potencjalną niepewność co do możliwego okresu przejściowego przez Brexit. W takim przypadku kurs EUR/GBP osiągnie 0,82, a GBP/USD 1,35 – wskazano w raporcie.

Mniejsza konserwatywna większość początkowo doprowadziłaby również do zysków GBP (do 0,83 EUR), jednak skala siły GBP będzie prawdopodobnie nieco bardziej ograniczona. Chociaż umowa o wystąpieniu najprawdopodobniej zostałaby uchwalona do końca stycznia 2020 r., kwestia twardego Brexitu może powrócić około połowy roku, jeśli EU sprzeciwi się przedłużeniu okresu przejściowego poza koniec 2020 r. Jednak jest to problem na 2020 r., więc jest mało prawdopodobne, że taki scenariusz zapobiegnie początkowym zyskom GBP – dodano.

Z kolei zawieszony parlament doprowadziłby do pełnej wyceny hard Brexitu (która obecnie wynosi ponad 2% według szacunków ekspertów), a GBP/USD prawdopodobnie spadłby do 1,26 (i EUR/GBP wzrósłby o 0,8700 w tym tygodniu).

Wynik zgodny z kruchym rządem mniejszości kierowanym przez Partię Pracy byłby naszym zdaniem najbardziej negatywny z najbardziej prawdopodobnych wyników wyborów, ponieważ a) rynek nie wycenia takiego scenariusza; b) początkowe obawy rynku dotyczące nacjonalizacji i problemy podatkowe (tj. znaczny wzrost potrzeb pożyczkowych, zgodnie z manifestem partii). Chociaż perspektywy drugiego referendum mogą ostatecznie pomóc ustabilizować GBP, początkowa reakcja byłaby prawdopodobnie negatywna – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym źródło tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym źródło tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here