Naga Marketsizba gminAnalitycy z Danske Banku przedstawili swój krótki pogląd dotyczący nadchodzących wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii 12 grudnia. Ich podstawowy scenariusz zakłada absolutną większość dla Partii Konserwatywnej premiera Borisa Johnsona. Z kolei eksperci z ING zauważają, iż wraz ze zbliżającym się terminem wyborów maleje wielkość pozycji krótkich na funcie szterlingu.


Wybory w Wielkiej Brytanii: Oczekujemy konserwatywnej większości  – Danske Bank

Naszym podstawowym scenariuszem jest to, że Partia Konserwatywna zdobędzie absolutną większość, co oznaczałoby, że premier Boris Johnson może uzyskać porozumienie w sprawie Brexitu za pomocą Parlamentu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – napisano w raporcie.

Taki przebieg wydarzeń będzie oznaczał, że Johnson nie będzie już musiał polegać na głosach DUP i umiarkowanych konserwatywnych rebeliantach, którzy jeszcze niedawno głosowali przeciw niemu. To z kolei oznacza, iż konserwatywni posłowie będą bardziej lojalni wobec Johnsona. Piątek 20 grudnia może być potencjalnym dniem głosowania ws. umowy dot. Brexitu.

Jeśli wbrew naszym oczekiwaniom, opozycja (Partia Pracy, Lib-Dem, SNP i Zieloni) otrzyma większość w parlamencie, oczekujemy, że strony w końcu zwołają drugie referendum ws. wyjścia z UE z „pozostaniem” jako jedną z opcji do wyboru. Ankiety pokazują, że chęć pozostania wyraża nieco ponad 50 procent ankietowanych – dodano.

Może również wystąpić sytuacja zawieszonego parlamentu, który nie jest w stanie niczego przegłosować. W tym scenariuszu Wielka Brytania prawdopodobnie poprosi UE o kolejne przedłużenie, którego spodziewają się eksperci Danske Banku, a UE po raz kolejny je przyzna, pomimo ogromnego zmęczenia Brexitem w Brukseli. W tym scenariuszu prawdopodobnie dojdzie do następnych przyspieszonych wyborów.

Uważamy, że wbudowana premia za ryzyko Brexitu wynosi zasadniczo zero. Jednak pęd i euforia mogą prawdopodobnie podnieść funta jeszcze wyżej, nawet jeśli tylko przez ograniczony czas. Zakładamy spadek w wysokości 0,5-1,0 procenta na parze EUR/GBP w przypadku scenariusza bazowego, osiągając poziom 0,83-0,84 tuż po wyborach. W alternatywnym scenariuszu z zawieszonym parlamentem oczekujemy, że rynek będzie konsolidował w przedziale 0,86-0,88 – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, źródło tradingviewcom
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, źródło tradingviewcom

Kurs funta: Maleje wielkość pozycji krótkich – ING

Cena funta GBPUSD 10 października 2019Według danych CFTC za tydzień od 27 listopada do 3 grudnia inwestorzy zmniejszyli wielkość swoich pozycji krótkich na GBP, a najnowsze sondaże wciąż wskazują na perspektywę (przyjaznej rynkowi) wygranej konserwatywnej większości w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii w czwartek, zauważa Francesco Pesole, strateg FX w ING.

Pozycje netto w funtach szterlingach wynoszą obecnie -13%, co jest zgodne z średnią z 5 lat i sugeruje, że potencjał wzrostu GBP wynikający z dalszego „short squeeza” powinien być dość ograniczony – zauważano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here