Naga MarketsZbliżające się wybory w Wielkiej Brytanii zdają się być jednym z najbardziej kluczowych zagadnień końca roku. Nic w tym dziwnego, kiedy na szali kładzie się przyszły kurs funta szterlinga, czyli krajowej waluty, która może zostać albo uwolniona względem reszty walut – albo znacznie pogłębi swoje dotychczasowe spadki. W tym momencie Bank ING  przygląda się sytuacji na walucie brytyjskiej szacując czego można będzie się spodziewać po wyborach w Zjednoczonym Królestwie – w kontekście pary EURGBP.


Podczas środowej sesji handlowej bank ING przygląda się sytuacji w Wielkiej Brytanii oraz szacuje, jakie ryzyka występować mogą w związku z tamtejszymi wyborami. Kurs krajowej waluty zdecydowanie będzie pod presją sporych ruchów, jednak po samych wyborach kurs brytyjskiego funta może pozostać albo uwolniony od reszty walut – znacznie wobec nich zyskując, albo ponownie odwiedzić najniższe poziomy od lat. Co szacują analitycy banku ING?

Według Petr’a Krpata, szefa działu analiz holenderskiego banku – reakcja funta szterlinga podczas zbliżających się wyborów może nie być taka oczywista. Może dojść do asymetrycznej reakcji względem wygranej partii. “Znaczna większość Partii Konserwatywnej byłaby postrzegana jako oczekiwany przez rynek wynik i prowadziłaby do dodatkowych zysków funta szterlinga” – pisze analityk w nocie. Według niego w takiej sytuacji para EURGBP powinna zmierzać do poziomu 0.8200 GBP.

wykres Kurs euro EURGBP H4 11.12.2019
Kurs euro EURGBP H4 11.12.2019

W tej sytuacji jednak – mniejszy wynik konserwatywnej partii prowadziłaby początkowo również do zysków w funtach szterlingach (szacunkowo do poziomu 0,83 GBP), jednak skala siły funta szterlinga będzie prawdopodobnie nieznacznie bardziej ograniczona” – podaje analityk. Innymi słowy, w obu przypadkach oczekuje się, że zwycięstwo Partii Konserwatywnej zaowocuje we wzrostach na funcie, jednak miażdżąca przewaga nie zainicjuje dużo mocniejszego ruchu.

Jak możemy przeczytać w nocie – “Naszym zdaniem najbardziej negatywnym ale i najbardziej prawdopodobnym wynikiem wyborów byłby wynik zgodny ze słabym, kierowanym przez Partię Pracy rządem mniejszościowym“. To oznaczałoby negatywną reakcję dla rynku funta szterlinga – “Podczas gdy perspektywa drugiego referendum mogłaby ostatecznie pomóc w ustabilizowaniu funta (jak również zmniejszyć prawdopodobieństwo pełnego wprowadzenia polityki zatrudnienia w ramach rządu kierowanego przez mniejszość laburzystów), początkowa reakcja byłaby prawdopodobnie negatywna krajowej waluty“.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here