Naga MarketsWczorajsze brytyjskie wybory parlamentarne były sporym zaskoczeniem, niemniej jednak podczas tego eventu można było w większym stopniu przewidzieć jak zachowają się notowania walut niż podczas głosowania dot. Brexitu. Jedno wiemy na pewno, przyszłość Theresy May wygląda niepewnie, zdaje się, że traci grunt pod nogami.


Według exit poll BBC liczba miejsc w parlamencie rozkłada się następująco:

Te artykuły również Cię zainteresują
Screen Shot 2017-06-09 at 11.43.11.png

Źródło: BBC

  • Konserwatyści: 314, poniżej większości, o 14 miejsc mniej niż wcześniej)
  • Partia pracy: 266
  • SNP: 34
  • Liberalni Demokraci: 14
  • UKIP: 0

Gdyby exit poll okazały się zgodne z ostatecznym wynikiem, to najprawdopodobniej parlament będzie rozdarty, dlatego też spodziewam się osłabienia GBP.

Podobnie jak w przypadku innych wyborów, kluczowym pytaniem było czy są to ostateczne wyniki? Wiedziałem, że będzie to dla Wielkiej Brytanii bardzo długa noc, tak samo jak i dla mnie. Jednakże jestem bardzo zadowolony, dlatego że:

Exit poll prowadzona jest przez wszystkie media pod nadzorem Johna Curtice, wybitnego polityka i profesora nauk politycznych na uniwersytecie w Strahclyde. Traderzy byli w szoku, ale na poniedziałkowym webinarze ostrzegałem, że GBP może być wyprzedawany.

Źródło: GBP/USD H1, 06.06.2017, wykres z webinaru

Nocny Roller Coaster na GBP

W nocy najnowsze rezultaty odnoście wyborów parlamentarnych były publikowany na www.forexlive.com. Widzieliśmy, że Konserwatyści zyskali przewagę nad innymi w Broxbourne, Basildon i Billericay, podczas gdy Partia Pracy wygrywała w Workington, Stockton North oraz Leight. Największą niespodzianką była wygrana Partii Pracy w Darlington, ponieważ spodziewano się, że tam powinni wygrać Konserwatyści. Wtedy zdecydował się na publikacje postu na Twitterze oraz Facebooku.

Zgodnie z moją analizą zająłem pozycję na umocnienie JPY względem USD.

Publikacja wyników odbywała się dalej, tak jak mówiłem, Partia Pracy zyskiwała coraz więcej miejsc w brytyjskim parlamencie.

Według mediów o 7:15 AM Konserwatyści mieli zgromadzone 42,4 procent wszystkich oddanych głosów, podczas gdy Partia Pracy miała 40,1 procent. Szanse były bardzo wyrównane.

Traderzy zaczęli spoglądać z dużym zainteresowaniem na GBP/JPY oraz EUR/GBP.

Dlaczego jen japoński umacnia się podczas ważnych wydarzeń?

Jen japoński uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych walut na świecie. Ponadto Traderzy używają go do carry tradingu. Dzięki temu, że w Japonii dostępny jest ciągle tani kredyt, opłaca się go pożyczyć i sprzedać za wyżej oprocentowaną walutę. Niemniej jednak podczas niespodziewanych wydarzeń dochodzi do jego umocnienia oraz następujących rzeczy:

  • Zmiana sentymentu na negatywny
  • Złoto się umacnia
  • Towary są wyprzedawane
  • Akcje tracą na wartości
  • JPY się umacnia

W trakcie nieprzewidzianych wydarzeń rynkowych kapitał ucieka do bezpiecznych przystani, a JPY jest jedną z nich.

Bezpłatna edukacja

Okazje na GBP/JPY

Możesz się zastanawiać, dlaczego para walutowa GBP/JPY jest jedną z najbardziej zmiennych na rynku. Ponadto, zmienność jest jeszcze większa podczas ważnych wydażeń gospodarczych. Na samym początku warto zaznaczyć, że PKB Wielkiej Brytanii składa się z 78% z usług. Biuro Statystyki Narodowej w Wielkiej Brytanii zbiera wszystkie dane dotyczące brytyjskiego PKB. Z tego powodu, że PKB oparte jest w głównej mierze na usługach, a Brexit może doprowadzić do odpływu kapitału, to JPY staje się bezpieczną przystanią dla brytyjskiego kapitału.

Japończycy zadłużając się w bardzo tanich JPY inwestują za granicą w celu uzyskania wyższej stopy zwrotu. Podczas podwyższonego ryzyka chcą spłacić swoją pożyczkę, ponieważ obawiają się o swój kapitał w innym państwie. Z tego powodu poniekąd są zmuszeni do nabycia JPY za walutę brytyjską.

Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego możesz chcieć handlować na GBP/JPY.

Analiza GBP/JPY

Pomimo tego, że obecne ryzyko gospodarcze oraz polityczne w Wielkiej Brytanii jest bardzo duże, to spadek na parze walutowej GBP/JPY jest już ograniczony. Cały czas jestem niedźwiedzio do niej nastawiony, ale musimy pamiętać o jednym. Indeks DAX oraz FTSE otworzył się wyżej, co jest bardzo negatywne dla GBP/JPY. Właśnie z tego powodu powinniśmy być bardzo ostrożni jeżeli chodzi o jej sprzedaż. Aczkolwiek, wszystko zależy od tego, jak potoczą się dalsze losy Theresy May.

Z technicznego punktu widzenia widać lukę spadkową, jest to rezultat wyników „exit poll”. Co więcej luka ta nie została jeszcze domknięta. Niemniej jednak para ta znajduje się jeszcze w trendzie wzrostowym, co potwierdza wyrysowana linia trendu wzrostowego. Na dzień dzisiejszy GBP/JPY powinien zmierzać na południe w stronę X, zamknięcie poniżej linii trendu otworzy niedźwiedziom drogę do następnego poziomu oporu w okolicy poziomu 136.

Źródło: Daily GBP/JPY AM MT4

Para EUR/GBP

Dalszy ruch notowań EUR/GBP jest uzależniony od Brexitu. Sprawa jest prosta, jeżeli w trakcie opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie, okaże się, że przemysł brytyjskiej gospodarki znacznie ucierpi, a kapitał inwestycyjny zacznie migrować do innych państw, to powinniśmy widzieć na tej parze bardzo silne wzrosty. Z drugiej strony, gdyby Brexit okazał się bardzo łagodny, a Brytyjczycy znaleźliby dobrych partnerów handlowych, to funt brytyjski powinien zyskiwać. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy pierwszy scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

W poprzednim artykule (który znajduje się na naszej specjalnej stronie poświęconej temu wydarzeniu) moje przewidywania okazały się prawidłowe, para EUR/GBP umocniła się. Co dalej? Na najbliższym webinarze umówimy daną parę walutową, rejestracja jest darmowa.

Źródło: EUR/GBP H1 AM MT4

Dax 30

Złe wiadomości płynące z Wielkiej Brytanii spowodowały przypływ dużego kapitału do 30 największych niemieckich spółek – DAXa 30. Swój szczyt osiągnął na 12800 punktach. Był to bardzo mocny atak na tegoroczne szczyty, na chwile obecną zakończony porażką. Niemniej jednak starania powinny być kontynuowane. Wygląda to tak, jakby niedźwiedzie chciały przetestować poziom Q H3, ale czy zostanie pokonany? Bardzo wątpliwie, ostatnie sesje przebiegają pod dyktando strony kupującej. Euro zostało wyprzedane o poranku, co tylko sprawia, że indeks DAX 30 powinien kontynuować swoje wzrosty. Powód jest prosty, Niemcy są eksporterem netto, a słabe euro jest im jak najbardziej na rękę.

Źródło: DAX30 AM MT4

Podsumowanie

Świat jest już naprawdę zmęczony obecnym statusem quo oraz władzą populistów. Rankiem narracja powinna się zmienić, świat się zmienia i musimy się do tego dostosować.

Świat nie chce tych samych polityków, pomysłów, potrzebujemy czegoś nowego. Niezależnie z której strony to przyjdzie – lewej czy prawej. Świat u boku Donalda Trumpa również wygląda inaczej, a wyborcy zdają się być z tego zadowoleni.

Jedno jest pewne, będziemy na rynku bez względu na to co się dzieje oraz będziemy szukać okazji do zajęcia pozycji.

Więcej analiz eksportów oraz sentyment rynku znajdziesz na naszej specjalnej stronie poświęconej wyborom parlamentarnym w Wielkiej Brytanii.

Pozdrawiam,
NenadConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here