Naga MarketsNiemieckie wybory coraz bliżej, dlatego dziś omówimy techniczne aspekty handlu podczas wydarzenia oraz wstępną analizę instrumentu DAX (GER30). Może być to dobra okazja do zarobku, dlatego skoncentrujemy się na różnych rynkach, najważniejszym będzie oczywiście sam indeks niemiecki ale sprawdzimy też inne ważne klasy aktywów – ropa, złoto, EURUSD.


Partia Angeli Merkel CDU wraz z CSU, mają największe poparcie według sondaży, prawdopodobnie jednak nie uda im się pozyskać razem 50% większości. Główne postulaty które, trafiają do wyborców to promocja zatrudnienia, bieżące inwestycje publiczne i cięcia podatkowe.

Z drugiej strony, SPD na czele z Martinem Schulzem na drugim miejscu w sondażach, oczekuje się, że może uzyskać 25% poparcia. Jest to partia robotnicza, skupiona wokół edukacji, wydatków na infrastrukturę oraz zapowiadająca wyższe podatki dla bogatych Niemców.

Żródło:Telegraph.co.uk
Żródło:Telegraph.co.uk

Sondaże przedwyborcze wskazują, że obywatele są zadowoleni z obecnej władzy, szansa że wielka koalicja się powtórzy są duże, niemniej jednak istnieją jeszcze 4 partie z ambicjami na stworzenie koalicji z CDU/CSU z poparciem ok 8-10%Wydaje się, że wygrana CDU/CSU jest już zdyskontowana w cenach DAX, tym razem nie powinno być większych niespodzianek. Powód ? Ktokolwiek wygra, niemiecki rząd będzie prowadzony przez pro-europejskiego polityka, bowiem przeciwnik Angeli Berkel, pan Schulz był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

DAX

DAX jest indeksem grupującym 30 największych niemieckich firm. Po ustanowieniu historycznego szczytu w czerwcu 2017roku, cofnął się około 10% ale znów nabiera wigoru. Wynik wyborów wydaje się już przez rynek wyceniony, w dalszej części spoglądać będziemy na sezon wyników spółek. Dla wszystkich traderów istotny jest poziom 12.000 punktów, także w kontekście wskaźnika cena do zysku.

Zawieszenie parlamentu jest także ryzykiem dla rynku akcji, w przypadku takiego obrotu sprawy może pojawić się spadek do -11 323, cena może rozpocząć kolejny ruch spadkowy. W tym momencie poziomy wydają się dobre na grę na krótko, negacją scenariusza będzie wyjście powyżej 13000 punktów, co może rozwinąć impuls do 13 420.

DAX30, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Mar-Sep 2017
DAX30, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Mar-Sep 2017

Złoto

Złoto złamało wieloletni trend spadkowy i kontynuuje rajd w górę osiągając coraz to nowe poziomy. Jak mówi teoria, złoto powinno wzrastać w otoczeniu wyższej inflacji i spadkach cen akcji. Jest prawdopodobne, że notowania kruszca będą pięły się w górę również po wygranej Merkel. Trend wzrostowy jest niezagrożony a potencjalne spadki należy traktować jako korekta, gdzie wejdą nowi kupujący. Okazji do kupna należy szukać przy 1300$ i 1275$. W przypadku zejścia poniżej 1260 dolarów w cenach zamknięcia scenariusz zmieni się na spadkowy.

Gold, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Sep 2016-Sep 2017
Gold, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Sep 2016-Sep 2017

Ropa

Innym kluczowym towarem dla globalnej gospodarki, który obserwują inwestorzy i traderzy jest ropa naftowa. Nie widzimy tu żadnego wpływu wyborów na cenę, ponieważ żadna z partii nie wyraziła gwałtownych zmian w podatku od ropy ani zmiany stanowiska dot. ochrony środowiska. Na wykresie poniżej łatwo zidentyfikować zielony kanał wzrostowy, powrót do fioletowego będzie zapowiadał spadki.

WTI, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Sep 2016-Sep 2017
WTI, Daily Chart, Admiral Markets MT4, Sep 2016-Sep 2017

EURUSD

To jedna z najsilniejszych par walutowych w tym roku. Znaczne wzrosty euro były spowodowane spekulacjami, że ECB będzie zacieśniać politykę monetarną w najbliższej perspektywie. Jako że rynek już wycenił koalicję Merkel, w bezpośredniej reakcji kurs eurodolara powinien pójść do góry, następnie korekta i znów wykupywanie dołków. Jeśli wygrałby Schulz oczekujemy silnej wyprzedaży a następnie ruchu do góry. Widzimy jednak kurs EURUSD na 1.25. W przypadku wygrania anty-europejskiej partii, lub kiedy Merkel stworzy koalicję z Die Linke, może to zepchnąć kurs do 1.15 (także jeśli powstanie koalicja SPD-Die Linke).

Kupno z poziomów 1.1795, do najbliższych oporów 1,213 i dalej 1,2350 – 1,24 w najbliższych dniach po wyborach. Byki wspierane liniami trendu (zielona i różowa), rynek nie liczy tym razem na niespodzianki.

EUR/USD Daily Chart, Admiral Markets MT4, Nov 2016- Sep 2017
EUR/USD Daily Chart, Admiral Markets MT4, Nov 2016- Sep 2017

Carry Trade na Jenie

Japończycy wykonują duże transakcje „carry trade”, pożyczają bardzo tanio i inwestują na zagranicznych rynkach w środowisku risk-on. Kiedy rośnie ryzyko i akcje zaczynają spadać, wycofują pieniądze z zagranicy z powrotem kupując JPY. Wtedy tworzy się popyt i wzrasta jego siła na tle innych walut, spada podaż JPY powodując dalsze jego umocnienie. Możemy obserwować spadki na GBPJPY, AUDJPY, USDJPY.

Podsumowując, ktokolwiek wygra wybory pamiętaj, że zarządzanie ryzykiem jest kluczowe…tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzwartkowy przegląd rynków – AUDUSD, USDCHF – 21 września 2017
Następny artykułETrade ukarane w Hong Kongu
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here