Naga MarketsTomasz Jaroszek komentuje w Comparic24.tv wpływ wyborów na polską giełdę

Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv był gościem drugiej części 19. odcinka Artystów Rynków CMC Markets, w którym Jacek Brzeski z Polsat News zapytał go o to jaki wpływ zbliżające się, październikowe wybory do sejmu i senatu mogą mieć na polski rynek kapitałowy. Czy reakcje są tak silne jak w przypadku giełd w Stanach Zjednoczonych? A może inwestorzy całkowicie omijają w swoich prognozach kwestie polityczne? Wreszcie, w jakim kierunku może przesuwać się WIG20 oraz polski złoty?


Jak WIG20 i kurs złotego mogą zareagować na wybory? Odpowiedzi warto szukać w zmianach notowań sprzed 4 lat

Zdaniem Tomasza Jaroszka próbując oceniać polską politykę i zmiany zachodzące w rządzie przez pryzmat największych graczy rynkowych – w tym Stanów Zjednoczonych – z całą pewnością może być pomocne, jednak w przypadku Polski porównywanie w skali 1:1 może nie zadziałać między innymi z powodu dużego udziału spółek Skarbu Państwa, innej konstrukcji indeksu WIG20 w stosunku do największych benchmarków z USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Popularny polski youtuber związany z rodzimą giełdą jest zdania, że reakcję polskich rynków na wybory zdecydowanie lepiej widać poprzez poszczególne branże oraz sektory gospodarki. Szukając wskazówek co do tego jak zmieniać może się rynek, warto również spojrzeć na jego reakcję sprzed czterech lat, kiedy inwestorzy poznali wyniki ostatnich wyborów do sejmu i senatu.

„Wydaje mi się, że patrząc na poszczególne branże, to powiązania są dużo bardziej wyraźne niż nam się wydaje. Z perspektywy rynków makroekonomicznych patrzymy często na indeks giełdowy oraz na indeks waluty, patrząc jednak na poszczególne sektory i poszczególne spółki oraz na to jak państwo kierunkuje gospodarkę, możemy zobaczyć jak przekłada się to na całą, wybraną branżę. Więc jeżeli ktoś się zastanawia jak w kontekście zbliżających się wyborów będą reagowały rynki, warto spojrzeć na to, co działo się cztery lata temu” – wyjaśnia Tomasz Jaroszek z Doradca.tv.

Ostatnie wybory powszechne w Polsce miały miejsce 25 października 2015 roku. Otwarcie rynku dzień później przyniosło marginalne umocnienie indeksu WIG20 o 0,16%, a złoty tracił do euro 0,6%. W dłuższej perspektywie widać było jednak wpływ polityki nowego rządu na kształtowanie się nastrojów inwestorów przy Książęcej. Przykładem jest między innymi zachowanie sektora bankowego i wyceny jego akcji w obliczu rosnących nacisków Frankowiczów na rozwiązanie problemów z ich kredytami. Zdaniem Jaroszka duża przecena indeksu WIG Banki była więc wywołana nie samymi wynikami instytucji finansowych – te bowiem silnie się nie zmieniają – ale wiszącą w powietrzu obietnicą rozwiązania kwestii kredytów frankowych.

Akcje Dino Polska świetnym przykładem reakcji spółek na politykę rządu

Jako realny przykład giełdowych wzrostów wywołanych przez politykę rządzących oraz pozytywne nastroje inwestorów z tym związane, Tomasz Jaroszek wskazuje spółkę Dino Polska. W związku z informacjami o wdrożeniu i rozszerzeniu programów społecznych, w tym Rodzina 500 Plus oraz informacji o planowanych podwyżkach płacy minimalnej, polska sieć sklepów spożywczych dogania konkurencyjnie największe dyskonty, a na rynku rysuje z każdym miesiące rekordowe maksima.

Od debiutu giełdowego w pierwszej połowie 2017 roku, akcje Dino Polska zyskują już niemal 350%, a część zysków przedsiębiorstwa jest niewątpliwie bezpośrednio powiązana z działaniami socjalnymi prowadzonymi przez obecną partię rządzącą.

„Przesuwając gospodarkę w stronę konsumpcji, co zrobiliśmy w ostatnich latach, jako inwestorzy szukamy sektorów, które na tej konsumpcji najwięcej skorzystają (…) Największym zwycięzcom ostatnich lat na polskiej giełdzie w efekcie jest Dino, a każda informacja podtrzymująca politykę obecnego rządu przekłada się realnie jeden do jednego na ponowny wzrost wycen spółki” – twierdz Jaroszek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here