Naga MarketsJesienią, 24 września niemieccy obywatele udadzą się do urn, wybierając krajowy Bundestag i niższą izbę parlamentu. Aktualnie rządząca Angela Merkel z CDU w tym roku zmierzy się z Martinem Schultzem z partii Socjaldemokratycznej. Ale jest też inny gracz w wyścigu wyborczym, z populistycznej partii AfD, który wszedł do Parlamentu i obecnie zajmuje 10 z 16 miejsc.

Jak działa system wyborczy?

Niemiecki system głosowania łączy elementy reprezentacji bezpośredniej i proporcjonalnej. Wyborca oddaje dwa głosy: jeden na kandydata i jeden na partię. W pierwszym głosowaniu wybiera się swojego ulubionego kandydata, który będzie reprezentował dany okręg w parlamencie a w drugim – partię polityczną. Co ciekawe można rozdzielić swoje głosy pomiędzy partie. Przykładowo zagłosować na chrześcijańskiego kandydata oraz na partię Zielonych w drugim głosowaniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Możliwe scenariusze

Niewątpliwie najważniejszymi tematami tegorocznych wyborów będą bezpieczeństwo narodowe i polityka imigracyjna. Merkel często była krytykowana za jej liberalne podejście do imigracji. Populistyczni kandydaci jak AfD (Alternatywa dla Niemiec) mogą zyskać w wyborach, a wszelkie oznaki utraty poparcia dla Merkel mogą spowodować gwałtowne reakcje na rynkach. Może także dotknąć to Euro, akcje europejskie a także inne aktywa z ekspozycją na europejskie rynki. W konsekwencji utraty władzy przez Merkel mogłoby dojść do powstania nowego, eurosceptycznego rządu i zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem – szczególnie jeśli wygrałby Schultz.

Jedno jest pewne, niemiecki ruch populistyczny jest coraz silniejszy w wyniku kryzysu migracyjnego i może przeciągnąć na swoją stronę wyborców głównych partii CDU oraz SPD.

Chcąc handlować w okresie wzmożonej zmienności wywołanej przez wybory, skorzystaj z oferty brokera Tickmill, który oferuje średnie spready na EUR/USD w wysokości 0,2 pipsa, szybką egzekucję zleceń i dostęp do CFD na główne europejskie instrumenty giełdowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBroker MIB700 na liście ostrzeżeń KNF
Następny artykułFrankowy kompromis – nowa propozycja prezydenta
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here