Naga MarketsJames Cameron powinien obawiać się konkurentów?
James Cameron powinien obawiać się konkurentów?

W momencie gdy Zjednoczone Królestwo jest coraz bliższe rozpoczęcia majowych wyborów parlamentarnych, niepewność polityczna ma coraz większy wpływ na brytyjskiego funta. Jeszcze do niedawna deprecjację na GBP tłumaczono gorszymi od oczekiwanych danymi z rynku. Co prawda dolar amerykański też nie wypadał najlepiej, jednak presja na funcie w związku ze zbliżającymi się wyborami jest obecnie tak duża, że GBP/USD znalazł się dzisiaj na pięcioletnich dołkach.

Brytyjskie wybory zaplanowano na 7 maja, więc za niespełna cztery tygodnie. Partia Pracy wysuwa się delikatnie na prowadzenie – zgodnie z sondażami BBC ma niewielką przewagę nad rządzącymi obecnie Konserwatystami. Ostateczny wyniki są jednak bardzo niepewne – bardzo dużo głosów uzyskać może bowiem Szkocka Partia Nacjonalistyczna, co może zmusić obecny układ rządzący do rozpoczęcia rozmów koalicyjnych.

Kolejną niewiadomą jest wpływ UKIP na ostateczny wynik wyborów. Partia może liczyć według obecnych sondaży nawet na kilkanaście procent poparcia. Warto jednocześnie zaznaczyć, że często pod koniec walki o wyborców prognozowana ilość głosów na UKIP ma tendencję do spadków.

UKIP musi zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka związanego z partią uznawaną do tej pory za obrazoburczą, składającą się ze skrajnie prawicowych aktywistów. Mowa tutaj oczywiście o Partii Konserwatywnej. Ponadto partia UKUP jest zakładnikiem jednej persony – swojego lidera Nigela Farage’a. Niektórzy eksperci uważają, że 7 maja osoby wspierające UKIP w ostatniej chwili zdecydują się zagłosować na Partię Konserwatywną.

Zazwyczaj wygranie wyborów przez zasiadającą obecnie w parlamencie partie odbierane jest jako pozytywna oznaka dla funta szterlinga. Tym razem będzie jednak inaczej, gdyż przed nami kolejne referendum w sprawie członkostwa UK w Unii Europejskiej. O ile możliwość wycofania się Brytyjczyków z UE jest daleka od realizacji, to samo referendum w tej sprawie może odbić się negatywnie na GBP i nałożyć dodatkową presję na rynki finansowe. Wystarczy przypomnieć sobie zeszłoroczne referendum dotyczące szkockiej niepodległości.

Brytyjska gospodarka radzi sobie zdecydowanie lepiej niż ekonomia strefy euro i nawet pomimo narastającej niepewności gospodarczej, GBP radzi sobie lepiej od EUR. Nie zmienia to jednak faktu, że odczyty rachunku bieżącego zaczynają martwić obecnie rządzących oraz uczestników rynku. Deficyt w tym zakresie wynosi już 6% PKB.

Już w przeciągu najbliższego miesiąca elektorat zdecyduje czy eksperymentalne połączenie partii konserwatywnej i liberalnej było dobrym pomysłem.

Godzina Waluta Znaczenie Publikacja Częstotliwość Prognoza Poprzednio
23:00 pm NZD Wysokie Zaufanie biznesowe NZIER Kwartalnie 23pkt.

Szczegółowe prognozy techniczne

EUR/USD    

13042015EURUSDH1-1024x565 (1)      

Opór 1  Opór 2  Wsparcie 1  Wsparcie 2
 1.0900 1.1050 1.0550 1.0500

EUR/USD w piątek przesuwało się w dół. Deprecjacja pociągnęła EUR/USD ponownie w stronę nakładających się na siebie miesięcznych linii trendu oraz poziomów wsparć w okolicy 1.0550. Pokonanie wspomnianej strefy i kolejnej 1.0500 otwiera możliwość dalszych osunięć w stronę parytetu.

Scenariusz alternatywny zakłada odbicie od oporu oraz ponowną aktywację ruchu korekcyjnego w kierunku 1.0900. Z perspektywy technicznej EUR/USD przesuwa się w trendzie spadkowym (H1) – poziom odwrócenia tendencji to 1.0900.

GBP/USD

13042014GBPUSDH1-1024x565

Opór 1  Opór 2  Wsparcie 1  Wsparcie 2
 1.4650 1.4800 1.4600 1.4550

W związku z opisywaną powyżej niepewnością przedwyborczą GBP/USD cały czas notuje spadki. Dzisiejszego rapa miejsce miała kolejna próba zejścia pod 1.4600. Jeżeli cenie uda się wreszcie go pokonać, wtedy czeka nas kolejna fala spadków w kierunku 1.4250.

Jeżeli scenariusz się nie zrealizuje i miejsce będzie miało silniejsze odbicie popytowe, wtedy cena powinna powrócić w okolice 1.4800. Z technicznego punktu widzenia GBP/USD porusza się w trendzie spadkowym intraday – poziom zmiany tendencji 1.4980.

Analiza USD/JPY, USD/CHF, AUD/USD, złota i ropy dostępna jedynie dla posiadaczy rachunków w ACFX.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do pozostałych analiz (łącznie 14 w briefingu porannym i popołudniowym) skorzystaj z oferty ACFX. Wystarczy założyć konto (nie musisz deponować środków) – posiadacze rachunków będą otrzymywali pełną treść briefingu na swojego maila.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here