Naga MarketsWkrótce wybór inwestycji może zacząć bardziej przypominać wybór programu telewizyjnego w Netflixie lub odnalezienie ulubionej muzyki w Spotify. UBS rozważa zastosowanie algorytmów rekomendacji w celu sugerowania transakcji swoim klientom w zakresie zarządzania aktywami i funduszy hedgingowych, podobnych do tych, z których korzysta wiele firm zajmujących się technologiami konsumenckimi.


Inwestycje dobierane na podstawie wcześniejszych decyzji

Koncepcja znajduje się w początkowej fazie rozwoju, a jej zadaniem jest rzetelne rekomendowanie inwestorom interesujących branż, stawia przed programistami o wiele bardziej złożone wyzwania od zaproponowania nowego zespołu indie do słuchania czy odpowiedniej komedii na sobotni wieczór.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej jednak szeroka teoria jest taka sama, ponieważ finanse w coraz większym stopniu opierają się na innowacjach firm technologicznych Doliny Krzemowej. Rosnąca presja kosztowa wywierana na banki w połączeniu z rosnącą liczbą podmiotów działających na rynku, napędzanych komputerowo, zmusiła banki do zwiększenia inwestycji w technologie i poszukiwania nowych sposobów zautomatyzowania niektórych podstawowych obszarów działalności.

“Wyobraź sobie, jak wyglądał świat, gdy oglądałeś telewizję i musiałeś skanować kanały, podczas gdy teraz filmy są dostępne na żądanie, pozwalając łatwo znaleźć to czego szukasz”, powiedział Giuseppe Nuti, który zajmuje się danymi w UBS FX. “To właśnie staramy się robić dla naszych klientów, oferując im możliwość wyboru interesujących branż”.

Tak jak kiedyś ludzie otrzymywali rekomendacje do programów telewizyjnych lub nowej muzyki od znajomych lub krytyków branżowych, klienci bankowi często słuchali rekomendacji wyszkolonych sprzedawców. UBS ma nadzieję, że proces ten będzie bardziej zautomatyzowany, biorąc pod uwagę wcześniejsze zachowania handlowe klienta i oceniając, czy jest on zainteresowany konkretną transakcją.

Technologia ta powinna pomóc w określeniu inwestorów, którzy będą chcieli kupić coś, co UBS próbuje sprzedać, i odwrotnie. “Dobry sprzedawca dzwoni do swojego klienta i przechodzi do tego, co jego zdaniem będzie interesujące w danym dniu”, powiedział Nuti. “Próbujemy to zautomatyzować. Oznacza to, że praca tradera, który pod wieloma względami pozostała odporna na rewolucję technologiczną, prawdopodobnie ulegnie zmianie”.

Najpierw obligacje, potem inne klasy aktywów?

Algorytm jest obecnie testowany w działalności banku w zakresie obrotu obligacjami korporacyjnymi, ale istnieją również nadzieje na jego rozpowszechnienie w innych klasach aktywów. Obecnie rekomendacje tworzone przez technologię są wysyłane do handlowców, którzy decydują, czy należy je przekazać klientom, czy też nie, ale z czasem planuje się wyeliminowanie udziału pracowników średniego szczebla.

Wyzwanie polega na znalezieniu wystarczającej ilości danych, aby można było podłączyć je do silnika rekomendacji i uzyskać wiarygodne wyniki, powiedział Nuti. Każdy oglądany nowy program telewizyjny lub słuchana piosenka wskazują na rodzaj muzyki lub telewizji, którą dana osoba lubi. Ale trudniej jest grupować transakcje na podobne tematy, ponieważ ludzie zawierają transakcje z bardzo różnych powodów.

Inni eksperci w dziedzinie handlu elektronicznego również zaapelowali o ostrożność. “Chociaż brzmi to inteligentnie i zaawansowanie, klient powinien z pewnością zadać wiele pytań dotyczących budowy takiego algorytmu rekomendacji”, powiedział Christian Hauff, współzałożyciel Quantitative Brokers, firmy zajmującej się algorytmami handlowymi. “Tworzenie i zarządzanie portfelem instrumentów finansowych nie jest tożsame z tworzeniem i zarządzaniem listą odtwarzania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here