Naga MarketsMężczyzna w garniturze na tle spadających symboli dolara amerykańskiegoWśród inwestorów giełdowych krąży maksyma: kupuj gdy leje się krew. A tej przelało się dość sporo w ostatnich dniach na najważniejszych indeksach. Wierzymy, że nasi czytelnicy doskonale wiedzą jak kupić akcje czy inne instrumenty rynku regulowanego. Jednak w którym miejscu najlepiej jest to zrobić? 


Oczywiście nie chodzi o dokładny punkt na mapie z którego będziemy kupować akcje, ale dom maklerski oferujący najlepsze warunki dla swoich klientów. Takich podmiotów kierujących do Polaków swoją ofertę jest mnóstwo. Na którą z nich się zdecydować?

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę to regulacje danego podmiotu. Domy maklerskie działające na terenie Polski muszą posiadać stosowną licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Brak takowej będzie pierwszym sygnałem ostrzegawczym i wyraźnym znakiem, że nie warto takiej firmie powierzać swoich pieniędzy.

Oczywiście, wybór własnego domu maklerskiego zależeć będzie od tego na jakich rynkach i jakimi instrumentami zamierzamy handlować. W tym artykule skupimy się na rynkach regulowanych, pozostawiając brokerów OTC z boku.

Ranking domów maklerskich

W tym artykule porównamy polskie domy maklerskie oferujące pośrednictwo w obrocie akcjami notowanymi na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz parkietach zagranicznych. Ocena podmiotów będzie zależeć od łatwości przejścia procedur otwarcia rachunku, kosztów jego utrzymania, liczby oferowanych instrumentów a także pobieranych prowizji za handel polskimi akcjami.

Gdzie założyć rachunek maklerski?

Czasy, gdy o rachunek maklerski trzeba było się starać, a do jego założenia potrzebna była wycieczka do najbliższego oddziału już dawno minęły. Teraz to domy maklerskie starają się o klienta oferując wygodne, przejrzyste i szybkie procedury założenia rachunku.

Wszystkie z badanych domów maklerskich umożliwiały założenie rachunku przez Internet, a potrzebne dokumenty były wysyłane do klienta na koszt instytucji za pośrednictwem wybranej firmy transportowej. Podobnie rzecz ma się z opłatami za otwarcie rachunku maklerskiego. Obecnie wszystkie porównywane domy maklerskie nie pobierają opłat z tego tytułu. Należą się najwyższe noty dla wszystkich z porównywanych ofert domów maklerskich.

Prowizje od zleceń

Tu zaczynają się uwidaczniać różnice, ponieważ nie każdy dom maklerski może pozwolić sobie na minimalizację kosztów. I tak na przykład w ING zapłacimy 0,3% od zakupu i sprzedaż akcji przy czym prowizja nie może być niższa niż trzy złote. W przypadku wyboru Konta Maklerskiego Aktywnego prowizja obniżana jest do 0,19% przy czym limit zostaje ten sam. Wyższą prowizję pobiera Dom Maklerski BOŚ – w wysokości 0,38% przy limicie 5 złotych. Zdecydowanie najkorzystniej wypada tu Dom Maklerski X-Trade Brokers bowiem za zakup i sprzedaż akcji zapłacimy jedynie 0,2% (nie mniej niż 2,99 PLN), a w przypadku handlu na rynkach zagranicznych prowizja wyniesie 0,12% przy czym jej minimalna wartość wzrośnie do poziomu 4,99 USD/EUR.

Budując na tej podstawie ranking, wyglądałby on następująco:

I. Dom Maklerski X-Trade Brokers

II. ING

III. Dom Maklerski BOŚ

Opłaty za prowadzenie konta

Przegląd rachunków według tej cechy warto rozpocząć od XTB bowiem za wykonanie przynajmniej jednej transakcji w ciągu roku kalendarzowego opłata za prowadzenie konta wynosi zero złotych.

Podobnie rzecz ma się w przypadku ING, lecz inwestorzy korzystający z usług grupy spod znaku pomarańczowego lwa mogą wybrać również Konto Aktywne dzięki któremu będziemy się cieszyć obniżoną prowizją. Przyjemność ta jednak kosztować nas będzie 10 złotych miesięcznie, niezależnie od wartości przeprowadzonego obrotu.

Również Dom Maklerski BOŚ oferuje darmowe prowadzenie rachunku, przy jednocześnie najbogatszej ofercie płatnych kont. Za podstawowy Pakiet Żółty zapłacimy zero złotych. Ceny kolejnych pakietów przedstawiono w tabeli:

Pakiet

Opłata za prowadzenie rachunku

Zwolnienie przy obrocie

Zielony1

19 PLN

min. 10 tys. PLN

Zielony1+

45 PLN

min. 20 tys. PLN

Zielony5

95 PLN

min. 50 tys. PLN

Zielony5+

149 PLN

min. 70 tys. PLN

ZielonyMax

249 PLN

min. 140 tys. PLN

 

Zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku następuje po wygenerowaniu minimalnego obrotu.

W tym przypadku wszystkie badane domy maklerskie umożliwiają darmowy handel jednak najmniej obostrzeń posiada XTB, dlatego dokonując oceny w tej kategorii zmuszeni jesteśmy do powtórzenia kolejności:

I. Dom Maklerski X-Trade Brokers

II. ING

III. Dom Maklerski BOŚ

Wypłaty środków na rachunek bankowy

Podobnie jak w przypadku opłat związanych z założeniem rachunku maklerskiego, większość z nas nie uświadczy opłat za wypłaty środków na rachunek bankowy. Jedynie ING zastrzega sobie prawo do pobrania 40 złotych za realizację przelewów walutowych. W przypadku przelewów w PLN takich opłat nie ma.

I. Dom Maklerski X-Trade Brokers

II. Dom Maklerski BOŚ

III. ING 

Dostępne rynki oraz instrumenty

W tym segmencie najgorzej wypada XTB, które w swojej ofercie poza akcjami rzeczywistymi posiada tylko i wyłącznie kontrakty różnic kursowych CFD. Zarówno ING jak i DM BOŚ oferują dostęp do obligacji, kontraktów terminowych na indeksy, akcje, waluty, czy obligacje, a także opcje, których w ofercie XTB nie mamy w ogóle.

Wszystkie z porównywanych domów maklerskich udostępniają jedną najlepszą ofertę kupna/sprzedaży instrumentów finansowych za darmo. W przypadku ofert ING oraz DM BOŚ klient może wybrać pięć najlepszych ofert a nawet pełen arkusz zleceń (za odpowiednią opłatą; w przypadku wyboru pakietu ZielonegoMax w DM BOŚ dostęp do pełnego arkusza zleceń jest darmowy).

Zarówno domy maklerskie XTB jak i BOŚ oferują swoim klientom handel na rynkach zagranicznych (z nieco inną prowizją i opłatami niż w przypadku akcji z polskiego parkietu).

I. Dom Maklerski BOŚ

II. ING 

III. Dom Maklerski X-Trade Brokers

Podsumowanie

Zapewne większość z naszych Czytelników doskonale kojarzy Dom Maklerski X-Trade Brokers, a nawet posiada w nim aktywny rachunek. Takie osoby prawdopodobnie obyte są już z platformą transakcyjną XTB oraz doskonale znają specyfikę rynków finansowych. Wprowadzenie akcji rzeczywistych do oferty DM XTB jest zatem kolejnym krokiem w ewolucji firmy z zwykłego brokera rynku forex do konkurenta do miana lidera polskiej branży domów maklerskich.

Również i w naszym małym rankingu XTB zdecydowanie wygrywa z bardziej poważnymi konkurentami takimi jak ING czy DM BOŚ. Oferta obu tych podmiotów odstaje niewiele od propozycji XTB, choć należy zauważyć, że nie zawsze jest to różnica na minus. Szczególnie spekulanci handlujący intraday powinni wziąć pod uwagę ofertę DM BOŚ, który jako jedyny z badanych domów maklerskich oferuje dostęp do pełnego arkusza zleceń. Dodatkowo szeroka gama instrumentów powoduje, że klienci DM BOŚ są w stanie wykorzystywać pełen potencjał akcji czy instrumentów pochodnych na akcje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here