Naga MarketsWtorkowy wieczór z największymi transakcjami w tym rokuW ciągu pół godziny przed zamknięciem sesji europejskich rynków, doszło do ogłoszenia ofert na ponad 3,5 miliarda euro. Były to największy największy ruch na giełdzie w całym 2020 roku.

  • Compagnie de Saint-Gobain sprzedała swoje udziały w grupie Sika za 2,5 miliarda euro.
  • Infineon Technologies zebrał miliard euro nowego kapitału.
  • Eksperci obawiają się, że może być to oznaka braku stabilności odbić na europejskich rynkach.

Miliardy euro w kilkadziesiąt minut

Ponad połowę wolumenu transakcji stanowi sprzedaż udziałów o wartości 2,7 miliarda franków szwajcarskich (2,54 miliarda euro) w grupie budowlanej Sika przez Compagnie de Saint-Gobain, która według danych opracowanych przez Bloomberga jest największą ofertą kapitałową w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Drugim pod względem wartości wydarzeniem wczorajszego wieczoru było zebranie przez niemieckiego potentata technologicznego Infineon Technologies miliarda euro świeżego kapitału, gromadząc w ciągu niecałej godziny popyt przewyższający wielkość transakcji.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: EUR/USD odbija od 1,10 USD, indeksy giełdowe coraz wyżej

Oprócz dwóch wspomnianych transakcji niemiecka RAG-Stiftung sprzedała swoje udziały w szwajcarskim operatorze kolejowym Stadler Rail.

Ten zalew sprzedaży akcji z dnia na dzień może budzić obawy, że niedawne odbicie na giełdzie od marcowych dołków wkrótce straci na wartości, ale gwałtowny wzrost aktywności jest bardziej prawdopodobny w połowie cyklu. – twierdzi menedżer globalnego funduszu kapitałowego w Legal & General Investment Management Shaunak Mazumder.

Stopa zwrotu z 5 miesięcy niemieckiego indeksu DAX wynosi -12,33%

Chociaż większość transakcji we wtorek pochodziła z sektorów bardziej zorientowanych na zysk, niektóre z nich mają wzrostowe wyceny firm. Sika osiągnęła wskaźnik ceny do zysków na poziomie 34, co oznacza jego najwyższą wartość od 15 lat.

Ogromna ilość transakcji nie jest zbyt dobrym znakiem dla wzrostu i dynamiki akcji. Oznacza to, że osoby mające dostęp do informacji poufnych postrzegają wyceny jako pełne, szczególnie w sektorze technologicznym, gdzie zbliżamy się do poziomów ostatnio obserwowanych podczas bańki w 2000 roku. – uważa Anthony Benichou, cross-asset sales trader w Louis Capital Markets.

Wykres przedstawiający zmiany wartości indeksów: WIG20, S&P500 i DAX, w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here