Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych, wtorkowa sesja przebiegała stosunkowo spokojnie. Na szczególna uwagę zasługuje jednak dzisiejsza rewizja skupu obligacji i papierów długoterminowych. Jak już o poranku informował Adam Rak, w momencie gdy coraz większa liczba banków centralnych podnosi stopy procentowe, (…) Bank of Japan dał sygnał rynkom, że i Japonia kiedyś odejdzie od niskich stóp procentowych.

Japan Government Bonds (JGB) skupowane są przez japoński bank centralny od momentu gdy ten wprowadził kontrolę krzywej rentowności obligacji rządowych w 2016 roku.

BoJ w trakcie dzisiejszych operacji skupił obligacje o wartości zaledwie 190 mld jenów (wobec 200 mld poprzednim razem). Bank okroił również skup papierów długoterminowych (o terminie wygasania powyżej 25 lat) – jego wartość wyniosła dziś 80 mld JPY (wobec 90 mld poprzednim razem).

Bezrobocie w UE najniższe od października 2008 r.

Jeszcze przed południem Eurostat opublikował raport, z którego wynika, że stopa bezrobocia w strefie euro (EA19) spadła w listopadzie do 8,7% z 8,8% w październiku 2017 r. i 9,8% w listopadzie 2016 r. Jest to najniższy wskaźnik odnotowany w strefie euro od stycznia 2009 r.

W Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło 7,3% co również oznacza spadek o 0,1 p.p. z 7,4% w październiku 2017 r. i 8,3% rok wcześniej. Jest to najniższy wskaźnik odnotowany w UE28 od października 2008 r.

W porównaniu z październikiem 2017 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 155 000 w UE28 i 107 000 w strefa euro. W porównaniu z listopadem 2016 r. bezrobocie spadło o 2,133 mln w UE28 i o 1,561 mln w strefie euro.

Wśród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w listopadzie 2017 r. Odnotowano w Czechach (2,5%). Najwyższe wskaźniki bezrobocia zaobserwowano w Grecji (20,5% we wrześniu 2017 r.) i Hiszpanii (16,7%).

Źródło: Eurostat

W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach członkowskich. Największe spadki odnotowano w Grecji (z 23,2% do 20,5% w okresie od września 2016 r. Do września 2017 r.), Portugalii (od 10,5% do 8,2%), Chorwacji (od 12,5% do 10,4%) i na Cyprze (od 13,1% do 11,0%).

JOLTs poniżej prognoz i poprzedniego odczytu

O godzinie 16:00 rynki poznały wyniki listopadowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS. Wskaźnik ten mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w listopadzie wyniesie 6,038 miliona, a więc nieco więcej niż poprzednia publikacja (5,925 mln zrewidowane w dół z 5,996 mln). Obecny odczyt na poziomie 5,879 mln nie zdołał jednak sprostać oczekiwaniom analityków. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że na skutek dzisiejszej rewizji skupu obligacji i papierów długoterminowych jen japoński jest jedyną walutą, która w trakcie wtorkowej sesji (do godz. 17:10) umacniała się w stosunku do dolara amerykańskiego.

Źródło: finviz.com

USDJPY

Spoglądając stricte technicznie zauważymy, że jeżeli spadki na parze walutowej USDJPY będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 112.10 będącego dolnym ograniczeniem trwającej od listopada 2017 r. konsolidacji.

USDJPY H4

AUDUSD

Na skutek trwającej od wczoraj korekty wzrostowej doszło do re-testu uprzednio pokonanej linii tendencji wzrostowej, gdzie nad ranem pojawiła się silna reakcja podażowa. Późniejsze spadki dotarły w okolice lokalnego wsparcia i wydawać by się mogło, że przed nami kolejna korekta wzrostowa. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że z technicznego punktu widzenia wzrosty te mogłyby dotrzeć w okolice wczorajszych minimów i mierzenia 50% korekty Fibonacciego z dzisiejszego impulsu spadkowego.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

AUDUSD H4

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPortfel MOAR, czyli zyski przy małej zmienności
Następny artykułDM BZ WBK rekomenduje sprzedaż akcji Eurocash
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here