Naga Markets


Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Po stosunkowo spokojnym poniedziałku, wtorkowa sesja obfitowała w liczne publikacje makroekonomiczne. Już w trakcie sesji azjatyckiej miała miejsce publikacja minutek z ostatniego posiedzenia Banku Australii. Zarząd banku centralnego zgodził się, że nie ma powodów do zmiany stóp procentowych w najbliższym czasie. Jednak przy obecnych uwarunkowaniach, bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp niż ich obniżenie.

Jak już wcześniej informował Przemysław Jarząbek, widać postęp zarówno pod względem inflacji, jak i zatrudnienia, jest on jednak stopniowy. Dane z marca dotyczące cen były zgodne z oczekiwaniami banku. Dalsze umocnienie dolara australijskiego może doprowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarki i inflacji. Zarobki powinny stopniowo wzrastać, wskaźnikiem wyprzedzającym jest liczba nowych miejsc pracy.

Nadal istnieje niepewność co do tempa osiągnięcia stawianych przez RBA celów. Kondycja światowej gospodarki jest na dobrym poziomie. Źródłem ryzyka jest wysoki poziom chińskiego zadłużenia.

UK: Spada średnie wynagrodzenie

O godzinie 10:30 Office for National Statistics przedstawił marcowy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Z publikacji wynika, że średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii wzrosło w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego jedynie o 2,6%, a zatem zawiedzione zostały oczekiwania rynków, które plasowały się na poziomie 2,7%. Warto przy tym dodać, że poprzedni odczyt (2,8%) był wyższy zarówno od obecnego odczytu jak i prognoz ekonomistów.

UK: więcej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że w kwietniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 31,2 tys. Jest to liczba niemal dwukrotnie wyższa od poprzedniej (15,7 tys., po rewizji z 11,6 tys.). Prognozy były w tym przypadku jeszcze bardziej optymistyczne (13,3 tys.).

Stopa bezrobocia (w marcu) zgodnie z oczekiwaniami utrzymała się na poziomie 4,2%.

Bardzo optymistyczne dane dotyczą natomiast zmiany zatrudnienia w trzymiesięcznym okresie do marca 2018. W tym czasie liczba osób pracujących w Wielkiej Brytanii wzrosła bowiem o 197 tys. przy prognozie na poziomie 129 tys. i poprzednim odczycie na 55 tys. Był to największy skok zatrudnienia od końca 2015-go roku.

Europejskie PKB zgodnie z oczekiwaniami

Po godzinie 11:00 Eurostat opublikował również najnowsze, szacunkowe wyliczenia zmiany w poziomie europejskiego PKB w pierwszym kwartale 2018 roku. Opublikowane dziś wyniki nie różnią się jednak od prognoz ekonomistów zakładających utrzymanie stałego poziomu dynamiki PKB.

Z raportu Eurostatu wynika, iż według wstępnych danych Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem zarówno zarówno w strefie euro (EA19), jak i w UE28 w pierwszym kwartale 2018 r.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego PKB wyrównany sezonowo wzrósł natomiast w pierwszym kwartale 2018 r. o 2,5% w strefie euro i o 2,4% w UE28.

Produkcja przemysłowa strefy euro w górę

Wraz z danymi dotyczącymi PKB, Eurostat opublikował również raport nt. produkcji przemysłowej. Jak wynika z dokumentu, w marcu 2018 r. w porównaniu z lutym 2018 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 0,5 % w strefie euro (EA19) i o 0,4 % w UE28. W porównaniu z marcem 2017 r. produkcja przemysłowa wzrosła natomiast o 3,0 % zarówno w strefie euro, jak i w UE28.

Sprzedaż detaliczna w USA gorzej od prognoz

Jedna z ostatnich, istotnych publikacji makroekonomicznych dotyczyła wyników kwietniowej sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Jak już wcześniej informował Jarosław Szeląg, zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w kwietniu br. o 0,3% (prognoza 0,5%, poprzednio 0,4%). Podobnie prezentuje się również pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej, wzrost o 0,3%, analitycy oczekiwali 0,4% poprzednio było to aż 0,8% po rewizji danych w górę.

Rentowność 10-letnich obligacji USA najwyższa od lipca 2011

Dobre wyniki sprzedaży detalicznej sprawiły, że w trakcie wtorkowej sesji obserwowaliśmy również wzrosty na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. 10-cio latki znalazły się na najwyższym poziomie od lipca 2011 roku, z kolei rentowność obligacji 2-letnich odnotowała najwyższy poziom od 2008 roku

Dynamika polskiego PKB rośnie szybciej niż zakładano

Oprócz danych z Australii, Wielkiej Brytanii, Strefy Euro i Stanów Zjednoczonych, w trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy również dwa istotne raporty z naszej rodzimej gospodarki.

Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki inflacji konsumenckiej CPI za kwiecień 2018 roku. W raporcie możemy przeczytać, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5% (w tym towarów – o 0,6% oraz usług – o 0,3%). W porównaniu z analo­gicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6% (w tym usług – o 1,7% i towarów – o 1,5%).

W kwietniu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, iż według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w I kwartale 2018 roku był realnie wyższy o 5,1 % w porównaniu z I kwartałem 2017 r.

W I kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,6 % w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,9 %.

USD największym wygranym wtorkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie wtorkowej sesji zauważymy, że do godziny 17:20 dolar amerykański pozostawał najsilniejszą walutą grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara australijskiego.

Dane z godz. 17:20 | Źródło: finviz.com

USDJPY

Na skutek dzisiejszych wzrostów kurs pary walutowej USDJPY dotarł w okolice technicznego poziomu oporu. Póki co nie pojawiła się tam jeszcze żadna większa reakcja podażowa. Trwałe pokonanie bądź odrzucenie tej strefy mogłoby natomiast określić przyszły kierunek ruchu na tym instrumencie.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

USDJPY Daily

GOLD

Zdecydowanie pro-spadkowo wygląda natomiast obecna sytuacja na złocie, gdzie na skutek trwających od piątku spadków kurs wybił dołem z obecnej konsolidacji i znalazł się najniżej od początku roku. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice 1240 USD.

GOLD Daily

O tym się dziś mówiło

Równocześnie zachęcamy również do udziału w środowym webinarze, w trakcie którego Krzysztof Kamiński przedstawi kluczowe elementy tworzenia strategii średnioterminowej, z wykorzystaniem wykresów H4, czy D1. Sygnały generowane w tym przedziale czasowym nie wymuszają na traderze, ciągłej obserwacji zmian cenowych. Dzięki zastosowaniu strategii swing trading, spekulant może połączyć handel z innym zajęciem zawodowym, a spekulacje potraktować jako dodatkowe zajęcie uzupełniające.

Biorę udział w szkoleniu


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – kontrakty futures na Ethereum nieuniknione?
Następny artykułO wykresach ani słowa: GBP/JPY, EUR/CAD, EUR/AUD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here