Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Po stosunkowo spokojnym poniedziałku, wtorkowa sesja obfitowała w istotne publikacje makroekonomiczne. Już na początku sesji azjatyckiej Nowa Zelandia opublikowała dane dotyczące inflacji w drugim kwartale roku. W ujęciu kwartalnym inflacja konsumencka wyniosła 0,4%, nieco słabiej od oczekiwanych 0,5%. Ważniejsze jest jednak to, że inflacja bazowa znalazła się na najwyższym poziomie od 7 lat, wynosi obecnie 1,7% (poprzednio 1,6%).

Również w nocy Bank Australii opublikował protokół z lipcowego posiedzenia dot. polityki monetarnej. Raport miał neutralny wydźwięk, choć zdaniem wielu analityków był nieco bardziej jastrzębi niż się spodziewano po ostatniej decyzji Banku. Właściwie to nie dowiedzieliśmy się z niego niczego przełomowego. Raczej miał on formę doprecyzowania tego, co już wiemy. Prognozy nadal mówią o podwyżce stóp dopiero w 2020 roku.

Brytyjski rynek pracy słabszy w czerwcu

Jeszcze przed południem poznaliśmy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że indeks średniego wynagrodzenia z bonusami w maju wzrósł zgodnie z prognozami o 2,5% w ujęciu rocznym. Wskaźnik bazowy (nie biorący pod uwagę wypłacanych premii) zwalnia do 2,7% z 2,8% poprzednio.

Niższa dynamika zatrudnienia przy stałej stopie bezrobocia

Milion czterysta tysięcy Brytyjczyków poszukiwało w czerwcu zatrudnienia. To o 12 tysięcy mniej niż w okresie od grudnia minionego roku do lutego 2018 oraz aż o 84 tys. mniej niż w odpowiadającym okresie przed rokiem. Stopa bezrobocia w czerwcu utrzymała się na dotychczasowym poziomie 4,2%. Dla porównania, przed rokiem wskaźnik ten wynosił 4,5%.

Brytyjskie Office for National Statistics poinformowało jednak o spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia. W drugim kwartale tego roku pracę znalazło zaledwie 137 tys. osób wobec 146 tys. w kwartale pierwszym. Prognozy ankietowanych analityków zakładały, że wskaźnik ten wzrośnie do poziomu 150 tys.

W czerwcu przybyło również bezrobotnych – claimant count rośnie do 7,8 tys. wobec prognoz na poziomie 2,3 tys. W maju wskaźnik odnotował spadek o równe trzy tysiące.

Prezes Fed popiera stopniowe podwyżki stóp procentowych

Jednym z ważniejszych wydarzeń wtorkowej sesji było jednak przesłuchanie Prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell powtórzył, że zdaniem FOMC najlepszą decyzją jest kontynuowanie stopniowych podwyżek stóp procentowych. “Z jednej strony, zbyt wolne podnoszenie stóp procentowych może prowadzić do wysokiej inflacji lub nadwyżek na rynkach finansowych. Z drugiej strony, gdybyśmy zbyt szybko podnieśli stopy, gospodarka mogłaby spowolnić, a inflacja mogła utrzymać się nieprzerwanie poniżej wartości docelowej” – wyjaśnił.

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 17:30 zauważymy, ze  dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego deprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do dolara nowozelandzkiego.

Dane z godz. 17:30 | Źródło: finviz.com

GOLD

Spoglądając na notowania złota zauważymy, iż zgodnie z moją niedawną projekcją kurs pokonał dziś testowany od kilku dni poziom wsparcia. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic 1210 USD.

GOLD Daily

Silver

Również interesująco wygląda obecna sytuacja na notowaniach srebra, gdzie w dniu dzisiejszym kurs dotarł w okolice zakładanego przeze mnie poziomu 15.55. Biorąc pod uwagę ile razy wsparcie to było już testowane, jego trwałe pokonanie bądź odrzucenie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Silver Daily

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, który przybliży Ci praktyczne wykorzystanie Heiken Ashi w spekulacji na instrumentach CFD. Na szkoleniu zostanie omówione dokładnie, w jaki sposób kształtuje się świeca Heiken Ashi oraz jak należy interpretować dany kształt. Omówione zostanie również, jak zarządzać ryzykiem oraz kiedy zamykać pozycje.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here