Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Wtorkowa sesja przebiegała dość spokojnie. Moglibyśmy rzec, że dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem publikacji PMI. Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką, mogła zainteresować natomiast publikacja raportu z rynku pracy.

Polskie bezrobocie najniższe od listopada 1990 roku

Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, z którego wynika, iż w końcu czerwca br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 967,9 tys., tj. mniejszym niż w poprzednim miesiącu (o 34,3 tys., tj. o 3,4%) oraz przed rokiem (o 183,7 tys., tj. o 16,0%).

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9% i była o 0,2 p.proc. mniejsza niż w końcu maja br. i o 1,1 p.proc. niższa niż w końcu czerwca ub. roku, co oznacza, że jest ona obecnie na najniższym poziomie od listopada 1990 roku kiedy to bezrobocie wynosiło również wynosiło 5,90%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,3% w wielkopolskim do 10,0% w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem jej spadek obserwowano we wszystkich województwach.

W największym stopniu stopa bezrobocia zmniejszyła się w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,5 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 p.proc.), a w najmniejszym w  małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim (po 0,1 p.proc.).

W skali roku stopa bezrobocia również obniżyła się we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 2,0 p.proc.), a najmniej w małopolskim i wielkopolskim (po 0,8 p.proc.).

Źródło: http://stat.gov.pl

Europejski PMI wskazują na znaczną rozbieżność między przemysłem wytwórczym a usługami

O tej samej porze a więc dokładnie pół godziny po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił szacunkowy odczyt wskaźnika PMI dla strefy euro.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w lipcu br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Lepiej w przemyśle, gorzej w usługach

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro wzrosła do poziomu 55,1 z 54,9 poprzednio, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających spadek do 54,7 pkt.

Zdecydowanie gorzej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających spadek wartości wskaźnika do 55,0 z 55,2 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie aż do 54,4. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Tak złe wyniki PMI usługowego sprawiły, że pomimo prognoz zakładających zaledwie nieznaczne osunięcie zbiorczego wskaźnika PMI do poziomu 54,8 z 54,9 poprzednio, ostatecznie osunął się on aż do 54,3 pkt.

 

“Ponowne spowolnienie gospodarcze jest rozczarowujące, co potwierdza podejrzenia, że czerwcowe odbicie miało charakter tymczasowy, głównie ze względu na fakt, że w niektórych krajach przedsiębiorstwa nadrabiają wyjątkowo dużą liczbę majowych dni świątecznych. Biorąc pod uwagę słabnący wzrost nowych przedsiębiorstw i dalszy spadek optymizmu biznesowego, perspektywy również uległy pogorszeniu, szczególnie w przemyśle wytwórczym, gdzie w badaniach ankietowych obawy związane z wojnami handlowymi znacznie się nasiliły w lipcu. Chociaż istnieją oznaki, że poprawa popytu wewnętrznego w wielu krajach przyczynia się do silnej ekspansji sektora usług i wspiera produkcję, pogarszający się obraz wzrostu eksportu ma wyraźnie coraz bardziej szkodliwy wpływ na produkcję. Istotną kwestią w przyszłości będzie zakres, w jakim popyt krajowy może pozostać wystarczająco odporny, aby ochronić gospodarkę strefy euro przed potencjalnym negatywnym wpływem nasilającej się wojny handlowej na eksport. Na razie stan popytu wewnętrznego wydaje się być zachęcająco stabilny, ale wszelkie obawy innych sektorów związane z wymianą handlową będą stanowić główny obszar zainteresowania.” – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

Mieszane PMI zza oceanu

Wraz z wybiciem godz. 15:45 poznaliśmy także odczyty wskaźników PMI obrazujących aktywność sektora usług i przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku danych ze strefy euro, tak i tu dane dot. sektora usług okazały się gorsze od oczekiwań a te, dotyczące przemysłu – lepsze.

Lepiej w przemyśle, gorzej w usługach

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Stanach Zjednoczonych wzrosła do poziomu 55,5 z 55,4 poprzednio, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających spadek do 55,1 pkt.

Zdecydowanie gorzej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika na poziomie 56,5, ostatecznie odnotowano jego osunięcie do 56,2. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

“Lipcowe dane wskazują, że gospodarka USA utrzymała silną dynamikę wzrostu po stabilnym drugim kwartale, co stanowi dobry początek drugiej połowy 2018 roku. Choć od czerwca tempo wzrostu PMI w lipcu spadło, jest ono zgodne ze średnią za drugi kwartał i wskazuje na wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym na poziomie około 3 %. Prężny popyt krajowy pomógł sektorowi usług utrzymać szczególnie imponujący wzrost i pomógł w uchronieniu sektora produkcji towarów przed spadkiem popytu na rynkach eksportowych, przy czym zamówienia na eksport towarów spadły drugi miesiąc z rzędu w lipcu.

Tarcia handlowe wyraźnie stały się głównym powodem do niepokoju, zwłaszcza wśród producentów. Przedsiębiorstwa coraz bardziej obawiają się wpływu wojny celnej i handlowej na popyt, ceny i łańcuchy dostaw. W lipcu odnotowano największy wzrost cen towarów i usług. Co więcej, opóźnienia w łańcuchu dostaw również osiągnęły rekordowo wysoki poziom w obliczu rosnących niedoborów kluczowych czynników produkcji, co zazwyczaj jest zapowiedzią dalszych podwyżek cen.” – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:30 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do franka szwajcarskiego.

Dane z godz. 16:30 | Źródło: finviz.com

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek wczorajszych spadków kurs osunął się w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, gdzie już nad ranem pojawiła się reakcja popytowa. Obecnie rynek oscyluje w okolicy wczorajszych szczytów i jeżeli tylko opór ten zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego.

GBPUSD H4

EURPLN

Równie interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary EURPLN, gdzie zgodnie z moją poranną projekcją rynek odrzucił lokalną strefę oporu i mierzenie 50% korekty Fibonacciego a na skutek późniejszych spadków doszło także do pokonania kolejnego wsparcia. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem okazują się okolice poziomu 4.2890.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

EURPLN M30

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – „Bitcoin na krawędzi największego rajdu byka w historii”
Następny artykułLondyn: policja będzie szkolona do walki z oszustwami na rynku kryptowalut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here