Naga Marketslogo Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Naga Markets, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Naga Markets przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Wtorkowa sesja przebiegała na rynkach dość intersująco. Już o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformował boiwem, że w grudniu 2018 r. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było niższe niż w grudniu 2017 r. Sprzedaż detaliczna była wyższa niż przed rokiem o 3,9% (wobec wzrostuo 5,2% w grudniu 2017 r.). W porównaniu z listopadem 2018 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 13,2%.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost w grudniu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. (w cenach stałych) zaobserwowanow przedsiębiorstwach z grupy „pozostałe” (o 10,4% wobec spadku o 1,3% przed rokiem). Zwiększenie sprzedaży odnotowano także w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 6,8%), jak również w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 5,1%) oraz sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 4,8%).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „meble, rtv, agd”(o 8,1%). Spadek sprzedaży odnotowano w jednostkach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 2,4%).

Sprzedaż detaliczna towarów w grudniu 2018 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS
Sprzedaż detaliczna towarów w grudniu 2018 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa
(ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Bezrobocie w UK spada do najniższego poziomu od 40 lat

O godzinie 10:30 poznaliśmy także dane z brytyjskiego rynku pracy. Z raportu Office for National Statistics (ONS) wynia, że stopa bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie spadła do 4,0%, co jest najniższym odczytem w ostatnich 40 latach. Tymczasem, analitycy oczekiwali, że wynik utrzyma się na poziomie 4,1%, tak jak w ubiegłym miesiącu, jest to więc pozytywne zaskoczenie.

Wykres danych bezrobocie

Jak już wczesniej informował Łukasz Stafanik, w przypadku innych odczytów pozytywnie zaskoczyła również zmiana zatrudnienia oraz średnie wynagrodzenie, które wzrosło o 3,4%, wobec oczekiwań na poziomie 3,3% (poprzednio 3,3%). Nieznacznie gorzej wypadły natomiast wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, których pojawiło się więcej niż oczekiwali analitycy – 208 tysięcy wobec 200 tys., których oczekiwano, ponadto, poprzedni odczyt został zrewidowany w górę do 248 tysięcy.

W kolejnych godzinach poznaliśmy także nastroje ekonomiczne w Niemczech oraz dane dot. sprzedaży przemysłowej w Kanadzie. Zdecydowanie wazniejszy był jednak raport z amerykańskiego rynku pracy, z którego wynika, iż w grudniu sprzedano zaledwie 4,99 mln istniejących nieruchomości. To spadek o 6,4% wobec 5,33 mln raportowanego przed miesiącem.

Sytuacja techniczna na EUR/USD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek trwających od niemal dwóch tygodni spadków, kurs osunął się w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie dziś pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli zatem wsparcie to ponownie zostanie odrzucone, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Sytuacja techniczna na GBP/USD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek dzisiejszej aprecjacji funta szterlinga kurs ostatecznie odbił się od testowaneego wsparcia. Jeżeli zatem obecna tendencja będzie kontynuowana, realnym zasięgiem dla ewentualnych wzrostów wydają się w tym przypadku okolice górnego ograniczenia trwajacego od dłuższego czasu kanału spadkowego.

Do handlu na rynku walutowym polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:


Logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro ma szansę na umocnienie – uważa Goldman Sachs
Następny artykułCoinbase otwiera przelewy transgraniczne dla swoich klientów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here