Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Wtorkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy bowiem dane dot. australijskiej sprzedaży detalicznej. Z raportu Australian Bureau of Statistics wynika, że pomimo i tak już nienajlepszych prognoz zakladających otrzymanie wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych bez zmian, ten ostatecznie osunął się o 0,4%.

Zdecydowanie istotniejsza była jednak dla rynków decyzja monetarna Banku Rezerwy Australii, którą poznalismy o godz. 4:30 czasu polskiego. Tak jak oczekiwano, RBA nie zdecydowało się na wprowadzenie żadnych zmian. Bank jest zdania, że niskie stopy procentowe nadal wspierają gospodarkę.

Jak już o poranku informował Przemysław Jarząbek, bank centralny oczekuje, że wzrost PKB w 2019 roku będzie w okolicach 3%. Spowolnienie dynamiki nastąpi dopiero w 2020 roku wraz z niższym eksportem surowców. Największą niepewnością pozostaje konsumpcja gospodarstw domowych. Obecny scenariusz zakłada, że inflacja sięgnie 2% w obecnym roku, a w przyszłym dojdzie do 2,25%. Rynek pracy pozostaje silny, stopa bezrobocia powinna spaść w okolice 4,75%. Prawdopodobnie dojdzie do wzrostu przychodów gospodarstw domowych, co powinno wspomóc konsumpcję. Wynagrodzenia będą zwiększać się stopniowo.

Jeszcze przed południem poznaliśmy liczne odczyty wskaźnika PMI dla sektra usługowego. Bez wątpienia, najistotniejsze były w tym przypadku dane z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz całej strefy euro. Najnowsze dane makroekonomiczne z brytyjskiego sektora usługowego sugerują, że gospodarka Wyspiarzy na moment przed Brexitem znalazła się na granicy stagnacji. Lokalni przedsiębiorcy coraz poważniej obawiają się niejasnych skutków rozwodu z Unią Europejską, którego ramy nadal nie zostały nakreślone i zatwierdzone.

Wynik na poziomie zaledwie 50,1 okazał się negatywną niespodzianką w stosunku do oczekiwań inwestorów (51,1) oraz był zdecydowanie gorszy od wyników z poprzedniego miesiąca, plasując się na najniższych poziomach od sierpnia 2016 roku.

Najnowsze wyniki PMI wskazują, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest zagrożona spowolnieniem lub gorzej, ponieważ nasila się niepewność związana z Brexitem i zbiega się to z wolniejszym globalnym wzrostem. Rozwój sektora usług prawie się zatrzymał w styczniu, podobnie rozczarowujące są dane z sektora produkcji i budowlanego. Przez ostatnie trzy miesiące gospodarka Wielkiej Brytanii przeżywa najsłabszy okres wzrostu od sześciu lat. Dane wskazują, że PKB prawdopodobnie utrzymało się na poziomie stagnacji na początku 2019 r po skromnym wzroście zaledwie o 0,1% w IV kw. – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista  IHS Markit.

Punktualnie o godz. 16:00 rynki poznały także styczniowe rezultaty wskaźnika PMI ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku danych z UK, tu również finalny odczytk okazał się gorszy od oczekiwań. Analitycy spodziewali się bowiem spadku wartości wskaźnika do 57,2 z 58,0 poprzednio. Ostatecznie odnotowano natomiast jego spadek aż do 56,7.

Funt szterling największym przegranym wtorkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 18:25 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do większości walut grupy G8. Jego deprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec dolara nowozelandzkiego i australijskiego. Największym przegranym wtorkowej sesji pozostaje natomiast bez wątpienia funt szterling, który osłabił się wobecn dolara amerykańskiego aż o 0,65%.

Wtorkowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 18:25 | Źródło: finviz.com

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek dzisiejszej deprecjacji kurs pokonał dośc istotne wsparcie i ponownie znalazł się wewnątrz kanału spadkowego. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1.2870.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMACD Double Screen – EURAUD, GBPJPY – 5 lutego 2019
Następny artykułDolar kanadyjski (CAD) najdroższy od grudnia ub.r.! Czas na spadki?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here