Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Wtorkowa sesja niemal od samego początku wypełniona była istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Już o godz. 1:30 poznaliśmy bowiem wyniki sprzedaży detalicznej w Australii. Raport pozytywnie zaskoczył wartością 0,5% m/m podczas gdy optymistyczne prognozy mówiły zaledwie o 0,3% wzrostu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trzy godziny później, zgodnie z prognozami Bank Rezerw Australii (RBA) pozostawił oficjalną stopę kasową (OCR) na dotychczasowym poziomie 1,5%. Mimo to język oświadczenia okazał się bardziej jastrzębi niż oczekiwali tego analitycy TD Securities. W dokumencie znajdziemy stwierdzenie, że krajowy rynek pracy kontynuuje wzrosty co będzie prowadzić do solidnych danych dotyczących zatrudnienia.

Jak informowaliśmy już o poranku, lepsze warunki na australijskim rynku pracy przełożą się na wzrost wynagrodzeń a to ostatecznie prowadzić powinno do wzrostu poziomu cen w gospodarce. Potwierdzają to prognozy RBA, które zakładają stopniowy wzrost inflacji w kraju. Mimo wszystko Bank wyraził zaniepokojenie dość drogim AUD, którego dalsza aprecjacja może prowadzić do spowolnienia gospodarczego w kraju.


Trzeci dzień roboczy grudnia raczył nas również licznymi publikacjami Purchasing Managers Index (PMI) z sektora usług. Przed południem poznaliśmy dane z Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech oraz ze Strefy Euro.

O godzinie 10:30 IHS Markit opublikował wyniki PMI z Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten zanotował spadek. Listopadowy odczyt na poziomie 53,8 jest gorszy zarówno od wcześniejszych szacunków (55,6) jak również i tak pesymistycznych prognoz (55,0).

“Wolniejszy wzrost sektora usług jest rozczarowaniem po lepszych wynikach z sektorów przemysłowego i budowlanego. Jednak pomimo słabszej rozwoju sektora usług, najnowsze dane ankietowe wskazują, że gospodarka jest w stanie cieszyć się silnym wzrostem w czwartym kwartale. Dane są do tej pory zgodne z gospodarką, która rośnie w tempie 0,45% w kwartałach kończących 2017 r. Przyszłe oczekiwania były wyższe, ale nadal utrzymują się na niskim poziomie według standardów historycznych, co podkreśla potencjał awersji do ryzyka. Niepewność co do perspektyw gospodarczych, często związana z obawami o Brexit, nadal przenikała atmosferę biznesową w listopadzie.” – komentował Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.


Punktualnie o godz. 16:00 poznaliśmy również wskaźnik ISM dla usług ze Stanów Zjednoczonych. Jak w swoim artykule zauważył już Krzysztof Wiwatowski, po silnym wzroście indeksu w październiku kiedy to wzniósł się najwyżej od 2005-go roku, do poziomu 60,1, w listopadzie widać wyraźne spowolnienie. Obecny odczyt to jedynie 57,4, natomiast prognozy zakładały poziom 59,0.


W dniu dzisiejszym zakończyło się także dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus przed publikacją nie zakładał jakiegokolwiek ruchu na stopach.

Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła już przed godz. 13:55, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP rozpoczęła się po godzinie 16:00.

Zgodnie z prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w listopadzie na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%

Podczas późniejszej konferencji Prof. Glapiński powtarzał, że do końca 2018 roku stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach.

EURUSD

Na skutek dzisiejszych spadków kurs eurusd pokonał lokalne wsparcie. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja, która mogłaby zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków nawet w okolice poziomu 1.1690.

Polepsz warunki handlowe dzięki solidnym wskaźnikom na MT4

EURUSD H1

USDCAD

Nad ranem obserwowaliśmy spadki, na skutek których kurs znalazł się poniżej lokalnego wsparcia. Wybicie dołem z tej konsolidacji mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków. Popołudniu pojawiła się jednak reakcja popytowa, która zanegowała wcześniejsze spadki i jeżeli obecnie testowane wsparcie zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

USDCAD Daily

GOLD

Na skutek dzisiejszych wzrostów kurs pokonał lokalne wsparcie. Jeżeli strefa ta zostanie trwale wybita, spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków, dla których najbliższym, technicznym wsparciem są dopiero okolice poziomu 1212.00.

GOLD Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStatystyki skuteczności strategii MA AO Stochastic – 5.12.2017
Następny artykułRok i dzień więzienia za nielicencjonowany handel Bitcoinem w USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here