Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Wtorkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość interesująco. Wciąż mówiło się bowiem o niedzielnej, kontrowersyjnej wypowiedzi Donalda Trumpa. Przypomnijmy, że amerykański prezydent zapowiedział kolejną podwyżkę ceł z 10% do 25% na towary o wartości 200 mld USD oraz wprowadzenie nowej, 25% stawki na jeszcze nieoclone towary z Chin o wartości 325 mld USD.

RBA pozostawia stopy procentowe bez zmian

Spośród opublikowanych dziś raportów, na szczególną uwagę zasługiwały natomiast dane z Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Wynika z nich, że wartość retail sales wzrosła w marcu aż o 0,3% co jest odczytem lepszym od prognozowanego (0,2%). Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja lutowego rezultatu (do 0,9% z 0,8%).

Zdecydowanie ważniejsza była jednak dla rynków decyzja monetarna RBA, którą poznaliśmy o godz. 6:30 czasu polskiego. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Rezerw Australii postanowił w trakcie majowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, w efekcie czego główna stopa kasowa wciąż wynosi 1,50%. W treści oświadczenia polityki pieniężnej nie doszło do zauważalnych zmian. RBA sugeruje jednak, że jest gotowa obcinać stopę procentową, jeżeli dane inflacyjne nadal będą zawodzić, a koniunktura gospodarcza wypadnie słabiej od założeń.

JOLTs blisko historycznych szczytów

O godz. 16:00 amerykańskie Bureau of Labor Statistics opublikowało najnowsze rezultaty JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey, ankiety pozwalającej ocenić sytuację na rynku pracy w USA. Wskaźnik ten mierzy bowiem liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyzszy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w marcu 2019 r. wyniesie 7,350 miliona, a więc nieco więcej niż poprzednia publikacja (7,142 mln zrewidowane dodatnio z 7,084 mln). Obecny odczyt na poziomie 7,488 mln okazał się więc miłą niespodzianką. Warto także zwrócić uwagę, iż jest to drugi najlepszy rezultat od początku publikacji tego raportu a więc od 2001 roku.

PMI Ivey znacznie powyżej oczekiwań

Równocześnie Instytut Ivey działający przy Western University opublikował swój autorski wskaźnik indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI) mierzący comiesięczną zmianę aktywności gospodarczej na terenie Kanady. Mimo, że analitycy spodziewali się spadku wartości wskaźnika do 51,5, to kwietniowe rezultaty PMI Ivey na poziomie 55,9 okazały się znacząco lepsze zarówno od oczekiwań, jak również od poprzedniej publikacji (54,3).

Kurs euro, funta i franka największymi przegranymi wtorkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 18:00 zauważymy, że dolar amerykański (USD) umacniał się dziś w stosunku do większości walut grupy G8. Jego deprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec jena japońskiego (JPY) i dolara australijskiego (AUD). Największe spadki notował dziś natomiast kurs franka szwajcarskiego (CHF) i funta szterlinga (GBP).

Wtorkowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 18:00 | Źródło: finviz.com

Kurs euro poniżej 1,1170 USD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w wyniku ostatnich wzrostów doszło do re-testu niedawno pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już w ubiegłym tygodniu pojawiła się reakcja podażowa. Dziś także obserwujemy spadki i jeżeli tylko strefa ta pozostanie niepokonana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji kursu euro wobec dolara amerykańskiego.

Kurs pary walutowej EURUSD we wtorek, 7 maja 2019 roku
EURUSD Daily

NZDUSD w rejonie lokalnego wsparcia

Mimo, że ostatnia korekta wzrostowa na notowania pary walutowej NZDUSD nie dotarła w rejon żadnego technicznego oporu, to od ubiegłego tygodnia znów obserwujemy spadki. W chwili obecnej kurs oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa sygnalizująca jego odrzucenie. Jeżeli zatem poziom ten zostanie trwale pokonany, w najbliższym czasie rynek mógłby osunąć się nawet w rejon 0.6430.

Kurs pary walutowej NZDUSD we wtorek, 7 maja 2019 roku
NZDUSD Daily

USDCHF zmierza w kierunku 1,03 USD

Za możliwą dalszą aprecjacją dolara amerykańskiego (USD) przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary USD/CHF, której kurs od początku tygodnia znów porusza się na północ. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1,03.

Kurs pary walutowej USDCHF we wtorek, 7 maja 2019 roku
USDCHF WeeklyKurs f

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlockchain interesuje przeciętnego Polaka? Odpowiada Sławomir Cieśliński
Następny artykułTragiczny koniec sesji na GPW. WIG20 w dół 2,46%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here