Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Podobnie jak wczorajsza, dzisiejsza sesja również przebiegała stosunkowo spokojnie. Na szczególną uwagę zasługuje głównie protokół z posiedzenia Reserve Bank of Australia (RBA), które odbyło się 6 lutego br. Decyzja Banku o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 1,5% nie była dla nikogo zaskoczeniem, podobnie jak opublikowane dziś minutki. Najważniejsze punkty dzisiejszej publikacji przedstawiono poniżej:

  • niski poziom stóp procentowych pomaga w redukcji bezrobocia oraz wywiera presję inflacyjną,
  • dalszy wzrost inflacji powinien być stopniowy,
  • silne AUD zaszkodzi dynamice wzrostu gospodarczego,
  • dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostaje przytłumiona,
  • zadłużenie gospodarstw domowych wciąż wymaga uwagi,
  • warunki na światowych rynkach finansowych pozostają dobre, pomimo ostatniego skoku zmienności.

Dzisiejsze publikacja nie wnosi zatem niczego nowego ponad to, co już wiedzieliśmy. Jak już o poranku informował Adam Rak, zdanem analityka Westpac, Billa Evansa dzisiejsza publikacja RBA wskazuje na wagę jaką Bank przykłada do sytuacji w sektorze gospodarstw domowych.

Bank jest zadowolony z ostatnich danych makroekonomicznych wskazujących na poprawę poziomu sprzedaży detalicznej oraz sytuacji na rynku nieruchomości. Mimo to nadal te dwie kwestie rozpatrywane są jako główne czynniki ryzyka – czytamy w komentarzu.

RBA oczekuje, że dochody australijskich gospodarstw domowych będą rosły. Wzrost wynagrodzeń przełoży się na większy popyt ze strony konsumentów. Lecz mimo poprawy sytuacji poziom inflacji w kraju nadal jest rozczarowujący. Evans przyznaje, że choć silne AUD nadal jest największym zagrożeniem dla wzrostu poziomu cen w Australii, to jednak nie powinniśmy mieć do czynienia z sytuacją ciągłego wzrostu wyceny AUD.


Jeszcze przed południem poznaliśmy najnowsze dane dot. nastrojów ekonomicznych. Z raportu instytutu ZEW wynika, że w drugim miesiącu tego roku indeks ZEW dla Niemiec wyniósł 17,8 punktów wobec 20,4 w styczniu. Prognozy wskaźnika zakładały jednak głębszy spadek – aż do 16,5 wobec czego można uznać, że wydźwięk dzisiejszej publikacji jest pozytywny.

Najnowsze wyniki ankiety pokazują pozytywne perspektywy dla niemieckiej gospodarki. Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej jest wciąż na bardzo wysokim poziomie, a gospodarka ma się poprawić w nadchodzących sześciu miesiącach. Wzrost gospodarczy w Niemczech jest w znacznym stopniu napędzany bardzo dobrym rozwojem zarówno światowej gospodarki, jak i konsumpcji prywatnej. Oczekiwania inflacyjne dla Niemiec i strefy euro również zaczęły rosnąć – komentuje profesor Achim Wambach, kierujący instytutem ZEW.

Nastroje ekspertów rynku finansowego dotyczące dalszego rozwoju gospodarczego strefy euro spadły o 2,5 punktu, pozostawiając  wskaźnik na poziomie 29,3. Wskaźnik bieżącej sytuacji gospodarczej w strefie euro poprawił się nieznacznie. Wskaźnik wynosi obecnie 57,7 punktu, co odpowiada wzrostowi o 1,3 punktu w porównaniu z wynikiem ze stycznia. Oczekiwania gospodarcze dla strefy euro nadal są więc dość pozytywne. Pozytywne prognozy gospodarcze dla Niemiec i strefy euro znajdują odzwierciedlenie w rosnącym oczekiwaniu inflacyjnym. Około dwóch trzecich uczestników badania oczekuje, że stopa inflacji w Niemczech i całej strefie euro wzrośnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.


Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką mogła natomiast zainteresować spora paczka danych dot. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej.

Jak już wcześniej zauważył Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER: Według danych GUS produkcja polskiego przemysłu wzrosła w styczniu o 8,6 proc., mocniej niż oczekiwane przez ekonomistów 8 proc. Oznacza to powrót do wysokiej dynamiki, notowanej w październiku i listopadzie ubiegłego roku, a więc sugeruje, że pierwszy kwartał może przynieść tempo wzrostu PKB zbliżone do doskonałej końcówki 2017 r. Na taki scenariusz wskazuje także bardzo mocny, sięgający 34,7 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej, najwyższy od kwietnia 2008 r., gdy wyniósł 36,3 proc. To świadczy o dalszym wyraźnym przyspieszeniu inwestycji, głównie infrastrukturalnych, a więc publicznych i samorządowych. Ten czynnik powinien odgrywać istotną rolę w całym tegorocznym tempie wzrostu gospodarczego, choć wszystko wskazuje na to, że dynamika PKB będzie nadal mocno wspierana przez konsumentów. Sprzedaż detaliczna była bowiem w styczniu o 8,2 proc. wyższa niż przed rokiem, co oznacza zdecydowane przyspieszenie w porównaniu do zanotowanego w grudniu wzrostu o 6 proc. i wyraźne przekroczenie prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 7,3 proc.

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie dzisiejszej sesji zauważymy, że to już kolejny dzień kiedy dolar amerykański umacnia się w stosunku do wszystkich walut grupy G10.

Dane z godz. 16:47 | źródło: finviz.com

Pogłębiająca się aprecjacja USD bardzo ładnie realizuje moje scenariusze na głównych parach walutowych, gdzie zakładałem spadki na AUDUSD i EURUSD oraz wzrosty na USDJPY.

Handluj w STO i wygraj iPhone X

EURUSD Daily
USDJPY Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzed zamknięciem. Potencjalny sygnał kupna na IMS [IMS] i TXM [TXM]
Następny artykułAmbra – niezłe wyniki kwartalne
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here