Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem sesji 4 lipca, w czasie której na rynku zabrakło Nowego Jorku będącego największym ośrodkiem handlowym współczesnego świata finansów, była decyzja Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych. Ta wywołała negatywną reakcję dolara australijskiego, którego analizujemy w dalszej części wtorkowego przeglądu. Jak informował z samego rana Adam Rak:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Bank zgodnie z prognozami utrzymał główną stopę kasową na poziomie 1,5%. Do punktów, które przyczyniły się do spadków wyceny AUD/USD na rynku z pewnością zaliczyć można poniższe stwierdzenia Lowe:

  • wzrost kursu AUD/USD komplikuje sytuację ekonomiczną kraju,
  • obecne prognozy gospodarcze usprawiedliwiają politykę niskich stóp procentowych,
  • dynamika wzrostu płac jest wciąż niska i oczekuje się, że taka pozostanie jeszcze przez pewien czas
  • wzrost kredytów hipotecznych nie koresponduje z wzrostem dochodów Australijczyków”

Z pozostałych danych makroekonomicznych, inwestorzy tak naprawdę skupiali uwagę jedynie na brytyjskim PMI konstrukcyjnym (publikacja 10:30). To ponownie zawiodło, w efekcie czego funt szterling znalazł się pod presją podażową. „Najnowsze wyliczenia Markit wskazują na to, że indeks PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego spadł do poziomu 54,8 punktów. Rynek oczekiwał spadku wartości wskaźnika, lecz konsensus rynkowy ustabilizował się na poziomie 55 punktów wobec 56 opublikowanych w maju” – informowaliśmy na łamach Comparic.pl. Wykres GBP w stosunku do USD znaleźć można w dalszej części artykułu.

Chwilę po publikacji PMI, pojawiły się informacje o inflacje PPI w strefie euro. Jak podaje Eurostat wartość PPI m/m plasowała się na poziomie -0,4% (prognoza -0,2%, poprzednio 0,0%), natomiast PPI r/r na 3,3% (prognoza 3,5%, poprzednio 4,3%). W przypadku całej Unii Europejskiej wyniki także osuwały się w maju. EUR nie reagował jednak wyraźniej na publikację.

W godzinach popołudniowych silne ruchy prezentował USD/CAD, który testował prawie jednoroczne minima. Więcej na ten temat pisaliśmy w podsumowaniu dzisiejszej sesji, które dostępne jest tutaj. Nagłą aprecjację dolara kanadyjskiego wywołał Stephen Poloz reprezentujący BoC – w rozmowie z jedną z niemieckich gazet twierdził bowiem, że szansa na podwyżki stóp procentowych ponownie wzrosła.

Źródło: finviz.com

Przechodząc do wykresów, zestawienie zmienności walut w stosunku do USD wyraźnie pokazuje brak wyraźniejszej zmienności w związku z 4 lipca. Wyróżnia się wspomniany przed chwilą CAD (analiza we wcześniejszym artykule powyżej) oraz AUD, który po 17:00 tracił prawie -0.7% do dolara.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

AUD/USD

Deprecjacja Aussie chociaż wywołana fundamentami, to w zakresie swojego ruchu zachowała sporo z rynkowej „techniki”. Dwie sesje wcześniej obserwowaliśmy kolejny nieskuteczny re-test linii trendu rysowanej od zeszłorocznych maksimów. Ostatni kontakt z LT doprowadził do osunięcia ceny o ponad 400 pipsów. W tym momencie deprecjacja zatrzymała się na wysokości wsparcia 0.76080 (wzmacnianego przez Fibo), którye w przeszłości odgrywało istotną rolę. Dopóki cena nie zejdzie poniżej, nie możemy rozważać krótkich pozycji:

AUD/USD D1

Warto jednocześnie dodać, że sama decyzja RBA doprowadziła do osunięć o ponad 80 pipsów.

GBP/USD

Zmienność w przypadku kabla nie należy może do największych, jednak notowania również odbijają po re-teście istotnej strefy. Tegoroczne maksima nad 1.3040 zablokowały skutecznie notowania, wywołując korektę spadkową. Pierwsze istotniejsze wsparcie rysuje się w okolicach maksimów z grudnia 2016 roku oraz okrągłego poziomu 1.2800 (w miejscu tym wypadają również dołki z maja 2017):

GBP/USD D1

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here