Polskie monety tworzące stosZłotówka nie może zaliczyć początku tygodnia do udanych – zarówno kurs euro, jak i kurs dolara dynamicznie zyskiwały w poniedziałek. Na plus przesuwał się również kurs funta i franka. We wtorek PLN delikatnie koryguje, od początku miesiąca notuje jednak silne straty. Sprawdź kursy walut we wtorek, 12 lutego 2019 r.


Kurs euro zatrzymał się pod 4,33 zł, EUR/PLN skoryguje?

Poniedziałkowa sesja okazała się dopełnieniem zeszłotygodniowych spadków notowań polskiej złotówki. W efekcie kurs euro ponownie się umacniał, pokonując poziom 4,32 zł i zamykając na najwyższych poziomach od połowy listopada. EUR/PLN niewiele brakuje również do przetestowania maksimów sprzed trzech miesięcy, wyraźnie sygnalizując wybicie średnioterminowej konsolidacji, która w pewnym momencie zdominowała rynek.

kurs euro 12.02.2019
Kurs euro w poniedziałek zatrzymuje się po dynamicznych wzrostach. Źródło: Tradingview.com

Wtorkowa sesja przynosi jak na razie wyhamowanie po dynamicznej aprecjacji z poniedziałku i po teście wczorajszych maksimów, złotówka delikatnie zyskuje do kursu euro. Ewentualna korekta mogłaby dojść w okolice 4,30 zł – wybite górne ograniczenie konsolidacji nie doczekało się bowiem re-testu z prawdziwego zdarzenia.

USD/PLN także się zatrzymał, kurs dolara dotarł do istotnej bariery

Kurs dolara od początku miesiąca umacnia się do złotówki już o ponad 12 groszy, podchodząc pod pułap 3,84 zł – poziom wyznaczał roczne maksima w sierpniu zeszłego roku, następnie był dwukrotnie testowany na przestrzeni listopada. Jest jednocześnie górnym ograniczeniem kilkumiesięcznej konsolidacji, która spowodowała, że USD/PLN porusza się w najwęższym kanale zmienności od wielu miesięcy. Ostatnie osłabienie notowań złotego spowodowało jednak, że doszło niemal do jego wybicia.

kurs dolara 12.02.2019
Kurs dolara zatrzymał się pod istotnym oporem. Źródło: Tradingview.com

Dopóki jednak 3,84 zł nie zostanie trwale wybity, rynek powinien znaleźć miejsce na korektę ostatnich wzrostów. Kurs dolara rysuje krótkoterminowe wsparcie na 3,80 zł (gdzie znajdowały się szczyty z ostatnich dwóch miesięcy) i właśnie w tym kierunku osuwać może się USD/PLN.

Kurs funta spokojny? GBP/PLN pod 4,93 zł

W momencie gdy w poniedziałek dolar i euro dynamicznie zyskiwały, kurs funta również przechylał szalę rynkową na swoją korzyść, aprecjacja nie była jednak tak silna. Od początku miesiąca GBP/PLN zyskuje około 6-7 groszy, a wtorkową sesję rozpoczyna pod pułapem 4,93 zł.

kurs funta 12 lutego 2019
Kurs funta utrzymuje się na kilkutygodniowych szczytach. Źródło: Tradingview.com

Dalsze umocnienie GBP będzie możliwe w momencie, gdy waluta wybije szczyty z października i listopada nad 4,95 zł i ponownie przetestuje tegoroczne maksima. Alternatywny scenariusz zakłada korektę wzrostową PLN i ruch w kierunku 4,86 zł, gdzie przebiegają dołki lutowe.

CHF/PLN wybija konsolidację i testuje 3,82 zł

Po poniedziałkowym załamaniu kursu franka w godzinach nocnych nie widać już śladu. Cena w drugiej połowie dnia kontynuowała aprecjację i wybijała górne ograniczenie kilkumiesięcznej konsolidacji, testując poziom 3,82 zł. We wtorek ten trzyma cenę w ryzach pozwalając złotemu na delikatną korektę, cena ma jednak przed sobą możliwość przetestowania 3,84 zł – szczytów rysowanych podczas pierwszych sesji 2019 roku.

kurs franka 12 lutego 2019
Kurs franka szwajcarskiego zyskuje w poniedziałek pomimo początkowego flash crashu. Źródło: Tradingview.com

W trakcie wtorkowej sesji zabrakło istotniejszych publikacji, które będą wpływały na kursy walut. Uwagę warto zwrócić jedynie na 14:00 oraz 18:45 – wtedy bowiem zaplanowane są przemówienia dwóch prezesów banków centralnych, kolejno Marka Carneya z BoE i Jerome Powella z FED.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here