Wtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, trwa nieprzerwana negatywna passa polskiej giełdy. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś bowiem o -1,99% tym samym przedłużając impuls spadkowy z początku tygodnia.
- WIG20 spada na tegoroczne minima
- KGHM, TPE i JSW największymi przegranymi we wtorek
- Ponad 260 spółek na GPW kończy sesje na minusie
Negatywna passa na GPW. Polski parkiet ponownie cały na czerwono
Wtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się mocno negatywnym akcentem. Aż 18 spółek z WIG20 zakończyło dzień na minusie, co sprawiło, że cały indeks spadł o -1,99%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 95 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,3 mld zł. 91 spółek zakończyło dzień wyżej (22,8%), a 264 odnotowało spadek (66,2%). Z kolei 44 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.
Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były KGHM, CD Projekt i Allegro. Najmocniej rosła dziś spółka Lotos (WIG20)(+0,70%) oraz Serinus (+31,91%), a silniej spadała firma JSW (WIG20)(-4,25%) oraz Ifcapital (-25,93%).
WIG20 spada na tegoroczne minima
Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją impulsu spadkowego, który miał miejsce w poniedziałek. Tym samym główny polski indeks spadł do poziomu 1895 od którego dzieliło go zaledwie 11 punktów od tegorocznego minimum.

W przypadku przebicia tego poziomu presja kupujących, która dominuje od początku listopada może zostać wyhamowana. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej psychologicznego poziomu 2000 otworzyłby drogę w kierunku tegorocznego maksimum 2100.
Lotos przoduje, choć wzrasta we wtorek zaledwie 0,70%
Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Lotos, która zamknęła się ostatecznie wzrostem o 0,70%. Pomimo symbolicznego umocnienia kursu spółka wraz z PKN Orlen jako jedyne zdołały zamknąć się na plusie. Kurs pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji od kilku tygodni między poziomem wsparcia 39, a oporem 45,44. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Tymczasem dzięki wykorzystaniu asfaltów wysokomodyfikowanych HiMA w Polsce będzie można budować trwalsze i tańsze drogi – czytamy we wtorkowej informacji Grupy Lotos wchodzącej w skład konsorcjum uczelni i spółek, które prowadziły projekt badawczy w tej sprawie.
W październiku 2019 r. Politechnika Gdańska (lider konsorcjum) wspólnie z Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie oraz spółkami Budimex, Grupą Lotos i Orlen Asfalt podpisały umowę na realizację projektu badawczego “Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych”.
JSW największym przegranym sesji na WIG20
Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka JSW, która ostatecznie zamknęła się spadkiem aż o 4,25%. Kurs systematycznie oddala się od formacji podwójnego szczytu, która została wyrysowana w połowie lutego w okolicach 42,16 i stanowi tegoroczny szczyt. Dalszy spadek może doprowadzić do testu głównego poziomu wsparcia 30. Jednak dopóki kurs utrzymuje się powyżej trend wzrostowy powinien być kontynuowany.

Jednocześnie zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował o utworzeniu dodatkowego odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w segmencie węgiel w wysokości 85,7 mln zł. Odpis zmniejszy wynik operacyjny grupy.
JSW podała, że – zgodnie z postanowieniami MSR 36 – została przeprowadzona analiza przesłanek, w wyniku której oceniono, że nie występują nowe przesłanki, które wskazywałyby na możliwość utraty wartości aktywów w segmencie węgiel, o których spółka informowała w lipcu 2020 roku.
Zobacz również:
- Santander Bank Polska ułatwia dostęp do rachunku maklerskiego
- Santander Bank Polska ułatwia dostęp do rachunku maklerskiego
- APS Energia ma list intencyjny z Neo Energy Group ws. wymiany aktywów na akcje
- PGE, konsorcjum UM w Gdyni i Mewo opracują raport środow. dot. farm wiatrowych
- Spadający bitcoin może uderzyć w akcje, również na rynku GPW. Uważa Ł. Wardyn z CMC Markets
- Edison Energia inwestuje we własne elektronie PV. W portfelu 5 projektów farm fotowoltaicznych
- Musimy „zarazić” inwestorów myśleniem o inwestowaniu pasywnym przez ETF-y, mówi M. Masłowski z SII