Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuWtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Po trzech tygodniach potężnych wzrostów z rzędu dzisiejsza sesja przebiegła wyjątkowo spokojnie. Ostatni powiew optymizmu na globalnych rynkach akcyjnych wspiera polską giełdę, która pomimo dzisiejszego spadku powinna kontynuować ruch w górę. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś o 0,37% tym samym przerywając impuls wzrostowy z zeszłego tygodnia.

  • WIG20 oscyluje przy lokalnych szczytach
  • LPP, PZU i PKN największymi przegranymi wtorku
  • 190 spółek na GPW kończy sesje na minusie

Przestój optymizmu na GPW. Polski parkiet cały na czerwono

Wtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko negatywnym akcentem, choć spoglądając na wzrosty za oceanem, pozytywny sentyment powinien się utrzymywać w najbliższych tygodniach. Tylko 7 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co sprawiło, iż cały indeks spadł o 0,37%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 97 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,4 mld zł. 146 spółek zakończyło dzień wyżej (37,2%), a aż 190 odnotowało spadek (48,3%). Z kolei 57 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Najchętniej handlowanymi spółkami były PKO BP, Pekao oraz CD Projekt. Najmocniej rosła dziś spółka Tauron (WIG20)(+13,52%) oraz Apsenergy (+50%), a silniej spadała firma LPP (WIG20)(-2,68%) oraz Mabion (-8,81%).

WIG20 koryguje we wtorek przy lokalnych szczytach

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była nieznaczną korektą silnego impulsu wzrostowego, który dominuje kurs w ostatnich tygodniach. Odkąd notowania opuściły zakres konsolidacji 1545-1673 kupujący zdecydowanie dominują, co wspiera pozytywny sentyment zza oceanem.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Dalsza aprecjacja powinna doprowadzić do testu marcowego maksimum 1913, a trwałe przebicie tego oporu otworzy drogę do psychologicznego poziomu 2000. Z drugiej strony dopiero ponowny spadek poniżej górnego ograniczenia konsolidacji 1673 wyhamowałoby presję popytu.

APS Energia w górę ponad 50%!

Podstawową działalnością Grup APS Energia jest projektowanie, produkcja, dystrybucja, montaż oraz serwis urządzeń zasilania gwarantowanego dla przemysłu. Spółka wzrosła dziś o 50% z wczorajszego zamknięcia 2,05 zł do 3,20 zł. Za tak nagły impuls najprawdopodobniej odpowiada informacja nt. wygranego przetargu dla elektrowni „Akkuyu”.

Kurs APS Energy na interwale dziennym, tradingview
Kurs APS Energy na interwale dziennym, tradingview

Oferta APS Energia warta 21,77 mln USD została uznana za zwycięską w przetargu Koncern-Tytan 2 na dostawę systemów zasilania bezprzerwowego do tureckiej elektrowni atomowej “Akkuyu”.

Tauron z najlepszą sesją w historii

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Tauron. Polski dystrybutor energii zanotował dziś najlepszą sesję w historii notowań wzrastając aż 13,52 procent i zamykając się na poziomie 1,66 zł. Tym samym ogromny impet ceny przebił lokalny opór 1,56 zł, od którego rozpoczął się główny impuls spadkowy, zbliżając się do tegorocznego maksimum w okolicach poziomu 1,72 zł.

Kurs Tauron na interwale dziennym, tradingview
Kurs Tauron na interwale dziennym, tradingview

Cały sektor energetyczny urósł dziś o 7 proc. W ocenie ekspertów powodem wzrostów, poza poprawą sentymentu wobec sektora, mogą być nieoficjalne doniesienia o potencjalnym wydzieleniu kopalń z bilansów spółek energetycznych.

LPP największym przegranym wtorkowej sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym dzisiejszej sesji na WIG20 okazała się spółka LPP, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -2,68%.  Tym samym kurs ponownie znalazł się na ważnym poziomie wsparcia 7555, gdzie przebiega szczyt z marca. Wybicie poniedziałkowego szczytu 7980 otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów z celem na szczyt z tego roku w okolicach 9060. Z drugiej strony trend wzrostowy wydaje się być niezagrożony dopóki cena kształtuje się powyżej ostatniego potwierdzonego dołka 5865.

Kurs LPP na interwale dziennym, tradingview
Kurs LPP na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem LPP liczy się z powolnym powrotem klientów do galerii handlowych i dlatego przekierowuje aż 80% nakładów na inwestycje związane z dalszym rozwojem e-commerce, poinformował prezes Marek Piechocki.

Zobacz również inne wiadomości dotyczące GPW:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here