Naga Markets



Wtorek na GPW: Mieszana sesja na WIG20. Zyskuje PGNiG, Lotos i Orlen, traci XTB, Alior i CCCWtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Niepewność dot. przyszłości polskiej gospodarki oraz słabe dane makroekonomiczne przyćmiły optymizm wynikający z historycznej inwestycji Microsoftu sięgającej miliarda dolarów w rozwój cyfryzacji w Polsce. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie, zamknął się dziś na czerwono ze stratą  0,11 procent, co powoduje, że utrzymuje się presja na dalsze spadki.

  • WIG20 kończy wtorek poniżej ceny otwarcia
  • Lotos przedłuża czas na zapłatę należności przez pandemię
  • XTB odnotowuje aż 11% przecenę

GPW: Nieznaczna przewaga czerwieni we wtorek

Wtorkowa sesja przechodzi do historii jako „jedna z wielu”, przynosząc tym samym lekką rozbieżność. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zamknęły się na nieznacznym plusie podczas gdy WIG oraz WIG20 zakończyły sesję poniżej ceny otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują




Całkowity wolumen wyniósł 52,7 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 763 mln zł. Na całym GPW 160 spółek zakończyło dzień wyżej (41,5%), a nieco więcej, bo 169 odnotowało spadek (43,8%). Z kolei 57 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Najchętniej handlowanymi spółkami były PKN Orlen, CCC oraz CD Projekt. Najmocniej rosła dziś spółka Lotos (WIG20) (+2,57%) oraz PCCEXOL (+29%). Z kolei silniej spadała firma CCC (WIG20) (-3,6%) oraz XTB (-11%).

WIG20 zamyka się lekko pod kreską

Spółki z WIG20 charakteryzowały się dziś wyjątkowo niską zmiennością, a sesja zakończyła się na niewielkim minusie. Notowania pozostają w wąskim zakresie cenowym 1545-1675 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować silniejszym impulsem.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingviewcom

Przebicie formacji podwójnego szczytu w okolicach 1675 może otworzyć drogę w kierunku marcowego szczytu 1910, co zdecydowanie zmniejszyłoby presję podaży. Z drugiej strony spadek poniżej wsparcia 1545 zdecydowanie wyhamuje siłę kupujących, co w konsekwencji może doprowadzić do fali spadkowej z celem na okrągły poziom 1500 i tegoroczne minimum 1250.

XTB największym przegranym na GPW

Fundusz Enterprise Investors poinformował we wtorek, że sprzedaje 19,03 mln akcji polskiego brokera foreksowego X-Trade Brokers. Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Bloomberg, sprzedaż ma się odbyć w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), a fundusz nie zamierza w przyszłości ponownie kupować akcji polskiej spółki.

Kurs XTB na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs XTB na interwale dziennym, tradingviewcom

Akcje XTB spadły dziś niemal 11% silnie przebijając poziom 8,00 zł. Dalsza deprecjacja powinna doprowadzić kurs w rejon lokalnego wsparcia 6,50 zł.

Lotos zyskuje we wtorek. Spółka przedłuża czas na zapłatę należności przez pandemię

Akcje Lotos okazały się dzisiejszym zwycięzcą na GPW. Spółka odnotowała wzrost o 2,57 proc. To zwiększyło jej łączną kapitalizację do 11,4 mld zł, a wskaźnik C/Z wzrósł do 9,85. Akcje konsolidują między poziomem wsparcia 59 zł, a oporem 68,90 zł. Na interwale dziennym można zaobserwować formację kanału spadkowego, co z punktu widzenia analizy technicznej często sugeruje kontynuację trendu wzrostowego.

Kurs akcji Lotos na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs akcji Lotos na interwale dziennym, tradingviewcom

Tymczasem Lotos Oil – spółka zależna Grupy Lotos – w ramach programu wsparcia kontrahentów “Razem w przyszłość” wydłużył do 100 dni okres zapłaty należności dla kontrahentów spółki, przede wszystkim tych związanych umową dystrybutorską. Program pomocowy Lotos Oil “Razem w przyszłość” powstał z nadzieją na ustabilizowanie się uwarunkowań rynkowych i przywrócenie płynności finansowej dla wielu firm.

CCC ponownie zamyka dolną część tabeli na WIG20

Spółka CCC w ostatnich tygodniach walczy o powrót do trendu wzrostowego. Jednak brak impetu i utworzenie formacji podwójnego szczytu utrudnia sytuację na wykresie. Dopiero trwałe przebicie poziomu 56,80 zł, a w konsekwencji 80 zł oznaczałoby powrót do pozytywnego sentymentu. Z drugiej strony naruszenie już dwukrotnie testowanego poziomu wsparcia 39 zł może ponownie przywrócić presję spadkową z celem na tegoroczne minimum 24,30 zł.

Kurs akcji CCC na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs akcji CCC na interwale dziennym, tradingviewcom

Zgodnie z komunikatem grupa CCC uruchomiła w Czechach i na Słowacji aplikację mobilną i planuje jej udostępnienie także dla użytkowników w Rumunii, na Węgrzech oraz w Austrii jeszcze w I półroczu br.

Niewątpliwie negatywną informacją jest to, iż CCC oraz Bank Millennium mogą wypaść z indeksu MSCI Standard, natomiast Play ma szansę na wejście do tego indeksu – wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon DM.

Zobacz również inne treści z 5 maja o GPW:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania funta | biomed cena akcji | dow jones kurs | cdprojekt red akcje | zloty kurs | kurs gbp |



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here