Naga MarketsWzrosty na Wall Street trwają maksymalnie 150 m-cy. S&P 500 czeka spadek o 15%?
Foto: Jochen Zick / action press

Cykliczność na rynkach akcji nie jest niczym nowym. W 1987 roku świat finansów został dotknięty poważnym krachem rynku akcji. Począwszy od września w ciągu dwóch miesięcy giełda S&P500 spadła wtedy aż o 35%, przy czym większość wyprzedaży miała miejsce w ciągu kilku dni w październiku. Tylko 19 października rynek odnotował zniżkę na poziomie 20%, zauważa Kim Cramer Larsson, analityk techniczny w Saxo Banku. Historia pokazuje, że limitem dla historycznych byczych rajdów na Wall Street jest 150 miesięcy. S&P 500 jest coraz bliżej tej granicy.

  • Cykle koniunkturalne na światowych rynkach są przedmiotem obserwacji analityków na całym świecie
  • Początek ostatniego rynku byka miał miejsce w marcu 2009 roku
  • Właśnie mija 150 miesięcy, co według przedstawionej teorii, może zwiastować nadejście głębokiej korekty na światowych rynkach
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

S&P 500 zakończy długoletni rajd razem z całą Wall Street?

Aż dwa lata zajęło, aby giełda mogła odzyskać swój stan sprzed krachu z 1987 roku i od tego momentu rynek nie oglądał się zbytnio za siebie. Dopiero 150 miesięcy później, gdzie widzieliśmy szczyt bańki dot-com z marca 2000 roku z zyskiem ponad 600%.Oczywiście po drodze do szczytu było kilka korekt, z których najważniejszą była ta w sierpniu-wrześniu 1998 r., kiedy to nastąpił słynny upadek funduszu Long Term Capital Management. Rynek został uratowany przez Rezerwę Federalną (Fed).

W 2008 r. bańka mieszkaniowa i kryzys kredytowy uderzył w rynki, powodując spadek indeksu S&P 500 o ponad 50%. Rynki osiągnęły dno w marcu 2009 roku. Ożywienie trwało nieco dłużej, bo prawie 4 lata. Jednakże długoterminowy rynek byka został rozpoczęty.

Kilka większych korekt od tego czasu, z największą w zeszłym roku spowodowaną światowymi blokadami, tylko na krótko zatrzymało rynek byka. Rynek, na którym widzieliśmy zyski w wysokości prawie 600%, ale który najprawdopodobniej dobiegł końca, twierdzi analityk Saxo Banku. Mija właśnie 150 miesięcy od dołka z marca 2009 roku.

Wszystko wskazuje, że 150 miesięcy to limit dla rynków byka. Kryzys czeka za rogiem?
Rozkład kolejnych byczych cyklów oraz korekt w historii S&P 500

Wykres miesięczny sięgający 1986 roku jest wykresem w skali logarytmicznej, aby lepiej zobrazować wielkość poprzednich korekt i tendencji spadkowych w porównaniu do dzisiejszego rynku.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

invest

Wskaźnik RSI prawdę ci powie

– Aktualnie układ wskaźnika RSI jest bardzo interesujący. Za każdym razem, kiedy pojawiała się duża dywergencja na RSI,  następowała duża korekta, krach lub większy rynek niedźwiedzia.

Na powyższym wykresie dywergencje są oznaczone niebieskimi opadającymi liniami na szczytach RSI. Obecny okres z dywergencją jest drugim najdłuższym  trwającym ponad 3 i pół roku. Podczas bańki dot-comów trwał on o kilka miesięcy dłużej – komentuje Larsson.

Spadające wartości RSI, podczas gdy ceny rosną, wskazują na słabnięcie trendu. Dywergencja może trwać dość długo, ale nie wiecznie, w końcu musi zostać „przehandlowana” tzn. musi nastąpić, albo nowy wyższy szczyt albo spadek poniżej 40.

Powiększając wykres miesięczny (poniżej), możemy zobaczyć, że we wrześniu uformowała się świeca niedźwiedziego objęcia, która jest szczytem i świecą odwrócenia. Wygląda na to, że sprzedający przejęli kontrolę we wrześniu.

Wykres indeksu S&P 500
Wykres indeksu S&P 500

Ponieważ S&P 500 znajduje się bardzo daleko od swoich średnich kroczących, najdalej od czasu kryzysów finansowych i krachu z 1987 roku, to jest on gotowy do korekty. Czy to oznacza, że będziemy świadkami rynków niedźwiedzia jak ponad 30 lat temu? Według analityka Saxo Banku niekoniecznie.

Jednak oznacza to, że może nas czekać większa korekta lub trend spadkowy. Możliwe, że do okolic 3700-36050, czyli spadek o ok. 15% od obecnych poziomów. Czy będzie to korekta gwałtowna, czy też powolny rynek niedźwiedzia, nie sposób przewidzieć. Jednak październik nie bez powodu nazywany jest przez amerykańskich inwestorów „pechowym” (z ang. jing month).

Historycznie jest to miesiąc, w którym dochodzi do największej ilości krachów rynkowych i większych korekt. Aby niedźwiedzi scenariusz został obalony, S&P 500 musi przebić swoje poprzednie (wrześniowe) maksimum, podsumowuje analityk techniczny Saxo.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ranking brokerów forex | gpw biomed | xtb kurs | kurs jena kantor | bitcoin prognozy | cena akcji enea | kurs euro usd |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here