Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj rynek na chwilę zapomina o Grecji i skupia się na USA – wszystko za sprawą Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który dzisiaj opublikuje podsumowanie swojego dwudniowego posiedzenia dot. polityki pieniężnej. Oprócz tego w godzinach przedpołudniowych poznamy protokoły Banku Anglii i europejskie CPI.


Dane z brytyjskiego rynku pracy i BOE minutes

O godzinie 10:30 National Statistics oraz MPC (odpowiednik naszej RPP) zapewni rynkowi sporo istotnych informacji. Po pierwsze opublikowane zostaną wyniki raportu z rynku pracy – inwestorów najbardziej interesuje zmiana zatrudnienia, stopa bezrobocia 3M ILO oraz średnie zarobki z uwzględnieniem i bez uwzględnienia bonusów i dodatków.

Liczba niezatrudnionych w UK (claimant count) zgodnie z oczekiwaniami ma zmniejszyć się o 12,3 tysiąca, co byłoby wynikiem zbliżonym do zeszło miesięcznego i odbieranym bardzo pozytywnie.

Co do dzisiejszych protokołów Banku Anglii to konsensus zakłada, że MPC okazała się jednogłośna podczas decydowania o utrzymaniu stóp procentowych i poziomu skupu aktywów na niezmienionym poziomie. W minutes standardowo szukamy przede wszystkim informacji dotyczących prognoz inflacyjnych i gospodarczych oraz jakichkolwiek wskazówek odnośnie potencjalnej podwyżki stóp procentowych (którą zapowiedziano przecież we wrześniu 2014).

Reszta danych europejskich

Kolejna seria danych europejskich pojawi się już o godzinie 11:00. Tutaj skupimy się przede wszystkim na europejskiej inflacji CPI, oprócz niej pojawi się jednak również kilka innych odczytów:

  • Szwajcaria – sondaże ZEW
  • Euroland – CPI r/r, m/m, CPI bazowe r/r (konsensus zakłada kolejno 0.3%, 0.2%, 0.9%)
  • Niemcy – aukcja dziesięcioletnich Bundów

Creme de la creme dzisiejszej sesji – posiedzenie FOMC

Dzisiaj o godzinie 20:00 poznamy nie tylko decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz oświadczenie dotyczące polityki monetarnej. Agenda uwzględnia również publikację projekcji gospodarczych Rezerwy Federalnej, tak zwanych dots’ów (kropek) będących indywidualnymi prognozami stóp procentowych każdego z członków Komitetu oraz konferencję prasową z udziałem Janet Yellen (która rozpocznie się o godzinie 20:30).

Czego rynki spodziewają się po dzisiejszym podsumowaniu posiedzenia FOMC? Przede wszystkim potwierdzenia lub co najmniej wskazówek utwierdzających w przekonaniu, że podwyżkę stóp procentowych w USA rozpocznie wrześniowe spotkanie FEDu. Inwestorzy w oświadczeniu będą szukali również informacji o poprawiającej się koniunkturze gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy (po gorszym pierwszym kwartale 2015 roku).

Chociaż Janet Yellen jest typowym gołębiem, to chcąc przygotować rynek do rzeczywistej podwyżki stóp procentowych zaraz po zakończeniu lata już teraz musiałaby zakomunikować, że gospodarka USA jest silna i gotowa do przejścia procesu normalizacji. Brak jakichkolwiek instrukcji wyprzedzających odnośnie podwyżek stóp lub gołębia retoryka gospodarcza odbiją się negatywnie na notowaniach USD – byłaby to bowiem silnie negatywna niespodzianka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here