Naga MarketsPoranny komentarz makroWydarzeniem dnia, na którym skupią się oczy wszystkich inwestorów jest publikacja oświadczenia polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego po marcowym posiedzeniu oraz konferencja prasowa z udziałem prezesa instytucji – Mario Draghi’ego.


Oficjalny początek europejskiego QE w przyszłym tygodniu

Mario Draghi na pewno zasygnalizuje, że Rada Wykonawcza EBC wypełniła wszystkie niezbędne formalności związane z oficjalnym startem luzowania ilościowego (QE) na Starym Kontynencie. Zdaniem analityków Nomury będzie miało to miejsce od przyszłego tygodnia (9 marca), szczegółowy dokument pojawi się natomiast jeszcze dzisiaj lub jutro.

ECB nie będzie chciało jednak wchodzić w żadne poważniejsze dyskusje na temat szczegółów programu w tak wczesnej fazie (przykładowo wielkość skupu aktywów). Możemy uzyskać jednak pewne wskazówki jak bank zamierza dostosowywać wielkość programu w przyszłości w związku z różnymi scenariuszami kształtowania się danych ekonomicznych.

Super Mario o wiele chętniej będzie mówił o Grecji oraz obecnych problemach politycznych Starego Kontynentu. Bardzo prawdopodobne, że usłyszymy podobną wypowiedź co przed Parlamentem Europejskim. Rada Nadzorcza jest bowiem gotowa podjąć działania w związku z kolejną turą finansowania Greków.

Czwartek to nie tylko ECB

W kalendarzu znajdujemy również kilka innych ciekawych wydarzeń oraz odczytów. Zaczniemy o 10:00 od włoskiego PKB za 2014 rok. Przewidywany odczyt r/r na poziomie -0.3% (poprzednio -0.4%). O 13:00 poznamy natomiast decyzję Banku Anglii odnośnie stóp procentowych oraz zmiany poziomu skupu aktywów – nie przewidziano publikacji oświadczenia, więc nie powinniśmy spodziewać się żadnych zmian.

Standardowo o 14:30 poznamy natomiast ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA złożonych w zeszłym tygodniu – po wysokim odczycie z zeszłego czwartku dzisiaj rynki ponownie spodziewają się zejścia poniżej 300 tysięcy.

Ostatnie ważne pozycje w kalendarzu pojawią się o 16:00 – kanadyjskie PMI Ivey oraz przemówienie członka FOMC – Pana Williamsa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here