TMS


Dzięki inicjatywie przewodniczącego rady wiejskiej, w małej wiosce na Ukrainie wszyscy mieszkańcy są obecnie właścicielami kryptowalut. Coiny, takie jak bitcoin, ethereum i cardano, mogą być również używane przez mieszkańców do zakupu dóbr codziennego użytku, takich jak jaja, smalec, mięso i mleko.


Jak donoszą lokalne media, mieszkańcy ukraińskiej wioski Elizavetovka w obwodzie dniepropetrowskim są teraz właścicielami kryptowalut. Na niedawnym posiedzeniu rady miejskiej lokalni posłowie postanowili pozwolić przewodniczącemu rady (sołtysowi), Maximowi Golosnoyowi, na “prowadzenie kryptowalutowych operacji w interesie lokalnej społeczności bez wykorzystania funduszy z budżetu”. Golosnoy „wpadł na pomysł, jak dzięki kryptowalutom powiększyć wiejski budżet”.

Tsn.ua podkreśla, że jest to eksperyment mający na celu zarobienie pieniędzy dla społeczności: „Wieś jest obecnie pierwszą na Ukrainie, gdzie wszyscy mieszkańcy stali się posiadaczami cyfrowego pieniądza”. Ponadto w prasie poinformowano, że bitcoin, ethereum i cardano mogą być wykorzystywane do dokonywania mikropłatności za zakup mięsa, smalcu, jaj czy mleka.

Miesiąc temu Golosnoj zainwestował 13 000 hrywien (ok. 494 USD / 1700 zł) w cardano – kryptowalutę, w którą obecnie zaopatruje 1500 mieszkańców wsi. Po tym, jak wartość tej inwestycji wzrosła do około 39.000 hrywien (ok. 1.480 USD / 5100 zł), wypłacił swoje zainwestowane 13.000 hrywien a resztę odłożył na bok dla swoich mieszkańców.

Na razie kryptowaluty mieszkańców wsi pozostają pod opieką sołtysa, ale zapewnił on ich, że mogą wypłacić swoje coiny, kiedy tylko zechcą. Mimo to mieszkańcom nie spieszno do tego “ponieważ nadal nie rozumieją ani zasady kryptowalut, ani korzyści z nich płynących.”

Warto również podkreślić, że zainwestowane przez sołtysa środki były jego osobistymi oszczędnościami a nie budżetem wsi. Jak podaja media, wkrótce planuje on zaapelować do Gabinetu Ministrów Ukrainy o zainwestowanie środków z budżetu. Zamierza pokazać całej Ukrainie, ile niewielka inwestycja może przynieść zysków, bez korzystania z pieniędzy Skarbu Państwa.

Golosnoy zaznaczył, że każdego roku budżet wsi wykazuje nadwyżkę  w wysokości 3-4 mln. hrywien. Chciałby, aby “przynajmniej część tej nadwyżki można było zainwestować w kryptowaluty, jeśli oczywiście władze i społeczność na to pozwolą”.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKarmienie kaczek w tradingu
Następny artykułBitcoin w formie żywej gotówki – właśnie ruszyła sprzedaż banknotów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here