Naga MarketsWstępne dane dotyczące zmiany wielkości PKB Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale 2016 roku pozytywnie zaskakują inwestorów. Brytyjska gospodarka utrzymała dotychczasowe tempo rozwoju, co z pewnością nie umknie uwadze byków obecnych na parach z funtem szterlingiem. Jak reaguje rynek na pozytywne dane płynące z Londynu?


Prognozy dotyczące opisywanej publikacji nie były nadzwyczaj pesymistyczne, ale rynek spodziewał się spadku dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto. Wstępne dane dotyczące czwartego kwartału minionego roku wskazują jednak, że brytyjska gospodarka utrzymała swoje dotychczasowe tempo wzrostu na poziomie 2,2% (0,6%) w ujęciu rocznym (kwartalnym).

Za wzrost w ostatnim kwartale odpowiedzialne były przede wszystkim usługi, z – jak to ujmuje Office of National Statistics – silnym wkładem branż zorientowanych na konsumenta – detalistów oraz agencji turystycznych.

Sektory o największym i najmniejszym wpływie na zmianę brytyjskiego PKB w ostatnim kwartale minionego roku. |źródło; www.ons.gov.uk

Pozytywną informacją może okazać się fakt, że również sektor produkcji przemysłowej oraz budowlany – inaczej niż w trzecim kwartale 2016 roku – pozytywnie wpłynęły na brytyjskie PKB.

Najnowsze szacunki dotyczące całorocznej zmiany w produkcie krajowym brutto mówią o wzroście na poziomie 2,0%. Oznacza to, że brytyjska gospodarka nieco zwalnia tempa po roku 2015 (wzrost PKB na poziomie 2,2%).

Jak reaguje rynek?

GBP/USD

Para utrzymuje się w formacji trójkąta zwyżkującego. Reakcja na publikację wstępnych wyliczeń PKB była co najmniej… zastanawiająca. ‘Kabel’ silnie aprecjonował tuż przed 10:30 by później skorygować niemal całe wzrosty.

EUR/GBP

Podobna sytuacja ma miejsce na EUR/GBP. Cross utrzymuje się w trendzie spadkowym.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here