Naga Marketskostki układające się w napis EUROZONEMario Draghi podczas ostatniej konferencji prasowej mówił o słabszej dynamice, a nie spowolnieniu gospodarczym odnosząc się wówczas do spadków wartości indeksów PMI, IFO czy ZEW w strefie euro. Dzisiejsze, wstępne dane dotyczące zmiany w poziomie PKB krajów strefy potwierdzają słowa prezesa EBC. 


Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale 2018 roku o 0,2% w strefie euro (EA19) i o 0,3% w całej Unii – wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Eurostat. W drugim kwartale 2018 roku PKB wzrósł w o 0,4% w strefie euro oraz o 0,5% w krajach Unii Europejskiej.

W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku PKB wzrósł w strefie euro o 1,7 % oraz o 1,9% w całej Unii wobec odpowiednio +2,2% oraz +2,1% w poprzednim kwartale.

krzywe pokazujące zmianę dynamiki wzrostu PKB w strefie euro oraz krajach Unii Europejskiej
źródło: Eurostat

Euro traci, ale czy na długo?

Gorsze od prognozowanych dane płynące z Europy ciążą na wycenie wspólnej waluty. Euro traci dziś w stosunku do dolara 0,17% i pogłębia spadki tuż po publikacji z godziny 11:00. Testując okolice 1,1350, EURUSD cofa się do poziomów ostatni raz widzianych 26 października:

Wykres M30 EURUSD
źródło: TradingView

Słabszy odczyt PKB potwierdza niedźwiedzi sentyment rynku wobec wspólnej waluty, lecz głównym czynnikiem cenotwórczym nadal pozostaje apetyt na dolara amerykańskiego. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na piątkowe payrolls, które pozostają najważniejszym odczytem tego tygodnia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here