Naga MarketsChoć szacunkowy poziom listopadowego PMI w Stanach Zjednoczonych nadal wskazuje na bardzo dobrą kondycję amerykańskiego sektora przedsiębiorstw, to jednak dynamika wzrostu wskaźnika w ostatnich tygodniach wyraźnie się pogorszyła. Wstępne wyliczenia Markit wskazują na spadek w ujęciu miesięcznym obu składowych indeksu. 


PMI zarówno dla sektora usług jak i produkcji spada w listopadzie odpowiednio do poziomu 54.7 oraz 53.8 punktów. Są to jednak dopiero wstępne wyliczenia wskaźnika, którego ostateczny poziom poznamy już w przyszłym tygodniu. Prognozy dla całościowego PMI uplasowały się na poziomie 54.6 co również wskazuje na niewielkie pogorszenie się sytuacji.Pomimo zmniejszonej dynamiki wzrostu aktywności biznesowej ankietowani wciąż wskazują na wyraźny wzrost liczby zamówień. (…) Przedstawiciele sektora produkcyjnego są szczególnie pewni, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy, a sentyment wśród ankietowanych przedsiębiorców jest najlepszy od stycznia 2016 roku – czytamy w raporcie IHS Markit.

Amerykańskie przedsiębiorstwa odnotowały kolejny miesiąc solidnych wzrostów, prowadząc całą gospodarkę w stronę naprawdę dobrego, czwartego kwartału tego roku. Obecne poziomy PMI potwierdzają dotychczasowe prognozy wzrostu PKB na poziomie 2% rocznie – komentuje popołudniowe dane Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Wpływ na rynek? 

Piątkowa sesja, a szczególnie jej druga część upływa dosyć spokojnie. Fakt, iż w Stanach handel na Wall Street został skrócony powoduje, że większość inwestorów jeszcze przed wczorajszym Świętem Dziękczynienia udała się na przedłużony weekend. EURUSD na fali ostatnich plotek związanych z powrotem do rozmów koalicyjnych w Niemczech zyskuje niemal 0,7%:

Również inwestorzy na USDJPY wydają się nie zauważać gorszych doniesień z amerykańskiej gospodarki. Para utrzymuje się w kanale spadkowym o delikatnym, spadkowym nachyleniu:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here