Naga Markets
Punktualnie o godzinie 10:00 a więc dokładnie pół godziny po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PMI, tym razem dla strefy euro. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku gospodarki niemieckiej, tu również dane okazały się gorsze niż zakładano.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, pomimo prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro do poziomu 48,1 z 47,9 poprzendio, według wstępnych szacunków odnotowano jego spadek do poziomu 47,4.

Nieco lepiej, choć wciąż pesymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do 51,7 z 51,5 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego wzrost zaledwie do 51,6. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Biorąc pod uwagę słabe dane w przemyśle i usługach, nikogo dziwić nie powinien fakt, że również zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do 52,5 z 52,8 poprzednio. Analitycy spodziewali się w tym przypadku natomiast wzrostu do 53,0.

PMI ze strefy euro

– W drugim kwartale zostanie osiągnięty jedynie skromny wzrost. Na obecnym poziomie PMI jak dotąd wskazuje na wzrost PKB na poziomie zaledwie 0,2% w drugim kwartale. Ponowne pogorszenie optymizmu co do nadchodzącego roku sugeruje, że sytuacja gospodarcza może ulec dalszemu pogorszeniu w nadchodzących miesiącach. Obawy odzwierciedlały obawy związane z niższymi prognozami wzrostu gospodarczego, oznakami słabszej sprzedaży i rosnącą niepewnością geopolityczną, z nasilającymi się wojnami handlowymi i niedostatkami sektora motoryzacyjnego, które są powszechnie wymieniane jako konkretne powody do niepokoju. Rozbieżności między sektorami są nadal widoczne, a produkcja wciąż się zmniejsza, dlatego też region jest uzależniony od sektora usług w celu wspierania wzrostu gospodarczego (…) Niepokój budzi fakt, że spowolnienie rozprzestrzenia się na sektor usług, w którym nowy wzrost gospodarczy ześlizgnął się do jednego z najsłabszych obserwowanych od 2014 roku – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w IHS Markit.

Euro coraz tańsze

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro traci wobec dolara amerykańskiego niemal nieprzerwanie od blisko dwóch tygodni. W chwili obecnej rynek oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji wspólnej waluty.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących w tradingu – zapisz się na webinar

Kurs euro coraz niżej
EURUSD H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 powyżej 2200 pkt. CD Projekt liderem sesji, Cyfrowy Polsat traci 2%
Następny artykułInflacja i wszystko co musisz o niej wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here