Naga MarketsWykres na tle miasta nocąJednym z największych nieporozumień w tradingu jest (błędna) interpretacja i (nad)używanie wskaźników.

Dzisiaj pozbędziemy się mistyfikacji i nieporozumień krążących wokół wskaźników oraz dostarczymy nowy, odmienny sposób patrzenia na handel ze wskaźnikami. Mamy przy okazji nadzieję, że uda nam się powstrzymać szaleństwo, które zachodzi między zwolennikami price action, a traderami handlującymi ze wskaźnikami.

Wskaźniki nie dostarczają sygnałów

Pierwsza kwestia i jednocześnie najważniejsza stanowi główny powód, dla którego tak wielu traderów nigdy nie osiąga sukcesu wykorzystując wskaźniki. Może być ci trudno to zrozumieć, ponieważ niewiele, jeśli na którychkolwiek stronach internetowych o tradingu w ogóle porusza się ten problem i jest to prawdopodobnie zupełne przeciwieństwo tego, czego dotychczas cię uczono; jednakże może to właśnie jest powód, dla którego tak wiele osób wciąż zmaga się z tradingiem!?

Wskaźniki nie dostarczają sygnałów. Nie mówią ci, kiedy kupić lub kiedy sprzedać. Nie mówią nawet, kiedy coś jest wykupione czy wyprzedane.

Wskaźniki TYLKO dostarczają informacje

Lupa i długopis na otwartej książceWłaśnie to robią wskaźniki i jest to ich jedynym celem. Wskaźniki informują o cenie, o tym jak się zmienia, o kształcie świec oraz o tym, jak ostatnia akcja cenowa odnosi się do tej z przeszłości.

Istotą wskaźników jest wykorzystanie informacji o cenie, którą widzisz na wykresach – zazwyczaj o maksimach, minimach, otwarciach i zamknięciach świec – następnie stosują do nich odpowiednią formułę i przekształcają to w informacje wizualne.

Tak więc zadaniem tradera jest interpretacja informacji ze wskaźników i przekształcenie jej w sensowną opowieść o akcji cenowej.

I tu leży problem. Większość traderów nigdy nie patrzy na wskaźniki, których używają, a jeszcze mniej z nich próbowało zrozumieć formułę wykorzystywaną przez wskaźnik do analizowania ceny. Następnie traderzy ci używają wskaźników w niewłaściwym kontekście i zastanawiają się, dlaczego nic nie działa.

Nazywam to powierzchowną analizą techniczną.

Jeśli wszystko, co robisz, to szukanie przecięcia na oscylatorze stochastycznym, jeśli tylko czekasz, aż wskaźnik wejdzie w obszar wykupienia / wyprzedania lub jeśli po prostu poczekasz na sygnał w postaci przecięcia linii na MACD, wskaźniki nie będą działać i być może trading nie jest dla ciebie odpowiednim zajęciem. Nie można bowiem tylko do tego ograniczyć akcji cenowej i podejmować decyzji tradingowych na tej podstawie.

Wskaźniki to narzędzia używane do analizy informacji o cenie i jak sama nazwa sugeruje, wskazują pewne aspekty dotyczące sytuacji na wykresie.

Trading polega na kojarzeniu faktów

Wykres EURUSD z naniesionym oscylatorem stochastycznym
Samo polowanie na sygnały prowadzi do niewłaściwego tradingu

Chcąc określać potencjalne, wysoce prawdopodobne scenariusze, musisz nauczyć się słuchać tego, co mówią wykresy cenowe.

Kto aktualnie kontroluje rynek? Czy to kupujący, czy sprzedający silniej pchają cenę? Jakie są relacje między falami trendu? Momentum rośnie czy traci na sile? W jaki sposób cena reaguje na wcześniejsze szczyty i dołki oraz w jaki sposób cena kieruje się do poziomów?

Dzięki tym ważnym wskazówkom będziesz w stanie zrozumieć dynamikę kupujących i sprzedających.

Wskaźników można używać w podobny sposób:

Przykładowo, dywergencja z RSI wskazuje na to, że ostatni ruch cenowy nie był tak silny jak poprzedni, jednak nie jest to sygnał, by natychmiast zajmować pozycję krótką. Formacja niedźwiedziego objęcia mówi tylko o tym, że poprzednio bardziej aktywne były niedźwiedzie, jednak nie jest z automatu sygnałem sprzedaży; formacja głowy i ramion pokazuje, że zmieniła się skala dołków i szczytów, a kupujący nie byli w stanie wypchnąć ceny na nowe maksima, jednak nie znaczy to, że musisz sprzedawać każdą formację głowy i ramion, na którą napotkasz. Znaczenie mają tu kontekst i konfluencja.

Celem każdego stylu, metody i podejścia do tradingu jest zaproponowanie sposobu znajdowania wskazówek i stworzenia ram działania dla tradera. Zbieranie wskazówek, łączenie ich w istotny sposób, a następnie budowanie złożonych decyzji handlowych – o to chodzi w tradingu. Z kolei samo polowanie na sygnały? – tak nie powinno się robić.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Wskaźniki natychmiast informują o tym co się dzieje

Wskaźniki są świetnymi narzędziami, jeśli trader rozumie ich prawdziwe przeznaczenie. Oczywiście, można po prostu spojrzeć na akcję cenową i zyskać pogląd na temat  momentum czy zmienności, jednak wskaźniki eliminują domysły i sprawiają, że przetwarzanie informacji jest znacznie szybsze i łatwiejsze.

Podczas korzystania ze wskaźników niewiele jest też miejsca na błędne interpretacje i subiektywność. Możesz się zastanawiać, jak silny jest trend i czy zmienność naprawdę rośnie, ale spojrzenie na RSI czy wstęgi Bollingera natychmiast informuje cię o tym co robi cena.

Ponownie, wszystko sprowadza się do interpretacji informacji dostarczanej przez wskaźniki. Indykatory przekształcają dane o cenach w informacje wizualne. Brak konieczności myślenia o akcji cenowej w trakcie handlu przy podejmowaniu ważnych decyzji, może mieć wielką wartość, która prowadzi nas do następnego punktu …

Indykatory są idealne do handlu bazującego na regułach

PIeczątki z regułami i regulacjami na dokumentachWskaźniki eliminują domysły dostarczając informacji, które są całkowicie obiektywne. Dotyczy to szczególnie nowych traderów lub tych, którzy mają problemy z dyscypliną.

Jeśli podążasz za trendem, możesz na przykład używać wskaźników jako filtrów. Możesz mieć regułę, która mówi, że szukasz jedynie okazji do kupna na niższych ramach czasowych, gdy cena na wyższym interwale jest wyższa od określonej średniej ruchomej i kiedy RSI rośnie lub gdy oscylator stochastyczny skierowany jest w górę. Używanie wyższych interwałów  z wykorzystaniem reguł opartych na wskaźnikach często czyni cuda dla nowych traderów.

Oczywiście istnieje wiele innych możliwych przypadków użycia, ale koncepcja jest zawsze taka sama: wybierz wskaźnik, który wspiera twój styl handlu i twoje cele, a następnie użyj go jako filtra i poczekaj na dodatkowe kryteria.

“Przeglądam moją listę kontrolną. To odręczny, laminowany w plastiku arkusz przyklejony do prawego rogu biurka, którego nie mogę przeoczyć.” – Marty Schwartz

Dlaczego wskaźniki są opóźnione? Dlaczego zawsze pokazują ważne rzeczy, gdy jest już za późno?

To prawda, wskaźniki są opóźnione – ale tak samo jest z price action. Wskaźnik może analizować tylko to, co już się wydarzyło. Tak jak formacja świecowa czy techniczna uwzględnia dane jedynie z wcześniejszych cen. Wskaźniki i akcja cenowa to w zasadzie to samo.

Jednak, jak już wielokrotnie powtarzaliśmy: wskaźniki dostarczają jedynie informacji i nie zapewniają sygnałów. Dlatego wykorzystaj informacje ze wskaźnika, połącz je z tym, co widzisz na wykresach, a następnie utwórz swoją koncepcję na transakcję.

Po drugie, dostosuj parametry swojego wskaźnika. Brak zdrowego rozsądku jest często zaskakujący. Jeśli jesteś day-traderem i chcesz szybko reagować na zmieniające się ceny i warunki rynkowe, czy naprawdę pomocne będzie ustawienie 20-dniowego okresu? Czy nie byłoby bardziej sensowne używanie wykładniczej średniej kroczącej, która przesuwa się szybciej, gdy coś się dzieje?

Podsumowanie: Prawdziwe znaczenie wskaźników

Zawsze miej świadomość celów swojego stylu handlu oraz tego, co próbujesz osiągnąć za pomocą wskaźników. Następnie odpowiednio dostosuj najistotniejsze rzeczy. Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule i nowemu sposobowi spojrzenia na wskaźniki, oczywiste powinno stać się, że wskaźniki nie są ani lepsze, ani gorsze od tradingu price action – to w zasadzie to samo. Gdy tylko trader zdoła przestać używać wskaźników jako narzędzi sygnalnych, będzie w stanie wznieść swój trading na wyższy poziom.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here