Naga MarketsWskaźnik Buffetta podpowiada, że akcje są znacząco przewartościowaneWskaźnik Warrena Buffetta, który bierze pod uwagę indeks Wilshire 5000 (postrzegany jako barometr całego rynku akcji), a następnie dzieli go przez roczny PKB Stanów Zjednoczonych znalazł się na niebezpiecznie wysokim poziomie, co ma wskazywać na przewartościowanie Wall Street.

  • Warren Buffett twierdzi, że ten wskaźnik jest najlepszą miarą informującą, gdzie aktualnie znajduje się wycena akcji
  • Wartość wskaźnika jest obecnie o około 35 p.p. wyższa od tej poprzedzającej bańkę internetową dot-comów 

Wskaźnik Buffetta sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów na Wall Street

Warren Buffett jest jednym z najbardziej szanowanych inwestorów dzięki swoim wieloletnim sukcesom odnoszonym na rynkach finansowych. Nie jest więc zaskoczeniem, że wielu akcjonariuszy holdingu Berkshire Hathaway kieruje liczne zapytania w stronę miliardera, co sądzi o sytuacji na giełdzie i światowej gospodarce. W swoich odpowiedziach inwestor nie raz powoływał się na pewien wskaźnik, który dziś jest nazywany “wskaźnikiem Buffetta”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od ostatnich rajdów na światowych rynkach finansowych wspomniana miara znajduje się na rekordowo wysokim poziomie. Całkowity indeks rynkowy wynosi 41833,2 mld dolarów, co stanowi około 194,8% ostatnio podanego PKB. Jest to znaczny wzrost od ostatniego poziomu wynoszącego 175%, przy którym były uwzględnione jedynie dane o PKB USA za trzeci kwartał.

Wskaźnik Buffetta na historycznych maksimach

Wartość jednego z ulubionych wskaźników wyroczni z Omaha powinna zapalić czerwoną lampkę osobom, które zamierzają w najbliższym czasie dokonać znacznych inwestycji. Po ogłoszeniu danych dotyczących PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał wskaźnik Buffetta urósł o kolejne 19% (jego wartość wynosi około 194%). Dla przypomnienia, tuż przed pęknięciem bańki dot-comów mającej miejsce dwie dekady temu wartość wskaźnika wynosiła „zaledwie” 159,2%.

Historia miary stosowanej przez Buffetta

Wskaźnik Buffetta zyskał sławę po artykule z 2001 roku w magazynie Fortune. Został on napisany przez samego miliardera oraz Carol Loomis, długoletnią autorkę wspomnianego magazynu i zarazem osobę wtajemniczoną w sprawy dyrektora Berkshire Hathaway.

Wskaźnik ten ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o informowanie o tym, co trzeba wiedzieć. Mimo to, jest on prawdopodobnie najlepszą pojedynczą miarą tego, gdzie w danym momencie znajduje się wycena – wyjaśniał Buffett w artykule.

Gołębia postawa oraz płynność zapewniona przez Rezerwę Federalną nadal utrzymuje się na wysokim poziomie i przyczynia się do kolejnych wzrostów na rynku akcji. Tymczasem trwająca pandemia koronawirusa nadal obniża produkcję gospodarczą, co sprawia, że różnica w proporcjach czynników składających się na wskaźnik Buffetta cały czas się powiększa. Nie jest więc dużym zaskoczeniem, że po publikowanych danych stale się zawyża.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania kryptowalut | akcje jsw prognozy | funt notowania | gpw notowania | notowania biomed lublin |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here