Naga MarketsWskaźnik PMI w Polsce wzrósł do 52,8 punktu. Sygnał poprawiającej koniunktury Lipiec przyniósł wyraźną poprawę sytuacji w polskim przemyśle. Wskaźnik PMI wzrósł do 52,8 punktu, znacznie powyżej oczekiwań. To dobry prognostyk, ale z optymizmem nie należy też przesadzać.

Polski przemysł wychodzi z zapaści

W lipcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł z 47,2 do 52,8 punktu, wchodząc do strefy sygnalizującej poprawę koniunktury. To wynik znacznie lepszy niż się spodziewano, bowiem ekonomiści liczyli, że wskaźnik może osiągnąć poziom 50 punktów. Wskaźnik idzie w górę już trzeci miesiąc z rzędu, a więc mamy do czynienia ze względnie trwałą tendencją. Z analiz IHS Markit, wyliczającej PMI wynika, że w lipcu zwiększyła się zarówno produkcja, jak również w górę poszły zamówienia, eksport oraz aktywność zakupowa firm, obniżyła się z kolei wartość zapasów, co jest zjawiskiem pozytywnym, świadczącym o wzroście popytu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy Markit zwracają uwagę, że lipcowy wzrost należał do najbardziej dynamicznych w historii badań, po zwyżkach z maja i czerwca. Załamanie spowodowane epidemią koronawirusa było gwałtowne, ale wszystko wskazuje na to, że dzięki łagodzeniu restrykcji z nią związanych, polski przemysł szybko wraca do dobrej formy, także za sprawą poprawy sytuacji w otoczeniu, głównie w krajach strefy euro.

Poziom 50 punktów przekroczyły wszystkie składowe wskaźnika PMI, a tempo wzrostu nowych kontraktów podpisanych przez firmy było najwyższe od dwóch lat. Nowe zlecenia napływały również z zagranicy, a eksport zwiększył się po raz pierwszy od lipca 2018 r., choć dynamika jego wzrostu była niewielka, co miało związek z nawrotem epidemii w niektórych krajach. Wartość produkcji rosła w lipcu najmocniej od grudnia 2017 r. Niepewność wciąż jednak jest obecna wśród przedstawicieli firm, o czym może także świadczyć kolejny już choć nieco mniejszy niż w poprzednich miesiącach, spadek poziomu zatrudnienia.

Poprawiające się od trzech miesięcy wskazania PMI znajdują swoje potwierdzenie w realnych danych. Po załamaniu z kwietnia i maja, w czerwcu niespodziewanie produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,5 proc. w porównaniu do czerwca ubiegłego roku, a poprawę koniunktury sygnalizują także inne parametry, takie jak między innymi obroty w handlu detalicznym.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here