Naga MarketsBohaterem dzisiejszego webinaru XM będzie wskaźnik Pivot Points. Historia tego wskaźnika sięga trading floor’ów, na których były wykorzystywane, w celu określenia optymalnego poziomu wejścia w transakcje. Wykorzystywany był głównie w daytrading’u i stworzony praktycznie dla niego. Jest to zdecydowane wyróżnienie na tle innych narzędzi analizy technicznej, ponieważ z założenia, wskaźniki wyprzedania i wykupienia, przedstawiały stan rynku w perspektywie handlu średnioterminowego.

Budowa Pivot Points

Wskaźnik Pivot Points opiera się na matematycznej formule wyliczania wsparć i oporów, którą klasyczną formułę, wyliczamy w poniższy sposób:

Wzór wyliczający Pivot Point:
Pivot = (High + Low+ Close) / 3

Wyliczenie pierwszego oporu:
Resistance1 = 2 * Pivot – Low

Wyliczenie pierwszego wsparcia:
Support1 = 2 * Pivot – High

Wyliczenie drugiego oporu:
Resistance2 = Pivot + Resistance1 – Support1

Wyliczenie drugiego wsparcia:
Support2 = Pivot – Resistance1 + Support1

Interwał do handlu

Jak już zostało wspomniane na samym poczatku, wskaźnik Pivot Points wykorzystywany jest często w handle jednosesyjnym (daytrading). Najlepiej się sprawdza na instrumentach, które cechują się wysoką zmiennością, a cena otwarcia nie odbiega znacząco od ostatniej ceny zamknięcia. W przypadku, w którym luki startu są powszechnym zjawiskiem, można wykorzystać narzędzie do obserwacji czy ruch ceny zainicjowany luką startową, nie zaczyna słabnąć.

Rzecz jasna daytrading nie jest jedynym słusznym podejściem z wykorzystaniem Pivot Points. Doskonale się sprawdza w perspektywie średnioterminowej swing trading, gdy łączymy lokalne poziomy wsparcia, z np. kluczowymi zniesieniami Fibonacciego, czy przebiciem znaczącej średniej, albo formacjami cenowymi.

Metodologia otwierania pozycji

Metodologia wchodzenia w transakcję jest stosunkowo prosta. Trader musi określić przede wszystkim, jaki panuje obecnie trend. W przypadku silnych trendu wzrostowego, spekulant będzie zakładał, że przebicie oporu prowadzi nieuchronnie do kolejnego poziomu Resistance. Analogicznie, silny trend spadkowy spowoduje, że po przebiciu poziomu Pivot Point, czy Support 1, trader założy najpewniej dalszą deprecjacje ceny, co najmniej do kolejnego poziomu wsparcia. Jest to podejście zakładający handel z użyciem breakout’ów.

Jak powszechnie wiadomo, rynek generuje sygnały w silnych trendach, tylko przez niewielki odsetek czasu. Czy w związku z tym, w przypadku zaobserwowania tendencji do poruszania się instrumentu w trendzie bocznym, Pivot Points nie mają żadnego wykorzystania? Nic bardziej mylnego! Kolejną metodologią zajmowania pozycji z omawianym wskaźnikiem jest zajmowanie długich pozycji, przy poziomie wsparcia oraz pozycji krótkich przy poziomach oporu. Zaobserwowanie dodatkowych czynników, takich jak dywergencja któregoś ze wskaźników, jest dodatkowym elementem uzasadniającym zajęcie pozycji.

 

Webinar XM – już dziś

W dniu dzisiejszym odbędzie się webinar, na którym zostanie przybliżona metodologia nie tylko klasycznego wskaźnika Pivot Points, ale także jego alternatywnych wersji, jak chociażby Fibonacci oraz Woodie. Dodatkowo zostaną przedstawione strategie z użyciem tego narzędzia w praktyce. Zapisz się już teraz – szkolenie odbędzie się dziś o godzinie 20:00!

Zapisuję się!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułIchimoku Battle. Brak nowych pozycji – NZDCAD, NZDJPY, USDCAD
Następny artykułRaport COT: Pozycje dużych graczy na AUD/USD i srebrze
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here