Naga MarketsXTB we współpracy z Mieczysławem Siudkiem wprowadziło do platformy xStation wskaźnik “Gęstości akumulacji/dystrybucji” pokazujący potencjalne momenty zwrotne na rynku, analizując zależności pomiędzy ceną i wolumenem.

Wskaźnik pokazuje świece, których stosunek ilości transakcji (lub wolumenu) do wielkości ruchu ceny był nieproporcjonalnie zawyżony, co może sygnalizować zmianę trendu.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Czerwona strzałka oznacza “gęstość dystrybucji” i potencjalny sygnał spadkowy.
  • Zielona strzałka pokazuje “gęstość akumulacji” i potencjalny sygnał wzrostowy.

Aby dodać wskaźnik, wystarczy kliknąć w menu po lewej stronie wykresu przycisk “f(x)” i wpisać “vd” lub “gęstość akumulacji/dystrybucji”.

Ustawienia wskaźnika:

Wskaźnik pozwala na konfigurację parametrów, umożliwiając dostosowanie go do konkretnego interwału i strategii inwestycyjnej.

Max.Min z – określa liczbę świec w, odniesieniu do których tworzony jest szczyt lub dołek (czyli dla parametru 10 – cena musi stanowić minimum lub maksimum z dziesięciu świec).

Średni Spread z – średnia wartość amplitudy świec z X okresów (wielkość od szczytu do dołka).

Średnia Gęstość z – średnia wartość gęstości z X świec (gęstość pokazuje natężenie ilości zleceń na pips).

Współczynnik Spreadu – wskazuje proporcję, o ile większa może być aktualna świeca od średniej wielkości świec, aby pojawił się sygnał. Im większa wartość współczynnika, tym częściej sygnały będą się pojawiać.

Współczynnik Gęstości – wskazuje, o ile więcej, niż średnia wartość z X ostatnich świec, musi być większe natężenie zleceń/wolumenu na pips (im mniejszy współczynnik, tym częściej będą pojawiały się sygnały).

Zamknięcie bara % – pokazuje, jak wysoko musi zamknąć się świeca, żeby powstał sygnał (w przykładzie poniżej musi to być 50% wysokości całej świecy). Dzięki temu parametrowi możemy odrzucić sygnały, gdzie nie było przeciwstawnej do ruchu ceny reakcji.

Spread – w tej nomenklaturze oznacza wysokość świecy mierzoną od ceny maksymalnej do minimalnej.

Przykładowe parametry wskaźnika w zależności od interwału:

  • Interwał M5 – M30
Max./Min. z 20
Średni Spread z 1-2
Średnia Gęstość z 1-2
Współczynnik Spreadu 1,4
Współczynnik Gęstości 1,7 – 2,0
Zamknięcie Bara 50%

Źródło: XTB

Źródło: xStation 5, DE30 wykres M5.
  • Interwał H1 – D1
Max/Min z 10 – 20
Średni Spread z 1 – 2
Średnia Gęstość z 1-2
Współczynnik Spreadu 1,4 – 1,5
Współczynnik Gęstości 1,2 – 1,4
Zamknięcie Bara 50%

Źródło: XTB

Źródło: xStation 5, US500 wykres D1

 

Źródło: xStation 5, GOLD, wykres D1

Więcej o wskaźniku można dowiedzieć się z bezpłatnego kursu Mieczysława Siudka.

Należy pamiętać, że wskaźnik prezentuje największą wartość w momencie zastosowania go w odpowiednim kontekście rynkowym:

Źródło: xStation 5, DE30 wykres M5.

Na powyższym przykładzie cena dochodzi do poziomu popytowego, gdzie dodatkowo odbija się od średniej SMA 200. Sygnał kupna pojawia się na kluczowym poziomie cenowym.

Wskaźnik jest dostępny na kontach demo tylko do końca tego tygodnia, później dostęp do niego będą mieli tylko klienci XTB.

Zachęcamy do testów wskaźnika i próby wykorzystania go we własnym tradingu.

 Przypominamy również, że klienci XTB mają dostęp do “Wolumenu Realnego” dla kilkunastu instrumentów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Przedstawione w niniejszym opracowaniu treści posiadają wyłącznie charakter informacyjny oraz edukacyjny. Wszelkie opinie, analizy, wyceny oraz prezentowane materiały nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji ogólnej w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. X-Trade Brokers DM S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na ich podstawie, ani za potencjalnie poniesione szkody lub zyski, które mogą wynikać z bezpośredniego, czy też pośredniego wykorzystania powyższych informacji.

Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here