Naga Markets

"Wskaźnik Buffetta" zasygnalizował krach w 2001 roku. Teraz również daje sygnałLegendarny inwestor Warren Buffett w 2001 roku napisał artykuł dla Fortune, w którym podzielił się “prawdopodobnie najlepszym pojedynczym wskaźnikiem aktualnych wycen [akcji] w danym momencie”.

Był on wtedy zdania, że inwestorzy, którzy śledziliby ten wskaźnik, widzieliby zbliżający się krach (tzw. bańkę dot-comów). Obecnie “wskaźnik Buffetta” również wysyła inwestorom sygnał ostrzegawczy.  • Globalna kapitalizacja rynku akcji przekroczyła światowe PKB
  • “Wskaźnik Buffeta” wysyła sygnały sprzedaży
  • Indeks S&P 500 coraz bliżej rekordowych poziomów

Czym jest wskaźnik Buffetta?  

Czym jest nazywany przez inwestorów „wskaźnik Buffetta”? To po prostu całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich akcji amerykańskich w stosunku do PKB kraju. Kiedy znajduje się on w przedziale od 70 do 80 proc., oznacza to czas, w którym trzeba rzucić gotówkę na rynek. Kiedy jednak wzrośnie powyżej 100 proc., czas na sentyment risk-off.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Wskaźnik można zastosować dla kapitalizacji globalnego rynku akcji oraz światowego PKB. Tak też uczynił analityk rynku Die Welt, Holger Zschaepitz, czym podzielił się na Twitterze. Jak widać poniżej, “wskaźnik Buffetta” przebija 30-miesięczny szczyt i znajduje się powyżej 100 proc. dając sygnał sprzedaży:

NED

W ciągu ostatnich dwóch dekad globalne rynki trzykrotnie mocno oberwały po tym, jak wskaźnik osiągnął trzy cyfry. Miało to miejsce w roku 2000 (bańka dot-comów), 2008 (globalny kryzys finansowy) i ponownie w 2018.

S&P 500 coraz bliżej historycznego szczytu

Amerykańskie akcje nie chcą jednak spadać, indeks S&P 500 pnie się bowiem cały czas w górę. We wtorek byliśmy świadkami spadku o blisko 0,7 proc. i tego samego dnia na wykresie kontraktów terminowych utworzyła się niedźwiedzia świeca. Jednakże, wczorajszy wzrost o 1,21 proc. i wybicie nowych maksimów zakwestionował szansę na rozpoczęcie korekty.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
Kontrakty terminowe E-mini na indeks S&P 500 – wykres dzienny

Byki mają teraz przed sobą ważne wyzwanie, zbliżają się bowiem do rekordowego poziomu z lutego br. przy 3397,50 pkt. Po jego ewentualnym pokonaniu spodziewać się można kontynuacji trendu wzrostowego. W przypadku odbicia kluczowe wsparcie znajdziemy w obrębie 3230 pkt.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here