Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższego tygodnia będzie posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w trakcie którego członkowie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku zdecydują o utrzymaniu bądź zmianie poziomu stóp procentowych i skupu aktywów. Zdaniem ekonomistów ING, bank centralny pozostanie ostrożny wobec pandemii koronawirusa i mimo wysokiej inflacji oraz dobrych perspektywach wzrostu gospodarczego, z powodu braku danych z rynku pracy w USA pozostawi politykę monetarną na niezmienionym poziomie.

Fed pozostawi stopy i QE bez zmian

– Decyzja o braku zmian na najbliższym posiedzeniu FOMC wydaje się przesądzona. Zakres docelowy stóp procentowych zostanie utrzymany na poziomie 0-0,25%, a miesięczne zakupy aktywów na poziomie 120 mld USD miesięcznie, pomimo przyzwoitych danych o aktywności i podwyższonych odczytów inflacji, która dwukrotnie przekracza cel Fed na poziomie 2% – wskazali ekonomiści ING.Dostrzegają oni również, iż w związku z tym, że w lutym 2020 r. było o 5,3 mln mniej osób pracujących niż w lutym 2011 r., a sierpniowe payrollsy wyraźnie rozczarowały (235 tys. wobec konsensusu 733 tys.), większość członków Fedu opowiedziała się za odłożeniem decyzji o taperingu do czasu pojawienia się lepszych wiadomości.

W ich ocenie, biorąc pod uwagę fakt, że pandemia wydaje się osiągać swój szczyt, a rynek pracy jest bardziej ograniczony przez brak pracowników niż przez słabość popytu, decyzja o ograniczeniu QE zostanie ogłoszona w listopadzie.

– Na razie możemy spodziewać się jedynie ostrożnego optymizmu w oświadczeniu i nieco wyraźniejszego wsparcia dla ograniczania QE w tym roku ze strony Jerome’a Powella podczas konferencji prasowej. Oczekujemy również podkreślenia, że decyzja ta jest całkowicie niezależna od decyzji o podwyżce stóp – wskazali eksperci ING.

Prognozują oni także, iż nowe projekcje Fed wskażą na lekką korektę w dół w odniesieniu do wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnej korekcie w górę w odniesieniu do inflacji.

Najważniejszym wydarzeniem mogą być jednak indywidualne prognozy punktowe Fed dotyczące podwyżek stóp procentowych. Obecnie 7 z 18 przedstawicieli Fedu zakłada 2022 r. jako punkt wyjścia dla podwyżek, a niewykluczone, że jeden lub dwóch kolejnych członków FOMC przesunie swoje prognozy na 2022 r.

– Podejrzewamy, że mediana na razie pozostanie na poziomie 2023, ale będzie to bardzo wyrównana decyzja – przyznaje ING dodając, iż silny popyt i podwyższona inflacja mogą skłonić Fed do rozpoczęcia cyklu podnoszenia stóp proc. od końca 2022 r.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda azoty | livechat giełda | tauron akcje kupno | ccc akcje | dom development akcje opinie | giełda pzu | akcje intercars | pgnig akcje opinie |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here