Naga MarketsWśród obserwatorów rynku panuje legendarne przekonanie, że wrzesień to często najgorszy miesiąc w roku. Wrzesień 2021 roku w pełni spełnił te przewidywania.

Teraz akcje muszą jeszcze przebrnąć przez październik, który ma swoją własną „reputację”, zwaną „efektem październikowym”, ponieważ on również może być bardzo niebezpieczny dla inwestorów. Rzeczywiście, ryzyko może zacząć się już od najbliższego piątkowego raportu o zatrudnieniu.Wrześniowa niespodzianka

Wydaje się, że straty poniesione we wrześniu zaskoczyły większość inwestorów i Wall Street.

Indeks S&P 500 spadł o 4,8% w ciągu miesiąca; Dow Jones Industrial Average spadł o 4,3%, a NASDAQ Composite spadł o 5,3%.

Indeks NASDAQ 100

Indeks NASDAQ 100, reprezentujący największe akcje technologiczne i niektóre z najszybciej rozwijających się spółek, spadł o 5,7%, co jest zdecydowanie największą miesięczną stratą w tym roku i najgorszą od marca 2020 roku.

Zmienność wywarła presję na roczny zysk indeksu S&P 500, który spadł z prawie 21% 2 września do 14,7% na koniec miesiąca. Zanotował on zarówno rekordowe zamknięcie, jak i 52-tygodniowe maksimum 2 września, po czym ponownie spadł.

W międzyczasie Dow doświadczył czterech dni, w których dzienne zyski lub straty wynosiły 500 punktów lub więcej.

invest

Mimo to, główne indeksy nadal odnotowują zdrowe zyski w tym roku, a S&P 500 wzrósł o 16% po piątkowym rajdzie. Dow zakończył miesiąc wzrostem o 12,2%, a NASDAQ zyskał 13%. Niemniej jednak, trzeci kwartał przyniósł mieszane wyniki. Indeks S&P 500 ledwo się wyrównał, NASDAQ spadł o 0,4%, a Dow o 1,9%.

Straty w szerszym wachlarzu aktywów

Spadki nie ograniczyły się do akcji.

Bitcoin spadł o 7,6% w ciągu miesiąca. 6 września wzrósł o 11%, a 16 września spadł o 15,5%, zanim pod koniec miesiąca nastąpił rajd. Podczas gdy kryptowaluta jest nadal w górę o 65% w 2021 r., zakończyła wrzesień prawie 26% od swojego szczytu z 16 kwietnia.

Miedź, jeden z najczystszych wskaźników globalnego popytu gospodarczego, spadła o 6,5%, co oznacza spadek o 4,7% w trzecim kwartale.

Oprocentowanie obligacji zaczęło wzrastać, ponieważ Rezerwa Federalna powiedziała, że zacznie normalizować swoje działania i zasygnalizowała, że stopy prawdopodobnie wzrosną w przyszłym roku. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych 10-letnich osiągnęła we wtorek poziom 1,58%, a na koniec miesiąca wyniosła 1,49%, co oznacza przyspieszenie o 14,2% w skali miesiąca. Jednak nadal jest to poziom poniżej zamknięcia z 31 marca na poziomie 1,75%.

Spadek na rynkach amerykańskich odzwierciedlał wyniki na całym świecie, co jest funkcją globalnej integracji rynków. Indeks szerokiego rynku S&P Global śledzący wyniki benchmarków z całego świata, zanotował we wrześniu spadek o 4,1%, choć w ujęciu kwartalnym wzrósł o 0,4%.

Wrześniowe wyniki obejmowały duże gwałtowne zyski i straty. S&P 500 spadł o 52 punkty w czwartek i dodał prawie 50 punktów w piątek, co wskazuje na to, że komputery dokonywały większości zakupów i sprzedaży.

Kolejne spadki w IV kwartale?

Zmienność obserwowana przez cały miesiąc, a zwłaszcza pod koniec września, podsyciła obawy, że rynki – nawet globalne – mogą się wycofać w czwartym kwartale, a być może i później.

Obawy te wynikają z różnych przyczyn. Należą do nich:

  • COVID-19. Wariant Delta bardzo mocno uderza w większość świata, powodując – przynajmniej do niedawna – rosnące wskaźniki hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu liczba zgonów w USA z powodu pandemii przekroczyła 700 000, a wskaźniki śmiertelności wciąż rosną, pomimo błagań, a nawet gróźb zwolnienia pracowników, którzy nie poddadzą się szczepieniom.
  • Problemy z łańcuchem dostaw. Spróbuj zamówić, a nawet zdobyć nową lodówkę lub nowy samochód. Dostawy chipów komputerowych i innych komponentów wyprodukowanych poza Stanami Zjednoczonymi są bardzo ograniczone, ponieważ wirus uderza w siły robocze w Azji i innych krajach.
  • Obawy o inflację. Ceny rosły przez cały rok z powodu problemów logistycznych spowodowanych rozprzestrzenianiem się wirusa. Bankierzy centralni i ekonomiści zdają sobie sprawę, że presja ta może nie ustąpić aż do 2022 roku lub jeszcze dłużej.
  • Niepokój wywołany ciągłymi sporami o ustawy w amerykańskim Kongresie i perspektywą wyborów w 2022 i 2024 roku. Ponadto, wycofanie wszystkich sił amerykańskich z Afganistanu przez administrację Bidena spowodowało spadek poparcia dla tej administracji.
  • Obawy, że banki centralne zaczną zwalniać działania stymulacyjne i podniosą stopy procentowe, być może już w przyszłym roku, aby ograniczyć presję inflacyjną.
  • Niepewność gospodarcza i polityczna w Chinach. Chiński rząd zakazuje obrotu kryptowalutami i rozprawia się z wieloma firmami o zasięgu globalnym, szczególnie tymi, które działają w sektorze technologicznym. Reakcję inwestorów można zobaczyć na przykładzie indeksu giełdowego w Hong Kongu Hang Seng Index, który spadł o 5,6% we wrześniu, 14,8% w trzecim kwartale i 9,8% w skali roku.

A jak każdy, kto pamięta październikowy krach z 1987 lub 2008 roku (lub oba), może potwierdzić, że październik może być przerażający. Od 1928 roku było 25 dni, w których rynek osuwał się o 7,5% lub więcej, a osiem z nich przypadło na październik. Połowa z nich miała miejsce w 1987 i 2008 roku, według Howarda Silverblatta z S&P Dow Jones Indexes.

Sektor energetyczny liderem po ogromnym skoku cen ropy

Energia była jedynym sektorem S&P 500, który zakończył wrzesień z wartością dodaną za ten miesiąc: wzrosła o 9,3% dzięki 50% zwyżce cen ropy w 2021 roku. {Ropa naftowa}} zamknęła się w czwartek na poziomie 75,03 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 9,5% w stosunku do września.

Siedem z 10 najlepszych akcji S&P 500 we wrześniu to akcje energetyczne.

Wykres COG 300

 

Najlepszą spółką okazała się Cabot Oil & Gas (NYSE:COG), która wzrosła o 36,9% w ciągu miesiąca, +33,7% w ciągu roku. (Uwaga: pod koniec września została podpisana umowa o połączeniu Cabot Corp. (NYSE:CBT) z Cimarex Energy) została zatwierdzona przez akcjonariuszy. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta pod koniec czwartego kwartału, a nowa spółka zmieni nazwę na Coterra Energy).

Oprócz tego, że sektor ten jest liderem S&P 500 od początku roku, przyniósł on również największe zyski zarówno w indeksach S&P 400, jak i S&P 600. Wszystkie zyski odzwierciedlają oczekiwania inwestorów, że ceny ropy i popyt na nią będą się umacniać w najbliższej przyszłości.

Według statystyk Baker-Hughes, liczba platform wiertniczych w USA wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednak nadal jest to o 75% mniej niż w szczytowym okresie latem 2008 roku.

To, jak długo sektor energetyczny pozostanie na pierwszym miejscu, jest kwestią otwartą. W ciągu ostatnich trzech lat, zgodnie z danymi S&P, sektor ten spadł o 29,4% w wyniku spadku cen ropy naftowej.

Sektor technologiczny spada, materiałowy słabo, RSI wzrasta

W tym samym trzyletnim okresie sektor technologiczny odnotował wzrost o 98,5%. Jednak we wrześniu sektor ten zanotował spadek o 5,8%.

Najgorzej radzącym sobie sektorem we wrześniu był sektor materiałów, w tym metali i złota. Producent stali Nucor (NYSE:NUE) stracił 16,2% w ciągu miesiąca. (Złoto spadło o 3,4% we wrześniu i o 7,2% w ciągu roku.

Ucierpiały akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji: Apple (NASDAQ:AAPL) stracił 6,8%; Microsoft (NASDAQ:MSFT) spadł o 6,6%: Amazon (NASDAQ:AMZN) spadł o 5,4%; Intel (NASDAQ:INTC) spadł o 1,44%.

Wykres FB 300

Facebook (NASDAQ:FB) stracił 10,4%. Jego kapitalizacja rynkowa spadła poniżej 1 biliona dolarów.

Dla uważnych inwestorów, żadna z tych informacji nie powinna być kompletnym zaskoczeniem. Rynek już od jakiegoś czasu wykazywał oznaki wybicia górą.

Zacznijmy od przyspieszenia odbicia rynku akcji od dna w marcu 2020 roku – zyski zapierają dech w piersiach: około 120% dla NASDAQ, prawie 100% dla S&P 500 i 88,5% dla Dow.

Następnie, wskaźniki siły względnej (RSI) dla indeksów S&P 500, NASDAQ i NASDAQ 100 na początku lipca przekroczyły poziom 70. To były wyraźne sygnały, że indeksy się spieniają. Wskaźnik RSI jest powszechnie stosowaną miarą dynamiki rynku. Kiedy osiąga on poziom 70, sugeruje, że prawdopodobne jest wystąpienie wyprzedaży, choć nie sygnalizuje kiedy.

Rozważmy lukę pomiędzy 52-tygodniowymi maksimami a obecnymi cenami. Indeksy S&P 500, Dow, NASDAQ i NASDAQ 100 zakończyły miesiąc ponad 5% poniżej swoich 52-tygodniowych maksimów. NASDAQ 100 spadł o 6,4% od swojego 52-tygodniowego maksimum, osiągniętego ostatnio 7 września. Indeks S&P 500 osiągnął szczyt pięć dni wcześniej, a Dow – 16 sierpnia.

W przypadku spółek o małej kapitalizacji Russell 2000, szczyt nastąpił 15 marca.

Kolejną czerwoną flagą wskazującą na niepewność rynku jest dzienne wyliczenie przez Barchart.com nowych maksimów netto. Jest to różnica pomiędzy nowymi 52-tygodniowymi maksimami a nowymi 52-tygodniowymi minimami.

W dniu 12 marca liczba ta wyniosła 822, przy czym 823 akcje ustanowiły nowe maksima i tylko jedna ustanowiła nowe minimum. W miniony czwartek liczba ta wyniosła -58. Nowe maksima zanotowało 77 walorów, a nowe minima 135. Od marcowego szczytu linia trendu dla nowych maksimów netto powoli przesuwa się w dół.

Jednak zyski za drugi kwartał w większości pobiły szacunki, a znaczna część analityków spodziewa się dobrych wyników za trzeci kwartał. Zatrudnienie jest co najmniej stabilne; liczba wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu wyniosła poniżej 400 000, ale w ostatnich trzech tygodniach nieco wzrosło.

Rezerwa Federalna chce zmniejszyć swój wpływ na rynki pieniężne. Może zacząć ograniczać zakupy obligacji w ostatnim kwartale roku i zacząć podnosić stopy procentowe od 2022 roku. Myśl o wyższych stopach przeraża Wall Street. Inwestorzy i znawcy historii giełdy wiedzą, że krachy rynkowe w 1987 i 2008 roku były poprzedzone podwyżkami stóp.

Ale trzeba też uważać na kilka wielkich niewiadomych: czy uda się opanować pandemię? Czy presja inflacyjna spowodowana problemami z łańcuchem dostaw i wyższymi kosztami surowców – zwłaszcza energii i materiałów – utrzyma rynki w ryzach? Bieżące obawy związane z kwestiami geopolitycznymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą, mogą przyczynić się do zwiększenia niepokoju na rynku w pierwszym pełnym tygodniu października.

Artykuł oryginalny na: https://pl.investing.com/analysis/wrzesniowe-podsumowanie-ryzyko-zwiazane-z-amerykanskimi-akcjami-rosnie-pazdziernik-moze-byc-gorszy-200247233Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here