Naga Markets

Wrocław 2022. Plany inwestycyjne miasta, jak wpłyną na rynek pracy
Wieloletni Plan Inwestycyjny Wrocławia zakłada intensywny rozwój miasta w latach 2020 – 2030. Dla mieszkańców oznacza to między innymi wzrost liczby miejsc pracy. Zobacz, gdzie najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie w związku z nowymi inwestycjami we Wrocławiu.

Rekordowo duże inwestycje w 2022 roku we Wrocławiu

Budżet miasta Wrocławia na 2022 zakłada, że inwestycje pochłoną ponad miliard złotych, co stanowi około siedemnastu procent całkowitych przychodów. Widać wyraźnie, że miasto postanowiło zainwestować w rozwój i nie będzie oszczędzało na modernizacjach. Udało się też pozyskać około 150 mln złotych z dotacji unijnych. Dzięki temu możliwe będzie rozbudowanie Trasy Autobusowo – Tramwajowej w kierunku stacji kolejowej Nowy Dwór. Wrocław doczeka się też wielu innych inwestycji w rozwój komunikacji.

Pod koniec 2021 roku ruszyła budowa hali lekkoatletycznej dla sportowców z Wrocławia i całego Dolnego Śląska. To kolejna inwestycja, której warto przyjrzeć się bliżej pod kątem nowych miejsc pracy. Przewiduje się, że jej budowa potrwa do początków 2023 roku.

W planach jest też kilka modernizacji i rozbudowy obiektów szkolnych oraz rewitalizacja Parku Szczytnickiego.

Mnogość inwestycji to jednocześnie zapotrzebowanie na fachowców z różnych branż, nie tylko budowlanych.

Inwestycje miejskie we Wrocławiu w kontekście Nowego Ładu

Największa od trzydziestu lat reforma podatkowa w Polsce, zwana Nowym Ładem, nie pozostanie bez wpływu na budżety samorządów. Także włodarze Wrocławia obawiają się mniejszych o blisko ćwierć miliarda wpływów z podatku PIT, niż zakładały to pierwotne analizy. Ponieważ w tej chwili trudno jest jednoznacznie określić wysokość tej straty, inwestycje w mieście zostały zaplanowane bardzo ostrożnie, tak, by ich realizacja nie była zagrożona.

Problematyczny jest też wzrost cen energii, gazu i paliwa. Dla miasta oznacza to kolejne zwiększone wydatki choćby na obsługę komunikacji miejskiej i obiektów publicznych. To kolejne kwoty, które mogłyby być skierowane w stronę inwestycji, niestety będą musiały trafić gdzie indziej.

Tego rodzaju zmiany w podatkach oraz postępująca inflacja są częściowym powodem założonego w budżecie Wrocławia deficytu.

XTB

Kto znajdzie pracę we Wrocławiu w związku z nowymi inwestycjami?

Inwestycje Wrocławia w przeważającej większości związane są z budownictwem i modernizacją istniejących obiektów. Na pewno wzrośnie zapotrzebowanie na wszelakiej maści budowlańców (murarzy, tynkarzy, zbrojarzy, betoniarzy, cieśli, monterów itp.), także fachowców od dróg i torowisk. Oprócz pracowników stricte fizycznych będą potrzebni inżynierowie i kierownicy budów.

Z kolei rewitalizacja parku oznacza dużo miejsc pracy dla ogrodników, brukarzy, projektantów terenów zielonych oraz pracowników niewykwalifikowanych zatrudnianych przy prostych pracach fizycznych.

Niewątpliwie znajdzie się dużo ofert pracy dla kierowców, zarówno samochodów ciężarowych, jak i osobowych.

W końcowych etapach inwestycji potrzebni będą pracownicy porządkowi.

Szczegółowe informacje na temat ofert pracy we Wrocławiu można znaleźć tutaj: https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l.

Niezależnie od nowych inwestycji warto pamiętać, że we Wrocławiu jest dużo ofert dla specjalistów IT, finansistów, medyków oraz przedstawicieli branży gastronomicznej.

Ile można zarobić we Wrocławiu?

W stolicy Dolnego Śląska nie jest trudno o zatrudnienie. Stopa bezrobocia wynosi tu poniżej 5%, a zróżnicowane oferty pracy trafiają w potrzeby różnych grup pracowniczych. W praktyce, jeśli ktoś aktywnie szuka pracy, to we Wrocławiu na pewno ją znajdzie.

Jeśli chodzi o wrocławskie wynagrodzenia, to z pewnością nie ma powodu do narzekań. Średnie wynagrodzenie we Wrocławiu w drugiej połowie 2021 roku wynosiło blisko 6300 zł brutto. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w kraju w sektorze przedsiębiorstw wynosiło około 5850 zł. Widać więc, że Wrocław średnią znacznie przekroczył i mocno ją zawyża. To przesłanka, by właśnie w tym mieście szukać pracy na Dolnym Śląsku – bezrobocie spada, a pensje systematycznie rosną. Poprawa standardu życia mieszkańców będzie możliwa nie tylko dzięki rozwojowi gospodarczemu, ale też nowym inwestycjom, które mają szansę całkowicie zmienić oblicze miasta.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here