Naga MarketsWracają obawy o hard Brexit. Kurs funta (GBPUSD) osuwa się do linii trenduWygląda na to, że powyborczy optymizm zupełnie już opuścił kurs funta. Zabawę popsuł Boris Johnson, który upiera się przy zachowaniu okresu przejściowego do końca 2020 roku. Możliwe zatem, że w tak krótkim czasie nie uda się wypracować umowy o wolnym handlu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. To z kolei ponownie budzi obawy o hard Brexit. 

Komentatorzy polityczni w większości są zgodni, co do tego, że “rozwód” UK z UE oraz wypracowanie umowy o wolnym handlu w czasie krótszym niż rok, to zbyt ambitny plan i niemal niemożliwy do zrealizowania. Premier Wielkiej Brytanii nie dopuszcza jednak przedłużenia okresu przejściowego.

Odpowiedzialność Johnsona

Kurs funta osuwa się wraz z powrotem na rynek niepewności. O tym, że brytyjskie firmy będą musiały przygotować się na Brexit ostrzegał ostatnio James Slack, rzecznika premiera Borisa Johnsona. Jak powiedział Slack, “w każdych okolicznościach opuścimy jednolity rynek i związaną z tym unię celną oraz reżim UE”. Okoliczności te mogą oznaczać także Brexit przez porozumienia o stosunkach handlowych.

Podejście Johnsona zyskało natomiast poparcie Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego, która stwierdziła w oświadczeniu, że „biznes ma dość niepewności i podziela ambicje premiera dotyczące szybkiego porozumienia handlowego z UE”. Miasto Londyn ostrzegło jednak przed pochopną umowa ws. Brexitu, która może zaszkodzić usługom, sektorowi, który stanowi 80% brytyjskiej gospodarki.

Zobacz też: Fed wskrzesza inflacyjnego potwora zabitego przez Volckera, uważa Peter Schiff

Johnson chcę zawrzeć z Unią umowę handlową wzorowaną na tej, którą podpisała Kanada. Problem tkwi jednak w tym, że wypracowanie tamtej umowy zajęło lata, a obecny premier UK chce tego dokonać w 11 miesięcy. Unijni przywódcy ostrzegli o niewielkiem prawdopodobieństwie finalizacji umowy w tak krótkim czasie. Odpowiedzialność za rezultat negocjacji spada zatem na Johnsona, który obstaje przy dochowaniu pierwotnego terminu okresu przejściowego.

Kurs funta (GBPUSD) w okolicach 1,31

Inwestorzy nie tak wyobrażali sobie scenariusz po wyborach w UK, co odzwierciedla wykres notowań funta do dolara. Początkowy optymizm szybko wygasł i w tym tygodniu zostały już oddane zyski z powyborczej euforii.

Jak widać na wykresie dziennym GBPUSD poniżej, wczorajsze zamknięcie miało miejsce na linii trendu biegnącej od dołka z października. Dziś natomiast zostały już wyznaczone nowe minima. Po zamknięciu dnia pod linią trendu, które wskazywałoby na jej przełamanie, kurs funta może się kierować do strefy wsparcia w obrębie okrągłego poziomu 1,30 USD.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD - 18.12.2019 r.
Wykres dzienny pary walutowej GBPUSD – 18.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here