Naga MarketsWprowadzenie pułapu zadłużenia USA było błędem - twierdzi BuffettSłynny inwestor i prezes Berkshire Hathaway na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy powiedział, że wprowadzenie pułapu zadłużenia dekadę temu było „idiotycznym posunięciem”. Chociaż słowa te wypowiedziane były już lata temu, to jak widać sytuacja nadal jest aktualna a słowa Buffetta powracają jak bumerang w okresie debaty Kongresu USA nad zatwierdzeniem nowych progów zadłużenia.

  • Na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Buffett stwierdził, że wprowadzenie pułapu zadłużenia USA to idiotyzm
  • Kongres nadal walczy między sobą o kwestię zatwierdzenia pułapu
  • Prezydent Joe Biden skrytykował w tym tygodniu obstrukcyjne zachowanie Republikanów
  • Charlie Munger, partner biznesowy Buffetta, również ubolewał nad sporem o pułap zadłużenia podczas spotkania w 2011 roku
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Dekadę po ostatnich słowach Buffetta ten sam problem grozi rozpadem gospodarki

Legendarny inwestor i prezes Berkshire Hathaway na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w 2011 roku wygłosił swoje uwagi dotyczące wprowadzenia pułapu zadłużenia przez rząd USA oraz wiecznych sporach odnoszących się do jego zatwierdzania. Stwierdził on wówczas, że samo wprowadzenie pułapu było prawdopodobnie najbardziej bezsensownym aktem, jaki Kongres kiedykolwiek wykonał.Dla wyjaśnia tłumaczymy, że pułap zadłużenia został po raz pierwszy uchwalony w 1917 roku i ustanawia łączny limit kwoty, jaką rząd Stanów Zjednoczonych może pożyczyć. Warto zauważyć, że pułap zadłużenia to nie to samo, co uchwała budżetowa; nie określa on wielkości wydatków rządowych ani ich charakteru. Kongres, który już przeznaczył pieniądze (na przykład na wydatki obronne), nadal będzie potrzebował Departamentu Skarbu USA, aby zebrać fundusze na sfinansowanie innych projektów – nawet jeśli spowoduje to przekroczenie pułapu zadłużenia. Amerykańskie Ministerstwo Skarbu podaje, że od 1960 roku Kongres 78 razy podejmował decyzję o stałym podniesieniu, tymczasowym przedłużeniu lub zmianie definicji limitu zadłużenia.

Idąc dalej Demokraci i Republikanie spierają się o ponowne podniesienie limitu, nawet jeśli miałoby to oznaczać, że Skarbowi Państwa zabraknie gotówki do 18 października. Gdyby USA nie spłaciły swojego długu, wywołałoby to wstrząs na rynkach finansowych i w gospodarce światowej. Buffett wielokrotnie powtarzał, że „posiadanie pułapu zadłużenia na początku jest błędem”. W 2011 roku Buffett powiedział, że powtarzające się negocjacje nad progiem i groźby niewypłacalności są zarówno niepotrzebne, jak i czasochłonne.

Również temat ten podjęła sekretarz skarbu Janet Yellen, która ostrzegła, że krajowi zabraknie środków na zapłacenie rachunków do 18 października. Yellen powiedziała w ubiegającym tygodniu, że kwestia limitu zadłużenia jest sprawą pilną i wymaga „natychmiastowej uwagi”. Ostrzegła, że kraj prawdopodobnie stanie w obliczu kryzysu finansowego i być może recesji, jeśli pułap zadłużenia nie zostanie podniesiony.

Nasze kruche ożywienie gospodarcze zostałoby rzucone w odwrotnym kierunku. Prawdopodobnie doświadczylibyśmy recesji, miliony miejsc pracy zostałyby zlikwidowane” – twierdziła Yellen przemawiając na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem i liderami biznesu. Podkreślała ona również, że skarb państwa będzie musiał „wyczerpać swoje nadzwyczajne środki” w przypadku, gdy Kongres nie podejmie działań, by podnieść lub zawiesić limit zadłużenia do 18 października.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here