Naga Marketscreditsuisse

Credit Suisse w swoim najnowszym komentarzu rynkowym próbuje przeanalizować wpływ greckiego sztormu na kurs EUR/USD. Poniżej znajdują się wnioski do jakich doszli analitycy instytucji.


Jak pokazuje poniższy wykres, ostatnie burzliwe dni i konflikt jaki pojawił się na linii Grecja – kredytodawcy skutkowały ostrą zmianą in plus w analizowanych przez Credit Suisse spreadach, które niedawno przekroczyły tegoroczne maksima. Co dziwniejsze, nie doprowadziło to do godnego odnotowania zwiększenia zmienności na EUR/USD, które – jak zauważają analitycy – znajduje się na podobnym poziomie na jakim znajdowało się jeszcze dwa tygodnie temu. W dzisiejszym komentarzu możemy znaleźć wyliczenia aktualnej jednotygodniowej zmienności na EUR/USD, która wynosi zaledwie 12,5%. Wynik ten bliski jest średniej wartości za 2015 rok, ale jest sporo niższy niż choćby marcowy, kiedy to kurs pary zmienił się niemal o 19%.

n54

Jednak dopiero obserwacja krzywej zmienności jaką notowano na EUR/USD daje poczucie oglądu sprawy, jak zaznacza Credit Suisse – szerszego niż może się wydawać na początku. Pierwsze co może rzucić się w oczy, jest zdaniem CS fakt, że aktualna krzywa zmienności przybiera odwrócony do średniej kształt. Daje to pogląd na trwającą awersję do ryzyka w najbliższej przyszłości. Jednak to nad czym skupiono się w dzisiejszym komentarzu to fakt, że długoterminowe poziomy krzywej pokrywają się z wartościami średnimi. Zdaniem Credit Suisse dobitnie wskazuje to na brak przewidywań rynku w trwałość aktualnej sytuacji. Najświeższy grecki kryzys wydaje się być bardziej burzą w szklance wody, niż źródłem długoterminowego ryzyka.

n55Co to wszystko oznacza dla EUR?

Komentarz Credit Suisse określa aktualną sytuację rynkową jako dwubiegunową, która będzie areną dyskusji pomiędzy uczestnikami czy wspólna waluta jest walutą bezpieczną czy ryzykowną. Znalazły się w nim również pytania odnośnie przyszłej wartości EUR. Czy faktycznie odnotujemy kolejną falę aprecjacji euro po rozwiązaniu problemu Grecji? Czy może jednak straci na wartości na równi z malejącą zmiennością i poziomem wartości zagrożonej VaR? Tak długo jak nie znajdujemy satysfakcjonującej odpowiedzi na te pytania, w naszej ocenie stosunek ryzyka na EUR/USD jest niezadowalający – informuje Credit Suisse. Jednocześnie przewiduje, że w nadchodzących tygodniach poziom EUR/USD będzie systematycznie spadał, wraz z kolejnymi dobrymi danymi z USA.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here