Naga MarketsPrzez wielu znawców tematu psychologia inwestowania uznawana jest za czynnik decydujący o tym czy dany inwestor trafia do grupy zarabiających czy też tracących na rynku. Strategii i zarządzania pozycją, czyli dwóch pozostałych elementów procesu inwestycyjnego, można się szybko nauczyć. Z emocjami, przekonaniami i systemem wartości, które maja duże znaczenie w inwestowaniu już tak łatwo nie jest. Każdy z nas jest inny, a tym samym będzie miał inne problemy związane z tradingiem.


Na początku są oczekiwania – każdy z nas rozpoczynając przygodę z inwestowaniem oczekuje, że będzie zarabiał. Najczęściej nawet nie dopuszczając myśli, że może stracić cześć lub całość swojego depozytu. Strata, która może być zaskakująca, wpływa demotywująco i prowadzi do podejmowania kolejnych nietrafnych decyzji wynikających z emocji a nie rynkowych faktów. Zrozumienie i zaakceptowanie faktu, że aby zarabiać trzeba także tracić pieniądze może zająć dużo czasu i pochłonąć wiele środków. Ten paradoks wynika z konieczności zarządzania stratą
i utrzymywania jej w stałej relacje z zyskami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Innym ważnym aspektem związanym z psychologia inwestowanie jest znajomość samego siebie  w kontekście popełnianych błędów. Ludzie zwykle nie lubią się do nich przyznawać, gdyż czują się wtedy niekomfortowo, są zestresowani i spada ich samocena.
W literaturze dość powszechnie znajdziemy sugestie, że powinno się szukać okazji inwestycyjnej tam, gdzie potencjalne nagrody (zysk) są trzykrotnością straty. Jest to zasadne, ale dla inwestorów długoterminowych, którzy zwykle osiągają skuteczność 30%-40%. Oznacza to, że są gotowi na siedem stratnych transakcji z każdych dziesięciu. Jeżeli strata wiąże się ze stratą pieniędzy, co może być klasyfikowane jako błąd, to osoba, która ma dużą awersję do porażek nie poradzi sobie z tą sytuacją. Dla takich inwestorów o wiele lepsze jest podejście daytradingowe gdzie szybciej realizuje się zysk, dzięki czemu jest więcej zyskownych transakcji.

Niby proste, ale bez autorefleksji i analizy zasad funkcjonowania rynków finansowych trudno dojść do logicznych wniosków i wyeliminować lub ograniczyć czynnik emocjonalny. Dla przykładu można podać dwóch inwestorów – jeden właśnie zamknął transakcję z ogromnym zyskiem, drugi ze stratą. Czy mają podobne stany emocjonalne przed zawarciem kolejnej transakcji? Czy obaj dokonają rzetelnej analizy otwieranej pozycji?

Ciekawym zjawiskiem jest selektywny dobór informacji. Codziennie na rynek napływa tysiące newsów, komentarzy i opinii. Czy osoba, która posiada otwarte transakcje dokładnie tak samo interpretują wiadomości rynkowe jak ktoś, kto jest aktualnie poza rynkiem? Idąc dalej tym tropem ciekawie może wyglądać sytuacja, kiedy mając dużą stratę zaczynamy wybierać czy wręcz szukać informacji, które będą uzasadniały dalszy sens trzymania tej pozycji. Nadzieja – nie zawsze jest dobrym doradcą, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że często jest ona destruktywna w procesie inwestycyjnym.

Psychologia inwestowania – weź udział w darmowym webinarze Letniej Szkoły Giełdowej

Im szybciej każdy inwestor zda sobie sprawę z realiów, w jakich musi funkcjonować i pogodzi się z faktem, że często musi stanąć przeciwko analitykom i komentatorom, aby systematycznie zarabiać pieniądze, tym szybciej stanie się świadomym traderem. Nie łatwo wziąć odpowiedzialność za własny błąd. Jest to jednak niezbędne, aby rozpocząć proces świadomego zarządzania swoimi emocjami. Przykładem może być utrata połączenia internetowego z serwerem naszego brokera. Być może nie jest to nasza bezpośrednia wina, ale to Ja, jako inwestor mogę stracić pieniądze w wyniku tego zdarzenia. A wystarczy mieć zainstalowana platformę w telefonie czy pod ręka numer do działu obsługi klienta. Czy to zmniejszy czynnik stresu w tradingu? Oczywiście, że tak. I każdy z nas powinien znaleźć jak najwięcej podobnych przykładów i przygotować się na nie.

Temat psychologii inwestowania często jest pomijany przez poczatkujących inwestorów. Związane to jest z permanentnym poszukiwaniem najlepszej strategii otwierania pozycji. Warto jednak kompleksowo zajmować się zarówno tworzeniem strategii, warunkami zarządzania pozycjami jak i swoim podejściem to inwestowania.

Paweł Śliwa, DM mBanku


Sylwetka prowadzącego

Paweł Śliwa już 25 lipca (środa) o godzinie 14:00 poprowadzi bezpłatne szkolenie w ramach Letniej Szkoły Giełdowej on-line 2018

Paweł Śliwa, Dom Maklerski mBanku – Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej – jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych – współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here